miniszterelnök;Brüsszel;Orbán Viktor;konferencia;betiltás;

2024-04-17 13:23:00

A belga, a brit és olasz miniszterelnök szerint sem kellett volna betiltani az Orbán-féle brüsszeli konferenciát, az önkormányzati választás állhat a háttérben

Teljesen felesleges és kontraproduktív volt korlátozni a szólásszabadságot a magyar miniszterelnök és a többi felszólaló miatt. Orbán Viktor szerdán fel is lépett. 

Nemrég derült ki, hogy a Belgium legfelsőbb közigazgatási ügyekkel foglalkozó bírósága, a Conseil d’État mégis engedélyezte, hogy Brüsszelben megtartsák azt a rendezvényt, a Nemzeti Konzervativizmus Konferenciát (NatCon), amelyen Orbán Viktor is felszólal, és amelyet kedden rendőrök állítottak le a közrend megzavarásának a lehetőségére hivatkozva.

Az ügyben kiadott egy tiltó határozatot Saint-Josse-ten-Noode-nak, vagyis annak a kerületnek az önkormányzata, ahol a rendezvényhelyszín, a Claridge fekszik, szervezőként azonban a Fidesz-közeli agytröszt, a Mathias Corvinus Collegium brüsszeli irodája az AFD International nevű emberi jogi szervezet támogatásával keresetet nyújtott be. A Conseil d’État végül a gyülekezés belga alkotmányban foglalt jogára hivatkozva adott zöld jelzést adott a konferenciának, ami azt jelenti, hogy Orbán Viktor az eredeti elképzeléseknek megfelelően fel is szólalhat rajta. 

A magyar miniszterelnököt illusztris társaságba hívták, eredetileg legalábbis úgy volt, hogy a Natconon beszédet tart Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök, a bukott brit belügyminiszter, Suella Braverman, Nigel Farage, a Brexit értelmi szerzője és a francia szélsőjobboldali Éric Zemmour is. Közülük Nigel Farage már kedden felszólalt, a brüsszeli rendőrök Éric Zemmour beszéde előtt vetettek véget a konferenciának. Orbán Viktor szerdán fel is léphetett 

A belga bírósági döntés előhangjaként Giorgia Meloni olasz és Rishi Sunak brit miniszterelnök mellett maga  Alexander de Croo belga kormányfő is bírálta annak a brüsszeli kerületnek, Saint-Josse-ten-Noode-nak a vezetését, ahol a rendezvényhelyszín, a Claridge fekszik. Alexander de Croo az egykor Twitter néven ismert X-en azt írta, elfogadhatatlan, ami kedden történt, és bár az önkormányzati autonómia a demokrácia sarokkövének számít, nem írhatja felül a belga alkotmányt, amely 1830 óta nyújt garanciát a szólás és a gyülekezés szabadságára. A politikai találkozók betiltása alkotmányellenes. Pont” – szögezte le a belga kormányfő. Meloni, Sunak és De Croo mellett egyébként fő érintettként maga Orbán Viktor és a politikai igazgatója, Orbán Balázs is elítélte a betiltást, ahogyan a Momentum Mozgalom EP-képviselője, Cseh Katalin és fideszes Hidvéghi Balázs, Szentkirályi Alexandra kampányfőnöke is.

A NatCon betiltása, vagyis a szólásszabadság és a gyülekezési jog korlátozása – fűzhetjük hozzá –, valóban kontraproduktív volt, Emir Zirnek, Saint-Josse-ten-Noode polgármesterének inkább csak zt asikerült elérnie, hogy a NatCon nemzetközi jelentőségűvé nője ki magát úgy, hogy nincs semmiféle nemzetközi jelentősége.  Annak, hogy Emir Zir végül mégis a betiltás mellett döntött, elég provinciális oka lehet, mégpedig az, hogy Belgiumban néhány hónap múlva, 2024. október 13-án önkormányzati választást tartanak, ő pedig baloldali politikusként így próbált meg tetszeni a választóinak.