bíróság;engedély;Göd;Samsung gyár;Samsung;

Hatályon kívül helyezte a gödi Samsung-gyár környezethasználati engedélyét a bíróság

A civilek szerint ennek megfelelően a hatóságnak el kell rendelnie az üzem működésének felfüggesztését.

A gödi Samsung-gyár tíz évre szóló, tavaly decemberben kiadott környezethasználati engedélyét bírósági keresettel támadta meg a Göd-ÉRT Egyesület. A civil szervezet a per idejére az azonnali jogvédelem elrendelését és a Samsung-gyár környezethasználatának megtiltását kérte a bíróságtól. A Budapest Környéki Törvényszék megalapozottnak ítélte a civilek kérelmét és a per lezárultáig elrendelte a keresetlevél benyújtásának halasztó hatályát – vette észre az egyesület erről szóló közleményét az Átlátszó.

A Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület tavaly év végén arra hivatkozott, hogy sem a magyar, sem az európai környezetvédelmi előírásoknak nem felel meg a gyár – hatóság által engedélyezett – működése. Az egyesület szerint ugyanis

a Pest Vármegyei Kormányhivatal az engedély kiadásakor többek közt nem vette figyelembe az üzem évek óta fennálló zajszennyezését, emellett rendkívül megengedőnek bizonyult a levegő- és vízszennyezés, valamint a gyártás során keletkező akkumulátor-hulladék ügyében is.

A gödi civilek által benyújtott kereset indítványozta, hogy a tisztázatlan kérdések miatt a bíróság írja elő független igazságügyi környezetvédelmi szakértő által készítendő szakvélemény benyújtását. Az engedély ügyében zajló jogvita idejére pedig a civil szervezet a Samsung-gyár környezethasználatának megtiltását – azaz a tevékenység felfüggesztésnek elrendelését – kérte a bíróságtól.

Az egyesület most közösségi oldalán adott hírt arról, hogy a Budapest Környéki Törvényszék megalapozottnak ítélte a kérelmet és elrendelte a keresetindítás teljes halasztó hatályát,

vagyis az azonnali jogvédelem intézményét alkalmazva a per végső kimeneteléig hatálytalanította a Samsung SDI Zrt. gödi gyárának környezethasználati engedélyét. 

Az Átlátszó azt írja, a bírósági végzés szerint a környezethasználati engedélyről szóló határozat végrehajtása jelentős érdeksérelmet okozna az állampolgárok számára.

A felperes célja, hogy a per befejezéséig ne folyjon környezethasználat a gyár területén. A határozat lehetőséget ad környezethasználatra úgy, hogy a felperesi álláspont szerint a döntés jogsértő, megfelelő vizsgálatra nem került sor, a megengedettet meghaladó környezetterhelést okoz. Az azonnali jogvédelem elrendelésének elmaradásával okozott hátrány a környezethasználat folytatása és az ebből fakadó, a környezet állapotának negatív irányú változása. Amennyiben a perben bebizonyosodik a tevékenység káros környezeti hatása, akkor változhat a beruházás engedélyezhetősége. Mindezek alapján a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az azonnali jogvédelem elmaradása súlyosabb hátrányt okozna, mint a halasztó hatály elrendelése” – áll a dokumentumban.

A civil szervezet szerint a döntés alapján – mely megtiltotta a gödi gyár számára a környezethasználatot – a hatóságnak el kell rendelnie az üzem működésének felfüggesztését. Az egyesület levélben is felszólította a Pest Vármegyei Kormányhivatalt és a Samsung Magyarország Zrt.-t, hogy állítsák le a gödi gyárat.

A lap megjegyzi, hogy a végzés ellen a közléstől számított 8 napon belül a kormányhivatal jogszabálysértésre hivatkozással fellebbezést nyújthat be a Fővárosi Ítélőtáblához. Ám ha a hatóság fellebbez a döntés ellen, az Ítélőtábla döntésének meghozataláig abban az esetben is érvényes és végrehajtandó a Budapest Környéki Törvényszék környezethasználatot tiltó végzése.