Csütörtök este 6 órára lakossági fórumot hirdetett a váci önkormányzat, a gödi Samsung-gyár közelmúltban kiderült súlyos, egészségkárosító környezetszennyezésével kapcsolatban - közölte a váci önkormányzati lap.
Ahogyan arról - az Átlátszó alapján - mi is beszámoltunk, a Samsung gödi akkumulátorgyárából mintegy 88 tonna rákkeltő, vetélést okozó, magzatkárosító vegyszer került a levegőbe 2019 és 2022 között.
Gödön 88 tonnányi magzatkárosító oldószer került a levegőbe, ez az anyag csak az akkugyárban fordul elő nagy mennyiségbenA rákkeltő nehézfémek megengedett mennyiségének sokszorosa volt kimutatható, ráadásul a dolgozók mérgező anyagoknak való kitettsége az évek során folyamatosan nőtt. Azonban az igazán aggasztó szám az elektróda-gyártás során használt mérgező szerves oldószer, az N-metil-2-pirrolidon (NMP) kibocsátott mennyisége. Az anyag reprodukciót károsítónak minősül, belélegzése elsősorban terhes nőkre jelent veszélyt: az NMP-nek való tartós kitettség vetélést okozhat, vagy a magzat rendellenes fejlődését eredményezheti. Ebből összesen 88 tonna került a levegőbe Gödön.
Noha az akkumulátor-gyártás technológiai folyamata miatt kötelező lett volna környezeti hatásvizsgálati eljárás és egységes környezethasználati engedélyezési eljárás lefolytatása, a gödi gyár öt éven keresztül környezethasználati engedély nélkül működött. 2023-ban aztán a Pest Vármegyei Kormányhivatal úgy adott 2033-ig szóló környezethasználati engedélyt a gyárnak, hogy semmilyen érdemi vizsgálatot nem folytattak le.
Bíróság dönthet a gödi Samsung-gyár környezethasználati engedélyérőlA váci önkormányzat lakossági fórumán Matkovich Ilona polgármester és a meghívott vendégek arról fognak beszélni, mit tehet a gödi környezetszennyezés ellen Vác, illetve mit közölt velük a szennyezéssel kapcsolatban a Samsung és az illetékes kormányhivatal.
Nemzetközi kutatások már többször kimutatták, hogy a félvezető- és chipgyártás területén komoly óvintézkedések mellett is előfordulnak egészségre káros munkakörülmények. Számos, a gyártás során használt mérgező anyag, mint például az arzin és a kénsav fokozott veszélyt jelent: maradandó egészségkárosodást, súlyos esetben rákot, vetélést, a magzatokra nézve pedig veleszületett rendellenességeket idézhetnek elő.
Másfél hete a dél-koreai kormányhoz köthető egyik ügynökség elismerte, hogy ok-okozati összefüggés van a Samsung Electronics cégnél tapasztalt veszélyes munkakörülmények és a terhességük alatt a vállalatnál dolgozó egyes nők gyermekeinél azonosított veleszületett rendellenességek között. A vizsgálat után kártérítés kifizetését rendelte el a három érintett nő részére. Az édesanyák még 2021-ben adták be kártérítési kérvényüket. Gyermekeiknél a többi közt a vesét, a húgyhólyagot és a torkot érintő, veleszületett betegségeket fedeztek föl.
Lapunk néhány hete írt arról is, hogy tűzoltók jelentek meg a Samsung gödi gyárának területén és kiürítettek egy épületet. Az LMP szerint a helyszínen akkumulátorhulladékos dobozok körül poroltók voltak lerakva, az érintett területen pedig egy busszal keresztbe álltak, hogy ne lehessen felvételeket készíteni. Azonban így is látszott, hogy az épületből kiküldött dolgozókat a gyár másik részére terelték, és egy mentőautó is a helyszínre érkezett. Az RTL Híradó kérdésére akkor a Pest Vármegyei Kormányhivatal közölte, hogy nincs információja, a hatósághoz nem érkezett bejelentés. A Samsung nem válaszolt a csatorna kérdéseire.
Tűzoltók és mentők jelentek meg a gödi Samsung-gyár területén, egy épületet kiürítettekFeljelentést tett a Samsung-gyár ügyében a gödi polgármester, aki szerint vagy környezetkárosítás, vagy rémhírterjesztés történtAz új gödi polgármester megpróbált semmitmondó válaszokkal megúszni egy Fideszről és akkugyárról szóló interjút, majd dühbe gurult, és elviharzott