Régi terápiák megújításáról és legkorszerűbb eljárásokról is hallgathattak előadásokat a Magyar Rákellenes Liga szerdai fórumán.
A rendezvényen az előadók a Nemzeti Rákellenes Nap alkalmából a daganatos betegségek megelőzését hangsúlyozták. Eredetileg Révész János, az Országos Kórházi Főigazgató nyitotta volna meg a fórumot, ám a betegekkel való találkozót az esemény előtt egy nappal lemondta. A hallgatóságnak csak az „üdvözlő” üzenetét olvashatta fel a szervezet vezetője, Rozványi Balázs.
A nőknél továbbra is az emlőrák, a férfiaknál a prosztatarák a leggyakrabban diagnosztizált daganattípus, és mindkét nemnél a második helyen a tüdőrák, a harmadik helyen a vastagbélrák van.
A mellrák kezeléssel kapcsolatban Polgár Csaba professzor, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója arról beszélt, hogy korábban is használatos, úgynevezett brachiterápia „modernizált” alkalmazásával nemcsak az emlő megtartására van lehetőség, de az így kezeltek 96 százalékánál öt év után sem újult ki a rák. Az eljárás lényege, hogy vékony műanyag katétereket vezetnek a daganatos szövetek közé, melyen sugárzó izotópot juttatnak a kritikus helyre. A brachiterápia alkalmazása a 3-5 hetes sugárterápiát 4 napra rövidíti. Előnye nemcsak az, hogy jelentősen rövidebb a kezelési idő, de jobb életminőséget biztosít a betegnek, kíméli az ép szöveteket, kevesebb a mellékhatás és kezelést végző szakembereket is megkíméli a sugárterheléstől.
Tenke Péter professzor, a Jahn Ferenc Kórház urológiai osztályának vezetője a „robot asszisztált” műtéteket ismertette. Ezek a beavatkozások két éve kezdődtek Magyarországon, azóta mintegy 1000 ilyen operáció történt. Hét úgynevezett DaVinci robot működtetését finanszírozza a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK). A hallgatóság soraiból érdeklődőnek a professzor azonban nem adott konkrét választ arra, hogy pontosan ki férhet hozzá ezekhez a szolgáltatásokhoz. Csak az derült ki, hogy a robot technika kívánatos, drága, ám összességében a páciens kezelésében a legköltséghatékonyabb ellátás. Európában a technológia alkalmazásában a második legdinamikusabban fejlődő ország lettünk.
Bogos Krisztina, az Országos Korányi és Pulmonológiai Intézet főigazgatója az úgynevezett Hunchest elnevezésű, állami szűrőprogramot ismertette. A szűrést az LDCT technikával, alacsony dózisú CT-vel végzik, ez a készülék egy modern röntgen, amelynek működését mesterséges intelligencia is segíti. Az eszközzel az 1 centiméternél kisebb daganat is kimutatható, így azok 80 százalékában már a korai stádiumban diagnosztizálható a tüdőrák. Ez azt is jelenti, hogy az így kiszűrt betegek 95 százaléka még tíz év múlva is él. A szakember beszélt arról, hogy az LDCT sugárterhelés három-ötszöröse a mellkasröntgenének, de ez éppen annyi, amennyi egy tengeren túli repülőúton éri az emberi szervezetet.