Greenpeace;szennyezés;rákkeltő anyag;akkumulátor;Salgó-patak;

2024-04-15 14:24:00

Rákkeltő anyagot mutattak ki a Salgó-patakban egy akkuhulladékot kezelő cég telephelyénél

A Greenpeace a szennyezés azonnali, részletes kivizsgálását és szigorú szankcionálását követeli a hatóságoktól. 

Helyi lakosok jelezték a Greenpeace felé, hogy furcsa, vöröses-sárgás lé folyt a Salgó-patakba az Éltex Kft. salgótarjáni telephelyéről a március 15-i hosszú hétvége alatt - írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a zöldszervezet.

A Greenpeace szakértői a bejelentés alapján március 18-án kimentek a helyszínre, ahol mintákat vettek a patakba folyó szennyvízből. A szennyezésről és a mintavételről a zöldszervezet azonnal értesítette az illetékes hatóságokat. A mintákat ezután az Eurofins Magyarország laboratóriumába szállították. Az akkreditált vizsgálat kimagasló mértékben mutatott ki az emberi egészségre rendkívül veszélyes vinil-kloridot (814 mikrogramm/köbdeciméter), diklóreténeket (990,1 mikrogramm/köbdeciméter), illetve az arzénkoncentráció is magasabb volt, mint a felszíni vizekre megengedett határérték (34,2 mikrogramm/köbdeciméter).

A Salgó-patak Salgótarján belső területén folyik össze a Tarján-patakkal. Az illékony vinik-klorid így nagy valószínűséggel a patak mentén végigmérgezhette a környék levegőjét, és az érintett élővizeket.

Az Éltex Kft. az utóbbi években jelentősen növekedett, mára meghatározó cég az akkumulátorgyárak hulladékának a kezelésében. Többek között a gödi Samsung-gyár hulladékának kiemelt elszállítója is. A gyár területén belül több létesítményt is bérel, és

Már eddig is több szabálytalanságot tártak fel az Éltex Kft-vel kapcsolatban: részben ők szállítják el a hulladékot a komáromi akkumulátorgyárból. Ennek kapcsán a bíróság kimondta, hogy az Átlátszó jogosan állította, hogy az Éltex mocsai telephelyén szabálytalanul tárolt 83 tonna mérgező, nehézfémtartalmú hulladékot, ráadásul ezeknek a besorolási kódját is meghamisították. Korábban Salgótarjánban pedig 600 tonna akkumulátorhulladék megfelelő tűzvédelem nélküli tárolása miatt kapott büntetést a cég.

Az Éltex telephelyeinek száma folyamatosan nőtt az utóbbi években, ahogy az általuk átvett akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó hulladékok is. A Greenpeace információi szerint a vállalat Gödön és Kistarcsán NMP-t tartalmazó akkumulátorhulladékot is feldolgoz.

A zöldszervezet szerint egy hulladékraktárból, ahol csak tárolást és előkezelést végeznek, nem szabadna mérgező anyagoknak kifolyni, teljességgel elfogadhatatlan, hogy ilyen jelentős koncentrációban kerültek ki mérgek a környezetbe.

A Greenpeace március 18-án, rögtön a szennyezés észlelésekor értesítette a hatóságokat, és bejelentést tett a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal, a Katasztrófavédelem és az Országos Vízügyi Főigazgatóság felé. A környezetvédő szervezet most a mérési eredmények bejelentése mellett adatkérelemmel is fordult a hatóságokhoz, és értesítette a salgótarjáni önkormányzatot a szennyezésről.

A szervezet elfogadhatatlannak tartja, hogy egy rendszeresen szabálytalanul eljáró és súlyos környezetszennyezéseket okozó cégre van bízva a hazai akkumulátorgyártásból származó hulladékok átvételének jelentős része. A Greenpeace a szennyezés azonnali, részletes kivizsgálását és szigorú szankcionálását követeli a hatóságoktól. Emellett azt, hogy amennyiben továbbra is fennáll a szennyezés, akkor a hatóságok kötelezzék a céget a teljes kármentesítésre.

Feljelentést tesz az LMP

Az Országgyűlésben az azonnali kérdések és válaszok órájában Keresztes László Lóránt (LMP) azt közölte, az ügyben feljelentést tesznek. Rámutatott, hogy az érintett cég már többször kapott bírságot akkumulátor hulladék szabálytalan kezelése miatt.

A politikus szerint a Szijjártó Péter miniszter nevével fémjelzett akkumulátorstratégia nyomán robbanásszerűen nőni fog az ilyen jellegű hulladék mennyisége Magyarországon.

Azbej Tristan, a külgazdasági és külügyi tárca államtitkára válaszában azt közölte, a Salgó patak szennyezése ügyében a hatóságok azonnal akcióba léptek, a kormányhivatal illetékes főosztályának munkatársai még aznap kiszálltak a területre. Megjegyezte: több gazdálkodó egység is végez munkát a területen, a szennyezés akár egy acéláru gyárból is származhat.

Kijelentette: a kormány kizárólag olyan beruházásokat hoz Magyarországra, amelyek megfelelnek a legszigorúbb környezetvédelmi és biztonsági előírásoknak és a beruházásról minden esetben tájékoztatást adnak a tárgyalások lezárása után.