per;Debrecen;akkumulátorgyár;CATL;

- Összegyűjtötték a szükséges pénzt a kínai akkumulátorgyár elleni per folytatásához a debreceni civilek

Szerintük egyébként az államnak kellene kifizetnie ezt a pénzt, ráadásul a végleges szakértői költség jóval magasabb is lehet.

Sikeres volt az az adománygyűjtés, amit a Debrecen déli gazdasági övezetében akkumulátorgyárat építő CATL vállalat környezethasználati engedélyét megtámadó személyek - a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület, a Vigyázzunk Életet Adó Vizeinkre Egyesület valamint Moczok Gyula, az MSZP korábbi választókerületi elnöke - indítottak azért, mert a Debreceni Törvényszék a március 21-i tárgyaláson arra kötelezte őket, hogy tizenöt napon belül tegyenek letétbe egymillió forintot a gyár hatásterületét meghatározó szakértő előlegére - írja a Debreciner.

A hatásterület meghatározására eredetileg maguk a felperesek nyújtottak be indítványt, ám a szakértőt szerintük az alpereseknek, tehát a kormányhivatalnak és a katasztrófavédelemnek kellene kifizetnie, tekintve, hogy a hatásterület korrekt megállapítása egyébként is az ő feladatuk lett volna. Emiatt költségmentességi kérelmet nyújtottak be, ha ez sikerrel jár, akkor Halász Árpád, a másod-, harmad- és negyedrendű felperesek jogi képviselője szerint a befolyt adományokat a szennyezettség mérésére fordítják a gyár környékén.

Az ügyvéd szerint délelőtt 10 óra 20 perckor 1 061 499 forint volt a célra létrehozott letéti számlán. Ez 69 utalásból jött össze, vagyis átlagosan 15 ezer forintot adtak az adományozók.

A gyűjtés a szakértői előlegre vonatkozott, vagyis az ügyvéd azzal számol, hogy a teljes szakértői díj akár 8-10 millió forint is lehet. Ennek az az oka, hogy speciális szakkérdésről van szó, több száz oldalnyi dokumentumot kell áttanulmányozni hozzá, és elképzelhető, hogy helyszíni szemlére, saját kutatásokra is szükség lesz.

Mától, vagyis április 2-től április 28-ig lehet leadni a szavazatokat.