Az állítólagos kétes pénzmozgásokkal kapcsolatban említett társaság ügyvezetőjének van olyan cége, amelyben résztulajdonos egy Tiborcz-féle Kft. Ennek a közös cégnek az egyik érdekeltsége egyébként állami támogatást nyert szállodaépítésre Debrecenben. A hotel kivitelezési tenderét az az A-Híd Zrt. nyerte, amely a Lánchíd felújítása nyomán a kormánypropaganda célkeresztjébe került.
A szövevényes, több szálon futó ügy megértéséhez érdemes felidézni az előzményeket. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tavaly óta nyomoz egy praxisától eltiltott budapesti ügyvéd által működtetett számlagyár ügyében. Az érintett ügyvéd Vig Mór, akit különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalással gyanúsították meg.
Nyilvánosságra hozták a Lánchíd-jelentést, de az nem derült ki belőle, milyen visszaélésekre utalt Gulyás GergelyVig egyik cége, a film-, videó-, televízióműsor-készítésre szakosodott Sunstrike Hungary Kft. műsorok gyártására, sugárzására és azok környezetében reklám elhelyezésére vonatkozó reklámszerződést kötött az A-Híd Zrt-vel. amely – a cég állítása szerint dokumentált teljesítés után – 2020 novembere és 2022 augusztusa között összesen 1,545 milliárdot utalt a Sunstrike Kft-nek. A cég ebből 1,509 milliárdot továbbutalt két ügyvédnek, akik ennek javát később készpénzben kivették.
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) jelentése szerint „bűncselekmények gyanúja is felmerülhet”. Ám, hogy pontosan milyen bűncselekményekről van szó, nem derült ki az anyagból. Ezt az ügyet a kormányzati propaganda rendre összekapcsolja a Lánchíd felújításával, amit az A-Híd Zrt. végzett el. Csakhogy az A-Híd állítása szerint a Sunstrike-nak teljesített kifizetések semmiféle kapcsolatban nem álltak a Lánchíd-megrendeléssel. A főváros pedig a KEHI jelentésre mutatva állítja: a Sunstrike Kft. felé még jóval azelőtt megkezdődtek az utalások, mielőtt a Lánchíd kivitelezői szerződését a fővárosi BKK Zrt. aláírta volna.
Nemrégiben a fideszes Budai Gyula azt jelentette be, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást rendelt el a Lánchíd-ügyben hivatali vesztegetés miatt. Beszámolt egy hozzá eljuttatott levélről is, amely szerint Vig Mór az A-Hídtól kapott pénzzel az Árgus Security irodájában a cég vezetőjével számolt el. A Budai által említett társaság céghálóját megvizsgálva több érdekesség is akad.
A fideszes politikus által emlegetett Vig Mór-féle elszámolás idején László György volt az Árgus Security ügyvezetője, és ma is ő vezeti a társaságot. Csakhogy László György egy másik céget is vezet, a Hattyú Projekt Kft.-t, amelynek 2019 és 2022 között egyedüli tulajdonosa is volt. 2022 őszén azonban – ahogy azt annak idején a 444 kiszúrta – Orbán Viktor kormányfő veje, Tiborcz István és a régóta vele együtt mozgó Hamar Endre bevásárolta magát ebbe a vállalkozásba. A cégen azóta a László György birtokolta Swan Project Zrt., a Tiborcz-féle BDPST Property Kft. és a Hamar tulajdonában lévő EAS Equity Vagyonkezelő Zrt. osztozik.
Budai Gyula: Mégsem az NNI, hanem a NAV nyomoz a Lánchíd felújítása ügyébenTovábbi érdekesség, hogy ehhez a közös társasághoz tartozik a Tetrecen Ingatlanforgalmazó és Beruházó Kft. Ez a vállalkozás korábban 3,6 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást nyert a kormányzati Magyar Turisztikai Ügynökség által bonyolított Kisfaludy-pályázatokon egy új, négycsillagos szálloda építésére Debrecenben. A turisztikai ügynökség vezérigazgató-helyettese Jakab Zsófia, Tiborcz feleségének, Orbán Ráhelnek jó barátnője. A szálloda kivitelezési tenderét, akárcsak a Lánchíd felújítását az A-Híd Zrt. nyerte.
Budai Gyula kapott egy levelet, aztán elment feljelentést tenni a Lánchíd felújításával kapcsolatban