Nem mondok le – jelentette be hétfőn Pedro Sánchez spanyol kormányfő. A politikus a múlt szerdán sokkolta országgát a váratlan közleménnyel, hogy öt napra felfüggeszti kormányfői tisztségének gyakorlását a feleségével, Begona Gómezzel elleni támadások miatt. Mint akkor nyílt levelében írta, el kell gondolkodnia politikai jövőjéről. Madridban ezért szombaton több mint tízezren vonultak utcára, hogy maradásra bírják.
Hétfői beszédében a miniszterelnök a többi között azzal indokolta maradását, hogy számos bátorítást kapott honfitársaitól. – Múlt szerdán feltettem magamnak a kérdést, hogy megéri-e. Egyértelmű a válasz. Ha megengedjük az ártatlan emberek elleni támadásokat, akkor nem éri meg. Ha hagyjuk, hogy hazugságok helyettesítsék a vitát, akkor is nem lenne a válasz. Világos meggyőződésből cselekedtem. Ez nem ideológiai kérdés – jelentette ki. Hozzátette azonban, vállalja a további kihívásokat, mert meg kell védeni a spanyol demokráciát. Mint fogalmazott, elviselhetetlen volt számára látni a szenvedését azoknak, akiket a legjobban szeret, tisztel, és „látni, hogyan próbálják tönkretenni a méltóságukat, minden alap nélkül.
Pedro Sánchez kifejtette, nem politikai számításból döntött a kormányfői tisztség felfüggesztése mellett. – Tisztában vagyok vele, hogy viselkedésen általában nem elfogadható a politikában Világos meggyőződésből cselekedtem. Vagy azt mondjuk, ami sok, az sok, vagy a közélet a romlása határozza meg a jövőnket, ami halálra ítéli országunkat – jelentette ki, hozzáfűzve, hogy a feleségével tudjuk, hogy a lejárató kampány nem fog megállni, tíz éve szenvednek tőle. Megjegyezte ugyanakkor, tudják kezelni ezt a helyzetet.
José Manuel Albares külügyminiszter örömét fejezte ki Pedro Sánchez maradása miatt. Olyan döntés, amely jó Spanyolországnak, és a progresszív politikának, továbbá az ország vezető pozíciójának Európában és a világban. Albarest a Sánchezhez egyik legközelebb álló miniszternek tartják. A tárcavezető méltatta az elnök személyes és demokratikus bátorságát a zaklatási kampány ellenére, amelyet évek óta elszenved feleségével. – Nem tűrhetjük el – hangsúlyozta –, hogy a kormányfőt, aki minket képvisel a világban, továbbá a feleségét és a családját, álhírekkel, hazugságokkal és rágalmakkal zaklassák” – fejtette ki. Francina Armengol, a madridi képviselőház elnöke a demokrácia győzelmének nevezte a Pedro Sánchez bejelentését.
Lemondáson gondolkodik a spanyol miniszterelnök, miután korrupciós vádak érték a feleségétA spanyol first ladyt hetek óta szinte naponta támadják. Bizonyítékok bemutatása nélkül azzal vádolták, hogy visszaél pozíciójával, és nepotizmus mindaz, ami Pedro Sánchez családjában történik. A Manos Limpias nevű szervezet, amelynek kitűnő szélsőjobboldali kapcsolatokkal rendelkező elnökét , Miguel Bernadot korábban csalással, zsarolással és pénzmosással vádolták, feljelentette Begona Gómezt. Meglepő módon a madridi kerületi bíróság egyik bírája rábólintott a nyomozás elindítására, bár az ügyészség nem értett egyet a döntéssel, mivel az állítások kizárólag médiajelentéseken alapulnak. A Manos Limpias újra és újra támadást intéz a politikusok - főleg baloldaliak - ellen.
A szocialisták számára lesújtó lett volna a kormányfő visszalépése, hiszen alig egy évvel ezelőtt csak az összes baloldali és nacionalista párt támogatásával szereztek csekély többséget az előrehozott választásokon. A voksoláson valójában a konzervatív Néppárt (PP) szerezte meg a legtöbb mandátumot. A konzervatívok elnöke, Alberto Núnez Feijóo ugyan megpróbálta megalakítani az új kormányt, de pártja képviselőin kívül csak a populista Vox, valamint egy regionális párt szavazatait szerezte meg, ami nem volt elég az abszolút többséghez. A konzervatív tábor úgy érezte, megfosztották a „jogos” kormányalakítástól, így még rosszabb lett a hangulat a hagyományosan rendkívül megosztott spanyol társadalomban. Felmérések szerint a Néppárt vezet a közvélemény-kutatásokban, igaz, az utóbbi hetekben fölénye csökkent Pedro Sánchez szocialistáival szemben.
A szocialisták 32 százalék körüli népszerűségnek örvendenek a párt 4-5 százalékkal van lemaradva a Néppárt mögött a közvélemény-kutatások szerint
Szakértők szerint a társadalmi ellenségeskedés tovább növekedhet Spanyolországban. Igaz, Pedro Sánchez lemondása esetén azonban még nagyobb politikai válság alakulhatott volna ki, nehéz lett volna a koalíciós kormány túlélése, hiszen Sánchez személyének nagy szerepe van abban, hogy a kabinet a szűk többség ellenére túlélte a válsághelyzeteket.
A La Vanguardia című lap szerint Pedro Sánchez „kényszerszabadsága” rövidtávon pozitív hatással lehet a szocialisták népszerűsége, sokan érezhetnek együtt, szolidarizálhatnak a kormányfővel, aki „mélyen emberi döntést” hozott. Hosszabb távon azonban a gyengeség jeleként értelmezik döntését a „macho” országban – vélekedett a lap.
Sánchez a túlélés mestereként ismert. Még könyvet is írt arról, hogyan lehet átvészelni a válságokat. Nyolc évvel ezelőtt sokan azt hitték, hogy politikai karrierje véget ért. A konzervatívokkal szembeni két választási visszaesés után le kellett mondania a párt elnökségéről. De később visszaszerezte a főtitkári posztot, és 2018-ban miniszterelnök lett.
Távozása esetén egyes feltételezések szerint nem sokáig maradt volna állás nélkül. Mivel nagy megbecsültségnek örvend Brüsszelben, jó esélye lett volna arra, hogy Charles Michel utóda legyen az Európai Tanács elnöki székében, legalábbis így értesült az Economist.