Izrael;háború;Gázai övezet;izraeli-palesztin konfliktus;

Gyakorlatilag teljesen elpusztította Gázát az izraeli hadsereg - VIDEÓ

Milliók otthona vált romhalmazzá.

Sokkoló felvételeket tett közzé a Reuters hírügynökség az izraeli hadsereg által végzett gázai pusztításról. A videó alapján az enklávé legnagyobb részét gyakorlatilag lakhatatlanná tették, válogatás nélkül bombázták porig az épületeket, kihalt romhalmazzá változtatva emberek millióinak otthonát.

A hírügynökség drónfelvételek és helyszíni felvételek alapján közölt beszámolója szerint jól látható, ahogy az egykor nyüzsgő palesztin enklávé hogyan változott szűk fél év leforgása alatt törmelékekből álló kietlen pusztasággá.

Gázát már a háború előtt is a világ legnagyobb szabadtéri börtöneként emlegették az övezetet érő rendszeres blokádok miatt - 2,2 millió ember lakta az enklávét, amellyel a hírügynökség szerint a Föld egyik legsűrűbben lakott területének számított. Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője pedig néhány hete úgy kommentálta a most uralkodó állapotokat, hogy a Gázai övezet a háború előtt a legnagyobb szabadtéri börtön volt, ma pedig a legnagyobb temető. 

„Temetője több tízezer embernek, valamint a humanitárius jog számos legfontosabb alapelvének”

– fogalmazott.

Mint ismert, október 7-én a Gázai övezet felett uralkodó palesztin szélsőséges Hamász terrortámadást hajtott végre Izrael ellen, amelyben megközelítőleg 1200 embert megöltek és több mint 200 túszt ejtettek. Ezt követően Izrael megtorló háborút indított. A Benjamin Netanjahu vezette izraeli kormány hivatalos állítása szerint a háború azóta is a Hamász ellen zajlik, és nem is fognak felhagyni vele, amíg a terrorszervezetet meg nem semmisítik. Csakhogy a nyilvánosságra került felvételek sokkal inkább a válogatás nélküli pusztítás jeleit mutatják. A gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint a háború kezdete óta legkevesebb 33 ezer embert ölt meg az izraeli hadsereg, akiknek megközelítőleg a kétharmada nő és gyerek. A térségben humanitárius katasztrófa alakult ki, az egészségügy gyakorlatilag megsemmisült, a lakosság helyzetét éhezés és járványok súlyosbítják.

Az izraeli hadsereg azt követően hajtott végre részleges kivonulást az övezetből, hogy az Egyesült Államok gyakorlatilag ultimátumot adott Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek: amennyiben nem hagynak fel a vérengzéssel, úgy Washington meg fogja változtatni a zsidó állammal kapcsolatos, ezidáig gyakorlatilag feltétel nélkül támogató hozzáállását. Az izraeli kormányfő ugyanakkor nem tett le a dél-gázai Rafah bombázásáról sem, ahová az övezet szinte teljesen lakhatatlanná tett északi részéről tömegek menekültek. Az offenzívát az Európai Unió és az Egyesült Államok is élesen ellenzi.