Ukrajna;Vilnius;Sulyok Tamás;Volodimir Zelenszkij;

Volodimir Zelenszkijjel is találkozott Sulyok Tamás Vilniusban

A magyar államfő leszögezte, Magyarország elítéli az orosz agressziót, és továbbra is mindent megtesz az Ukrajnából érkező menekültek támogatásáért, a háborúban álló ország humanitárius segítéséért.

Sulyok Tamás köztársasági elnök a Vilniusban tartott Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozón kifejezte Magyarországnak azt a korábbi szándékát és célját, hogy a közép-európai országok közötti politikai, gazdasági, infrastrukturális kapcsolatokat megerősítve, a közös együttműködés révén magasabb szintre emeljék a régió versenyképességét és gazdasági érdekérvényesítő erejét Európában és a világban – közölte a Sándor-palota csütörtökön az MTI-vel.

Az államfő szerint Magyarország számára kiemelten fontos a kölcsönös tiszteleten alapuló gazdasági és diplomáciai kapcsolatok továbbfejlesztése, valamint a közép- és kelet-európai országok összeköttetése – áll a közleményben.

A Balti-, a Fekete- és az Adriai-tenger között fekvő 13 ország – Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Magyarország, Szlovénia, Ausztria, Horvátország, Románia, Görögország és Bulgária – részvételével minden évben megrendezik a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozóját és üzleti fórumát.

A csúcstalálkozón részt vevő államok képviselői közös nyilatkozatot fogadtak el, és a magyar államfő több kétoldalú találkozón is részt.

A Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott megbeszélésén Sulyok Tamás kijelentette, hogy Magyarország elítéli az orosz agressziót, és továbbra is mindent megtesz az Ukrajnából érkező menekültek támogatásáért, a háborúban álló ország humanitárius segítéséért. A magyar államfő szerint meg kell állítani a háborút, így Magyarország továbbra is a mielőbbi tűzszünetben és a fenntartható, igazságos béke létrejöttében érdekelt, a legfontosabb cél az európai kontinens biztonságának garantálása.

A köztársasági elnök felhívta ukrán partnere figyelmét a Kárpátalján élő magyar kisebbség szerzett jogai mielőbbi visszaállításának fontosságára, és garantálására. Sulyok kijelentette, jogászemberként úgy véli, egyszerűen vissza kell térni a korábbi állapotokhoz, és vissza kell adni a magyar kisebbséget megillető, szerzett jogokat. A közlemény szerint a találkozón mindketten kifejezték elkötelezettségüket a párbeszéd és konstruktív tárgyalások folytatása mellett.

A találkozóról Zelenszkij is beszámolt. Az ukrán elnök a Facebook-oldalán azt írta, a magyar köztársasági elnökkel megvitatták a Globális Béke Csúcs előkészületeit, és meghívta Magyarországot a találkozóra. Emellett felkérte Magyarországot, hogy csatlakozzon a G7-ek Ukrajnát támogató vilniusi nyilatkozatához, valamint kezdje meg a kétoldalú biztonsági megállapodás kidolgozását. „Köszönjük, hogy támogatják Ukrajna szuverenitását és területi integritását” – üzente Zelenszkij a közösségi oldalán.

Klaus Werner Iohannis román elnökkel Sulyok az országaik közötti kapcsolatok erősítéséről, valamint a Románia és Magyarország közötti stratégiai partnerségről egyeztetett. A magyar államfő gratulált Romániának a részleges csatlakozásához a schengeni övezethez, és azt mondta, hogy már rég teljes jogú tagnak kellene lennie az országnak, amit hazánk mindig is támogatott.

Edgars Rinkevics lett köztársasági elnökkel való egyeztetésén Sulyok Tamás leszögezte, Magyarország NATO-tagállamként megbízható szövetségese Lettországnak. Ennek egyik bizonyítéka, hogy a Magyar Légierő sorozatosan részt vesz a balti légtérrendészeti misszióban. A magyar köztársasági elnök közölte, a gazdasági együttműködések mellett a kulturális kapcsolatokban is új fejezetek nyílhatnak a két állam között, hiszen Magyarország kész megosztani a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa eseménysorozat tapasztalatait Liepajával, ahol 2027-ben rendeznek ugyanilyen projektet. Nagyra értékelte, hogy a kétoldalú kapcsolatok problémamentesek, és a két állam álláspontja között tapasztalható eltérések ellenére mindig nyitottak a párbeszédre.

A Szlovák Köztársaság képviselőjével – Tomás Taraba miniszterelnök-helyettessel – folytatott egyeztetésén Sulyok úgy fogalmazott, mindkét országnak érdeke a stratégiai partneri kapcsolatok erősítése. Egyetértettek és kiálltak a visegrádi együttműködés erősítése mellett, amely fontos stratégiai egyeztető és együttműködési fórum. A Sándor-palota azt is közölte, a magyar államfő megerősítette a korábbi gratuláló levelében foglaltakat, hogy hivatalba lépését követően várja Budapestre Peter Pellegrini megválasztott köztársasági elnököt.