London;homoszexualitás;sikkasztás;brit választás;toryk;Egyesült Királyság;kampánypénz;szexbotrány;Rishi Sunak;

Rossz napok járnak Rishi Sunakra, egymást követik a tory botrányok

Miközben kedvező hírekkel, javuló pénzügyi eredményekkel kellene megpróbálnia csökkenteni a 20 pontos lemaradását a Munkáspárt mögött, újabb és újabb képviselői törnek borsot az orra alá és terelik el figyelmét a fontos dolgokról.

Az egymást követő esetek, melyek többnyire a vétkes tory képviselők frakciótagságának megszüntetését és sok évtizede őrzött mandátumok elvesztését vonják maguk után, kísértetiesen emlékeztetnek a Downing Street 10.-ben Margaret Thatchert 1990-ben követő John Major 1997-es végnapjaira, amikor nagyon hasonló, általánosítva "sleaze"-ként emlegetett pénzügyi tisztátanságok, korrupciógyanús történetek, erkölcsi botlások borzolták a kedélyeket, teljesen megfosztva végül a szavazópolgárokat a politikusokba vetett bizalmuktól. Az akkori, Tony Blair által vezetett New Labour 1997. május 1-jén minden idők egyik legnagyobb vereségét mérte a Konzervatív Pártra, 18 év után és 13 évre szüntetve meg annak hatalmát.

Az elmúlt napokban kipattant botrány az átlagosnál hátborzongatóbb. Múlt év decemberére nyúlik vissza, amikor Mark Menzies, az észak-anglia Lancashire megye Fylde választókerületének képviselője hajnali 3 óra 15 perckor felhívta telefonon volt, idős kampánymenedzserét és azt kérte, hogy mentse ki, mert "gonosz emberek" tartják fogva a saját lakásában és 5000 font váltságdíjat követelnek. Ez az összeg később 6500 fontra, kishíján 3 millió fontra emelkedett, amit a kampányfőnök nem tudott előteremteni, végül kora reggel hivatali ügyintézője bocsátotta rendelkezésre, akit később a kampányalapból kapott kárpótlást. Egy, az 52 éves férfihez közel álló személy szerint a nemi hovatartozását soha fel nem fedő Menzies egy internetes társkeresőn keresztül ismerkedett meg egy majd további férfiakkal, az elfogyasztott nagy mennyiségű alkohol következményeként pedig olyan állapotba került, hogy tetemes takarítási költségei is keletkeztek. További 14 ezer fontot állítólagos orvosi kiadásokra kért és kapott meg a képviselő abból a keretből, amit üzletemberek gyűjtöttek össze elsősorban kampánya finanszírozására. Az összesen 20 ezer fontos kölcsön visszafizetésére nem került sor.

A Konzervatív Párt csak magát hibáztathatja, hogy 2024-ben, egy amúgy is nehéz választási kampány küszöbén egy ilyen figura járatja le. A parlamentbe 2010-ben bekerült ígéretes tehetség, akit David Cameron gyors előrejutásra szemelt ki, már négy évvel később bajba került, amikor egy 19 éves brazil fiú kapcsán egy kábítószerfogyasztással súlyosbított ún. "pénzért szex botrányba" keveredett. Még kínosabb eset volt, amikor 2017-ben egy barátja kutyáját olyan mértékben leitatta, hogy az alkoholmérgezés miatt sürgős állatorvosi kezelést igényelt. Furcsa, hogy a párt sem a 2017-es, sem a 2019-es választáson nem szabadult meg Menziestől, igaz, választőkörzetében tetemes, 16 ezres többséggel rendelkezik. A konzervatív politikai kerekek olyan lassan őrölnek, hogy ugyan a chief whip, a frakciófegyelem őre már az év eleje óta tudott a friss fejleményekről, csak most került sor szankciókra és így Menzies független képviselő lett. Ennek megfelelően a lancashire-i rendőrség is csak a napokban kezdett el foglalkozni az elsikkasztott pénzekkel.

Mindez csak egy héttel követi egy magasrangú tory politikus, William Wragg skandalumát. A közigazgatási és alkotmányos bizottság elnökét, a "mezei" képviselők befolyásos 1922-es bizottságának helyettes vezetőjét a Grindr társkereső csatornán keresztül megismert férfiak zsarolták meg és kényszerítették arra, hogy adja ki konzervatív képviselők és találomra kiválasztott vezető újságírók telefonszámát. A magát "megfélemlítettnek" nevezett Hazel Grove-i (Nagy-Manchester) honatya is a függetlenek csoportjába sorolt át, miután az ártatlanul bajba kevert, félreérthetetlen szexuális ajánlatokkal meglepett áldozatok panaszt tettek ellene.

Rishi Sunak egy harmadik pótválasztás elé is néz Blackpoolban, ahol Scott Benton hozott szégyent a pártra, amikor magukat a szerencsejáték szakmában érdekelt üzletembereknek kiadó újságírók beugratták, a parlamenti szabályok megsértésével bizalmas információkat szolgáltatott ki és hajlandónak mutatkozott pénzért lobbizni az érdekükben. Hogy azért a Munkáspárt se maradjon ki a kínos ügyekből és a toryknak is jusson támadási felület, a nagy-manchesteri rendőrség vizsgálódik Angela Raynerrel kapcsolatban. A Labour második, karizmatikus emberéről kiderült, hogy még a 2010-es években szándékosan vagy mulasztásból, de téves információt szolgáltatott lakhelyéről a választási regisztráció során, illetve akaratlanul ugyan, de a szabályosnál kevesebb ingatlanátírási költséget fizetett.