Furcsa határozat jelent meg a Pest megyei kormányhivatal hirdetményei között Rahimkulov Ruszlan budapesti, Láng negyed projektjével kapcsolatban. A hivatal a felszín alatt feltárt szennyeződések miatt kármentesítési monitoring végzésére kötelezte a Pacont Kft-t.
A döntés két szempontból is érdekes. Egyrészt a megadott helyrajzi számmal jelzett területet a friss tulajdoni lap tanúsága szerint tavaly március végén megvásárolta a Southblaze Kft. Így kérdéses, hogy miért is csinálna ott bármit is a korábbi tulajdonos Pacont Kft. A Southblaze-nek ugyan hivatalosan három cég a tulajdonosa, de végső birtokosa minden bizonnyal az Orbán- és a Putyin-kormánnyal is jó kapcsolatot ápoló Rahimkulov Ruszlan, aki egyik cégén keresztül csaknem 30 millió eurót tolt bele a vállalkozásba. A Southblaze ugyanakkor az adásvétellel egy időben 20 millió eurós jelzálogot jegyeztetett be a Váci út melletti volt ipartelepre.
A kormányhivatali döntés azért is meglepő, mivel az egykori gyártelepre új városközpont építését tervező Rahimkulov csapata már 2022-ben elindította a környezetvédelmi eljárást, amit a NER-hű Tarnai Richárd vezette Pest megyei kormányhivatal le is zárt, mondván a több mint 8 hektáros tömb esetenként 65 méteres magasságú épületekkel, több mint 400 ezer négyzetméter összterületen történő beépítését, 3000 parkoló létesítését tartalmazó beruházásnak nincs jelentős környezeti hatása, ezért környezetvédelmi engedélyeztetési eljárást sem kell lefolytatni.
Az, hogy a mégis előírt környezetvédelmi kármentést miért egy korábbi tulajdonos végzi, a kormányhivatal válaszából derül ki. A kármentesítési kötelezettséget továbbra is a Pacont Kft. viseli a cég és a Southblaze Kft. közötti adásvételi szerződésben rögzített megállapodás szerint.
Mint arról korábban írtunk, a projekt eddig is erős hátszélben volt, a fejlesztés helyszínét a kormány idejekorán rozsdaövezeti akcióterületté jelölte ki, így a kiemelt beruházásokhoz hasonlatos gyorsított és könnyített engedélyezés mellett adókedvezmény is jár a projekthez.
Gyorsított ütemben készültek a tervek, a fővárosi kormányhivatal szintén NER-barátságáról ismert építésügyi főosztálya pedig egymás után adta ki az engedélyeket az iroda és lakóépületekre.
A végére éppen a Budapestre költöző Nemzetközi Úszó és Vízilabda Szövetség, a World Aquatics (WA) új központjának helyet adó műemléki védettségű Eisele-csarnok és környezete engedélyezése marad. A komplexumban több iroda, étterem, VIP-részleg, medence, edzőterem, egy 250 szobás szálloda, valamint konferencia-helyszín létesül.
Szijjártó Péter külügyminiszter tavaly májusban állapodott meg a szövetség Budapestre költöztetéséről Huszain al-Muszallammal a WA elnökével. A megállapodás alapján – amit azóta a magyar Országgyűlés törvényben is rögzített – „Magyarország, mint fogadó állam 15 éven keresztül térítésmentesen biztosítja a WA számára a megfelelő elhelyezést”, valamint különféle adókedvezményeket, mentességeket biztosít. Egy másik megállapodás értelmében 2027-től évente kétszáz sportoló érkezhet magyarországi egyetemekre felsőoktatási ösztöndíjjal.
Az Orbán-kormány hatalmas sikerként élte meg a WA idecsábítását. A kegyelmi botrányba belebukott Novák Katalin államfő utolsó hivatalos útja Dohába vezetett, ahol a költözés részleteiről tárgyalt Huszain al-Muszallammal. Különös légkörű megbeszélés lehetett, hiszen Novák már a lemondására készült, míg az úszószövetségi elnököt épp akkor vádolták meg nagy összegű korrupcióval, így nem biztos, hogy ő fogja levezényelni a költözést. Ettől még otthonra találhat Magyarországon, külföldi híradások szerint a Al-Muszallamnak és feleségének is van magyar útlevele, sőt ingatlana is hazánkban. (Hiába kérdeztük erről a minisztériumot, nem kaptunk választ.)
Az Orbán-kormány és az úszószövetség közötti megállapodás hazai költségvonzatáról egyelőre keveset tudni. A parlamenti vitában elhangzó kérdések valódi válaszok nélkül maradtak. Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke, a WA vezető testületének tagja mindenesetre úgy véli, hogy az infrastrukturális beruházás nem igényel hatalmas költségvetési forrást az átadásig. Szijjártó Péter külügyminiszter korábban azt mondta, hogy az infrastrukturális fejlesztések konkrétumairól 2023 végéig megállapodnak. Ám ennek nincs nyoma a hivatalos adatbázisokban, erre vonatkozó kérdéseinkre sem a külügy-, sem az építési tárca, sem a Miniszterelnökség nem válaszolt.
Huszain al-Muszallam az Indexnek korábban azt mondta, hogy a létesítmény a szövetség és a magyar kormány közös projektjeként valósul meg, a területet viszont a magyar állam biztosította. Ezt pedig csak az orosz milliárdos cégétől vehették meg egy egyelőre nem ismert kontraktussal. Idén januárban a Southblaze mindenesetre külön projektcéget alapított Lang Hungary néven, székhelyként a beruházás színhelyeként szolgáló Váci úti ingatlannal, az egyik cégvezető maga Rahimkulov Ruszlan.
Kicsit többet árult el Zentai Péter, a Rahimkulovval közös Southblaze egyik tulajdonosa, aki tavaly szeptemberben Orbán vejétől vett szállodaláncot: „a bérleti konstrukció 15 plusz 15 évre szól majd”. A szövetség teljes immunitást kap, minden szempontból önálló lesz. A Népszava kérdéseire nem válaszolt a cég, de a Világgazdaságnak közölték, hogy „már régóta tárgyaltak a világ harmadik legnagyobb sportszervezetével”. Orbán Viktorban se most merülhetett fel az ötlet, lévén már 2021-ben fogadta a Huszain al-Muszallamot a Karmelitában.