Fidesz;ellenzék;előválasztás;Budafok;

Választási eredményt befolyásoló módszert vethetett be a Fidesz a budafoki ellenzéki előválasztáson

Több kormányszimpatizáns is feltűnt a voksolók között.

Több jel is arra mutat, hogy a Fidesz új fogással, már az előválasztásokon való irányított voksolással befolyásolná az önkormányzati választásokat – tudta meg a Népszava.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a XXII. kerületben ellenzéki előválasztást tartottak a húsvét előtti hétvégén a közös ellenzéki polgármester-jelölt kiválasztására. A budafokiak hat helyszínen szavazhattak személyesen, míg a korábban regisztráltak online is leadhatták voksaikat a két jelöltre. A Momentum Havasi Gábort indította, aki 2019-ben összellenzéki támogatással alig több mint 300 szavazattal maradt alul a fideszes, már akkor is hivatalban lévő polgármester, Karsay Ferenc mögött. A DK viszont a többi ellenzék pártot is maga mellé állítva saját jelöltet indított Perlai Zoltán személyében. Perlai 2002 óta tagja a képviselő-testületnek, ő a helyi DK elnöke és frakcióvezetője is. A jelölőszervezetek előre megegyeztek abban, hogy a győztes mindent visz: nemcsak a polgármester- jelölt lesz, hanem valamennyi választókerületében ő választhatja ki az egyéni indulót.

Karsay Ferenc, a kerület jelenlegi fideszes polgármestere a huszonkettő.hu-nak még az előválasztás előtt adott interjúban nem titkolta, hogy „nagyon szeretné tudni, mit terveznek és ki lesz az ellenfele” és azt sem rejtette véka alá, hogy mit gondol a két ellenzéki jelöltről. „Perlai Zoltán régi budafok-tétényi család sarja, akinek már a dédszülei is kerületiek voltak, ismeri és érti településünket, addig a momentumos fiatalember valahonnan Pestről talált ide hozzánk (…). Egyikükkel biztosan tudok együttműködni, másikukkal biztosan nem”. Az önkormányzati kampányról pedig azt mondta, hogy „ha Perlai úrral fogjuk összemérni az erőnket, akkor sokkal nyugodtabb és megalapozottabb kampányra számíthatunk”.

„Karsay Ferenc kerületünk polgármestere többször elmondta, hogy jobban örülne, ha Perlai Zoltán lenne az ellenzék polgármesterjelöltje” 

– erősített rá a fentiekre közösségi oldalán Kóber György, a helyi képviselő testület ellenzéki tagja. Perlai polgármesteri „támogatása” talán annak is köszönhető volt, hogy a korábbi felmérések szerint neki kisebb esélye van arra, hogy legyőzze Karsayt.

A polgármester mellett – egy lapunk birtokába jutott Messenger-üzenet fotója szerint – a képviselő-testület másik tagja, Daróczi Károly is Perlai mellett „kampányolt”.

„Nagyon KÉRLEK, vegytek részt a családoddal együtt az előválasztáson!!!! Ugye kérhetem, hogy a PERLAI ZOLTÁNRA SZAVAZZATOK!!! NAGYON FONTOS, TEGYÉTEK MEG LÉGYSZÍVES!!!”

A 2019-ben MSZP jelöltjeként bejutott Daróczi két másik volt ellenzéki képviselővel együtt Kóbor szerint rendre a Fidesszel együtt szavaz. Átszavazó képviselőtársát szintén lencsevégre kapták az előválasztás egyik sátra előtt. (A fentiekről Daróczit, Karsayt, a Fidesz helyi frakcióvezetőjét és másokat is megkérdeztünk, de közülük senki nem válaszolt kérdéseinkre.)

Nem csupán kiugrott ellenzékiek, hanem a fényképek tanúsága szerint fideszes önkormányzati képviselőjelöltek, például Ludányi Attila – aki jelenleg a pénzügyi és átláthatósági bizottság tagja – is úgy gondolta, hogy fontos véleményt nyilvánítania az ellenzéki polgármester-jelölti előválasztáson. Sőt a helyi Fidesz „propagandistájaként” ténykedő volt önkormányzati honlapszerkesztőnek is ez volt az egyik programja azon a hétvégén.

Az előválasztást végül Perlai Zoltán nyerte meg 81 szavazattal, akit szintén megkérdeztünk a fideszes részvételről. Mint írta: „a budafok-tétényi előválasztáson minden, 18. életévét betöltő, a kerületben állandó lakcímmel rendelkező választópolgár részt vehetett. A szavazó sátrakban egyetlen választópolgártól sem kérdezték meg az aktivisták, hogy melyik pártnak a tagjai vagy szimpatizánsai. Az előválasztást közösen lebonyolító ellenzéki pártoknak nincs, és nem is lehet információja arról, hogy hány ellenzéki vagy hány fideszes szavazó vett részt az előválasztáson”. De nem tartja kizártnak, hogy „fideszesek szavazhattak a Momentum jelöltjére vagy rá”, hiszen csaknem négyezer „a kerület közéleti kérdéseivel és jövőjével foglalkozó, felelős budafok-tétényi szavazó vett részt” az eseményen.

„A közvélemény-kutatások alapján én voltam Karsay Ferenc legesélyesebb kihívója, ezért természetszerű, hogy ő a kevésbé esélyesnek ítélt ellenzéki jelöltnek szurkolt szóval és akár tettel is. Azonban azt, hogy pontosan miért, kinek a kérésére vagy utasítására, és hányan vettek részt Fideszhez köthető szavazók az előválasztáson, sem én, sem a Momentum nem tudja megválaszolni. Erre csak a Fidesz adhatná meg a választ” – válaszolta Havasi Gábor, aki szerint szoros versenyben maradt alul, „ezért minden esemény és szavazat befolyásolhatta a végkimenetelt”, de a Momentummal azért fog dolgozni, hogy” elzavarják a Fidesz kerületi helytartóját”.

Majd hozzátette: „Karsay Ferenc és a Fidesz propagandagépezete mindent meg fog tenni, hogy ez ne sikerüljön. A polgármester szavaival élve "mocskos kampányra" számítunk, hiszen az egyik alpolgármesterét Megafon-képzésre küldte, vagy láttuk például, hogy mit csináltak a plakátjainkkal, milyen rejtett számos hívásokkal zaklatták az előválasztás alatt a budafok-tétényieket, elbizonytalanítva őket”.

Tolódó belvárosi voksolás

„Egy jó, sok szavazót megmozgató kampány esetén nincs esély az eredmény rejtett befolyásolására a Fidesznek” – vélekedett Kovács Alex Gábor, a Tied a Belváros civil szervezet polgármesterjelöltje, aki a több ellenzéki párt által támogatott Juhász Péterrel mérkőzne meg az V. kerületi előválasztáson. A civil jelölt szerint 2021-ben jó módszer volt a kormánypárti beavatkozásra az értéknyilatkozat aláíratása, amely még akkor is visszatartó erővel bírt, ha a számonkérésre valójában nem volt módja az ellenzéki pártoknak. Az V. kerületi előválasztás megrendezése ugyanakkor tolódik egy héttel, jelen állás szerint április 15-18 között rendezik a Civil Választási Bizottság keddi ülésén elhangzottak szerint.