Sz. Balázs egyike volt annak a hat végrehajtónak, aki elismerte, hogy annak idején Schadl György akkori irodavezetője, az ügyészséggel alkut kötő F. Vivien szervezte be őt végrehajtónak, aminek a fejében ő a végrehajtói irodája adózott jövedelmének egy részét visszaadta F. Viviennek. Sz. Balázs a többi végrehajtóhoz hasonlóan elfogadta az ügyészség által ajánlott felfüggesztett börtönbüntetést, így jogerős ítélet után már tanúként szerepelt a Schadl–Völner-per bizonyítási szakaszában.
Az ügyészség azzal gyanúsítja Schadl György Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) volt elnökét, hogy kijelölt végrehajtói helyekre a saját embereit ültette, akik aztán a végrehajtói irodájuk bevételének egy részét neki adták. Azt, hogy ezeket a végrehajtókat kinevezzék, Völner Pál intézte el Schadl Györgynek. Az ügyészség Schadl Györgyre 10, míg Völner Pálra 8 év börtönbüntetést kért.
Sz. Balázs az ügy többi tanújához hasonlóan bíróság előtt amnéziával küzdött, így Tóth Erzsébet bírónőnek F. Vivien esetéhez hasonlóan gyakorlatilag harapófogóval kellett kihúzni a válaszokat belőle. A tanú jókora sóhajok közepette zavarosan, félmondatokban válaszolt a bírói kérdésekre, a részletekre pedig alig vagy egyáltalán nem akart emlékezni. – Nyomozati szakaszban valószínűleg még jobban emlékeztem ezekre – ismerte el a tanú.
Egy pontot szóltak, hogy harmadolni kell
Sz. Balázs egy banknál dolgozott ügyvédként. Amikor ebből elege lett, kereste meg régi ismerőse, volt kollégája F. Vivien, hogy lenne-e kedve végrehajtóként dolgozni. – Talán a mi családi házunk kertjében történt – mesélte –, de ehhez képest nem tudok tényszerű bizonyossággal állítani semmit. Hogy mi hangzott el, azt nem tudta zó szerint felidézni. – A kérdés arra vonatkozott, hogy érdekel-e engem , hogy végrehajtóvá váljak. F. Vivien talán azt is elmondta, hogy elintézésében tud segíteni, ezért ő az iroda bevételének a felére tart igényt. Nem biztos, hogy ez ott és akkor hangzott el. Az biztos, hogy elhangzott – vallotta.
Schadl–Völner-ügy: a tanú szerint neki nem az volt a dolga, hogy számolja a nagyobb borítékokat isSz. Balázs végül 2017 őszén vizsgázott le végrehajtóként, még az akkor kiírt végrehajtói pályázatok beadásának a határideje után. Az összes budapesti és területi helyre beadta a pályázatát. – Az elhangzott F. Vivientől, hogy budapesti és monori helyekre adjam be a pályázatot. Egy ponton mondta, hogy valószínűleg Monor lesz az – idézte fel. Sz. Balázs szerint ő nem kérdezte, hogy F. Vivien honnan tudja ezt vagy egyáltalán miért kell osztozni az adózott eredményen. A végrehajtói munkája részleteiről és arról, hogy a profit mekkora részét adja át, F. Viviennel már a végrehajtói pályázat eredményhirdetése előtt alkudozni kezdtek. – Hogyan hangzott el ez? – kérdezte a bíró, amire a tanú azt mondta, hogy ha erre válaszolna, akkor bűncselekménnyel vádolná saját magát. – Bennem felmerült, hogy cégtárs legyek a Schadl-féle irodában, de erre nem volt lehetőség – mondta.
Kéthavonta egyszer találkoztak
Bevallása szerint Sz. Balázs arra nem emlékszik, hogy Schadl György neve felmerült volna. Azt is meglehetősen körülményesen írta le, hogy hogyan került Schadl György a képbe. – Úgy fogalmaznék, hogy egy ponton az én valóságomban ez úgy képeződött le, hogy a F. Vivien a Schadl Györgyön keresztül intézte a pályázatot. – F. Vivien egy ponton azt mondta, hogy letesz az asztalra valamennyit. Egy másik ponton pedig azt mondta, hogy ez a konstrukció nem működik, és harmadolni kell, egyharmadot tartok meg, kétharmadot adok át neki, ő azt osztja tovább. Ez volt az a pont,amikor megfogalmazódott bennem, hogy visszalépek a pályázattól – mondta. Végül azonban Sz. Balázs letette a végrehajtói vizsgát. Az eseményen vizsgáztatóként Schadl György is jelen volt, de Sz. Balázs szerint ott nem beszéltek pénzátadásról. Sz. Balázs szerint a végrehajtói kinevezése után F. Vivien egyértelműen azt kommunikálta, hogy ebből Schadl György kap egy részt.
- Hogyan történt a kinevezése? - kérdezte a bíró Sz. Balázst a 2017-es pályázati sikeréről – Valaki felhívott az IM-től, gratulált, majd tájékoztatott, hogy doktor Vízkelety Mariann engem nevezett ki monori végrehajtónak – emlékezett vissza Sz. Balázs, hozzátéve: „hölgy volt”, aki felhívta.
Ezt követően Sz. Balázs nekifogott a végrehajtói irodája kialakításának. Az MBVK honlapján szerepelt egy tájékoztató, hogy milyen feltételeket kell megteremteni. Bár szakmailag Schadl György volt a végrehajtói mentora és Sz. Balázs két alkalommal is volt járt az akkori MBVK-elnök budaörsi irodájában, szerinte Schadl György egyik alkalommal sem volt bent. F. Vivien ugyanakkor heti két-három napot dolgozott a monori irodában. Amikor elindult a végrehajtói iroda, Sz. Balázsnak úgy tűnt, ők feleznek, később pedig egésznek az egyharmadát le kell adnia Schadl Györgynek. Kéthavonta egyszer közös ebéden találkozott Schadl Györggyel. Ez egy ilyen szokás volt – mondta mély sóhajok közepette Sz. Balázs, aki szerint ezek kötetlen, szakmai beszélgetések voltak arra pedig nem emlékezett, hogy voltak-e ott jelen olyan végrehajtók, akik érintettek voltak az ügyben.
Egyértelmű kommunikáció
Sz. Balázs csak V. Leventével, a Ceglédre kinevezett végrehajtóval találkozott, akinek Sz. Balázs segített az iroda vezetésében. – Egy ponton vált világossá számomra, hogy az irodát a Schadl Györgytől bérli" de a részletekre Sz. Balázs ekkor sem akart emlékezni. – Hogyan történt a pénzátadás? – kérdezte Tóth Erzsébet. – Úgy emlékszem, hogy F. Vivien szólt, hogy fel kéne venni- mondta Sz. Balázs. – Mikor? – Talán szeptemberben Azt mondta, hogy osztalékelőleget kell felvenni, ezért beszéljek a könyvelővel, készítse elő, ha pedig megvan, akkor kivettem a bankból az osztalékelőleget – mondta Sz. Balázs, aki személyesen vette ki a pénzt.
Schadl-Völner-ügy: A koronatanú gyakran nem emlékszik arra, hogy ki hozta létre a kifizetéseket rögzítő mappákatAz első esetben ez 50-60 millió forint volt. Ezt készpénzben vette ki. – Nem emlékszem, de azt hiszem az irodában átadtam azt a részét, amely az elosztás alapján őt illette, úgyhogy levette azt a részt, ami engem illetett. F. Vivien – ismételte meg – egyértelműen azt kommunikálta, hogy amit kell, azt átadja Schadl Györgynek.
„Tudtam, hogy van ilyen nevű politikus”
Az átadás után azonban F. Vivien közölte, hogy módosult a megállapodás, a nettó nyereségnek már a felét kéri Szz. Balázstól. – Merthogy ebből kap még a Völner Pál is" – mondta Sz. Balázs. – Elhangzik ekkor Völner Pál neve? – Szerintem igen. – Miért „szerintem?" - firtatta a bíró, mire a tanú úgy fogalmaz, azért mondja így, mert nem biztos, hogy a volt igazságügyi államtitkár neve konkrétan mikor és hol hangzott el . – De a név elhangzott" – nyomatékosította Sz. Balázs. Azt nem firtatta, hogy Völner Pálnak miért lenne szüksége erre a pénzre. Ahogy azt sem tudta, hogy mi a kapcsolata a végrehajtói területtel. – Tudtam, hogy van ilyen nevű politikus – zárta rövidre ezt.
Sz. Balázs végül arról beszélt, hogy Völner Pál neve egy olasz étterem teraszán hangzott el egy másik tanú, S. Zoltán – F. Vivien férje - jelenlétében. A kezdeti megállapodás módosítása Sz. Balázsnak rosszul esett. – Én akkor szarul éreztem magam, akkor felmerült bennem, hogy az egészet ott kéne hagyni a francba – árulta el.