Izrael;Benjamin Netanjahu;gázai offenzíva;Hamász;Egyesült Államok;Gázai övezet;tűzszüneti tárgyalások;Antony Blinken;

A gázai háború leállítását szorgalmazta Antony Blinken

A tűzszünet esélye ellenére az izraeli kormányfő még nem tett le a Rafah elleni offenzíváról.

Az Izrael és a Hamász által tárgyalt tűzszüneti terv elfogadása mellett érvelt szerdán Tel-Avivban Antony Blinken amerikai külügyminiszter, aki a gázai háború októberi kitörés óta hetedszer járt a térségben. Jichák Herzog izraeli elnökkel találkozva azt mondta, „eljött az idő” hogy hazajuttassák a túszokat, és megszakítsák a közel hét hónapja tartó gázai háborút, ha pedig ez nem sikerül, azért a Hamász terheli majd a felelősség. Blinken hangsúlyozta, hogy az egyezség lehetővé tenné az égetően szükséges élelmiszer-, gyógyszer- és vízszállítmányok bejussanak az övezetbe, ahol a háború humanitárius katasztrófát okozott.

Egyelőre azonban nehezen megjósolható, létrejön-e a megállapodás, és megakadályozhatja-e az izraeli hadsereg behatolását a Gázai övezet déli határán fekvő Rafah városába, ahol a korábbi hadműveletek elől elmenekült palesztinok százezrei vannak összezsúfolva.

Az AP amerikai hírügynökség összegzése szerint a tárgyalások biztatóak, de a felek nem közeledtek egymáshoz abban a kulcskérdésben – hogy a háború véget érhet-e a kialakulóban lévő megállapodás részeként. 

A Hamász biztosítékot követel erre, ahogy arra is, hogy Izrael végleg kivonja csapatait a rommá lőtt palesztin területről. Izrael ezzel szemben csak hosszabb szünetet ajánlott fel, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök pedig kedden kijelentette, hogy „tűzszünettel vagy anélkül” a rafahi behatolást mindenképp végrehajtják.

Netanjahuval tárgyalva Blinken állítólag megismételte az Egyesült Államok álláspontját Rafah ügyében, ugyanakkor méltatta, hogy az elmúlt hónapban „javult” a segélyek bejutása Gázába, s arra kérte a ormányfőt, hogy építsen erre. Közel-keleti körútja keretében Blinken előzőleg Szaúd-Arábiában és Jordániában járt, ahol szintén az egyiptomi követítéssel előterjesztett legutóbbi javaslat elfogadására sürgette a Hamászt, „rendkívül nagylelkűnek” nevezve azt Izrael részéről. Az Egyesült Államok kitartóan támogatja Izrael háborúját a Hamász október 7-i példátlan terrortámadása óta, de egyre kritikusabban szemléli a palesztin civil áldozatok megdöbbentő számát, és nyíltan kiáll Izrael azon terve ellen, hogy megtámadja Rafah-t.

Közben a vezető ipari hatalmak G7 csoportjának dipomatái hétfőn arra kérték a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) tisztviselőit, ne emeljenek vádat háborús bűnök miatt se Izrael, se a Hamász tisztviselői ellen, mivel az alááshatná a tűzszüneti tárgyalások sikerét. Izraeli politikusok, köztük Netanjahu a múlt héten aggodalmukat fejezték ki, hogy küszöbön állhat az ICC nemzetközi elfogatóparanccsal járó vádemelése a hágai testület 2021-ben indított vizsgálatában, amely a megszállt palesztin területeken zajló telepépítésekre is kiterjed. Az ICC hivatalosan nem nyilatkozott, de a Guardian brit lap tudomása szerint azt a tájékoztatást adta, hogy nincs tudomása a vizsgálattal kapcsolatos drámai lépésekről.