jótékonyság;Tajvan;gazdasági kapcsolatok;

Tajvan kész együttműködni Magyarországgal

Az április 3-án Tajvant sújtó pusztító földrengést követően Tajvan Magyarországtól és a nemzetközi közösségtől egyaránt olyan melegszívű jókívánságokat és erős támogatást kapott, amelyekért Tajvan rendkívül hálás. A Károli Gáspár Református Egyetem két, Tajvan hegyvidékén rekedt magyar hallgatóját sikerült biztonságban kimenteni, több tucat más külföldi állampolgárhoz hasonlóan. Itt, Magyarországon pedig a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet online adománygyűjtő kampányt indított Tajvanért.

Szükségben ismerszik meg az igaz barát, Tajvantól pedig nem idegen, hogy segítő kezet nyújtson. A Covid-járvány idején Tajvan sebészeti maszkokat és más orvosi felszereléseket adományozott különböző magyarországi egészségügyi intézményeknek. Bár Tajvan részvétele az olyan nemzetközi szervezetekben, mint a WHA és a WHO korlátozott, Tajvan mégis kész és képes segíteni mindenütt, ahol szükség van rá. Szilárdan hiszünk abban, hogy Tajvan hozzájárulhat egy átfogóbb globális egészségügyi hálózat kialakításához. Miután Ukrajnában kitört a háború, Tajvan olyan jótékonysági szervezetek segítségével támogatta az ukrán menekülteket, mint a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet, a Litera és a budapesti önkormányzat. Tajvan hálával és örömmel látja, hogy a jótékonyságnak ezen körforgása folytatódik.

Az Ukrajnában és a Gázai övezetben zajló konfliktusok, valamint az Indo-csendes-óceáni térség tengerein tapasztalható feszültségek azt mutatják, hogy Tajvan és Magyarország egyaránt olyan kihívásokkal néz szembe, mint a tekintélyelvű fenyegetések, a regionális biztonság, a gazdasági bizonytalanság és a nagyhatalmak növekvő befolyása. Az ilyen nehéz időkben mutatkozik meg az olyan országok értéke, mint Tajvan.

Először is, Tajvan egy stabil demokrácia, amely hasonló gondolkodású szövetségeseivel azonos értékeket képvisel. Az idén január 13-án tartott elnök- és parlamenti választás a 8. teljesen demokratikus elnökválasztás, a májusban esedékes beiktatáskor pedig békés hatalomátvétel várható. A tajvani demokráciát a nemzetközi közösség elismeri és ünnepli: a londoni székhelyű Economist Intelligence Unit demokráciaindexe szerint 2023-ban Tajvan Ázsiában az első, globálisan pedig a 10. helyen áll.

Másodszor, Tajvan szerepe a globális félvezető-ellátási láncokban kulcsfontosságú a világgazdaság számára. Tajvan állítja elő a világ legfejlettebb chipjeinek többségét, a TSMC-vel és számos más céggel az élen. Ez a pótolhatatlan iparág Tajvant a globális piac számára rendkívül értékes szereplővé teszi, ennek a piacnak pedig minden tagja érdekelt Tajvan stabilitásában.

Harmadszor, a Tajvani-szoros létfontosságú a nemzetközi hajózás szempontjából; ugyanakkor a demokrácia és az autokrácia közötti feszültségek frontvonalában is áll. Tajvan biztonsága az egész világ érdeke. Csehország, Litvánia, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország vezetői, valamint a G7-ek, az Európai Tanács, a NATO és az AUKUS találkozói mind hangsúlyozták a Tajvani-szoroson átívelő béke és stabilitás fontosságát.

A további nemzetközi támogatást illetően pedig Tajvant az Egyesült Államok biztosította kétpárti támogatásáról, amelyet várhatóan nem fog befolyásolni az egyre közeledő amerikai elnökválasztás sem. Az amerikai képviselőház most hagyott jóvá egy 95 milliárd dolláros segélyt Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak. Antony Blinken amerikai külügyminiszter a kínai külügyminiszterrel, Vang-Jivel folytatott megbeszélése során is hangsúlyozta Tajvan békéjének és stabilitásának fontosságát. Az Egyesült Államok a Fülöp-szigetekkel, Japánnal és Ausztráliával közösen végzett hadgyakorlatai, továbbá az Egyesült Királysággal, Japánnal és a Fülöp-szigetekkel tartott legutóbbi csúcstalálkozói is mind a nemzetközi közösség Dél-kínai-tengerrel kapcsolatos növekvő aggodalmáról tesznek tanúbizonyságot.

Mindeközben Tajvan megválasztott elnöke, Wiliam Lai, illetve elnökhelyettese, Bi-Khim Hsiao és új csapatuk az Egyesült Államok, Japán és az EU bizalmát és támogatását is elnyerték olyan ügyekben, mint a nemzetközi hajózás szabadsága vagy a Tajvani-szorosban fennálló status quo egyoldalú megváltoztatásának ellenzése.

A Kínai Köztársaság (Tajvan) szuverén állam, saját identitással, demokratikusan választott kormánnyal, néppel, területtel és a nemzetközi közösséggel való együttműködésre való képességgel. A Kínai Népköztársaság (KNK) egyetlen napot sem uralkodott rajta. Ezt a status quót szeretnénk fenntartani, mivel nagyra becsüljük azt a szabadságot és demokráciát, amelyet az önkényuralom elleni többéves küzdelem után jelenleg élvezünk.

A Kína által követelt "egy Kína-elv" helyett az "egy Kína-politikát" követve az EU tagállamai pragmatikusan és kölcsönös előnyökkel tudnak együttműködni Tajvannal. A tajvani cégek értékes partnerekké váltak az Európai Unióban lévő partnereik számára annak érdekében, hogy megerősítsük az ipari ellenálló képességet, és elkerüljük a globális ellátási lánctól való túlzott függőséget. Egyik legújabb példa erre a TSMC új gyártóbázisa a németországi Drezdában.

Közép- és Kelet-Európában Csehország, Litvánia és Lengyelország dolgozik a Tajvannal való partnerségen, amelynek elmélyítéséből Magyarország is nagy hasznot húzhatna. A Tajvan által gyártott fejlett chipek kulcsfontosságúak Magyarország autó- és e-jármű ipara számára. A tajvani befektetések Magyarországon a 27 EU-tagállam közül a 4. legnagyobb tőkeáramlásúak. A bizonytalan gazdasági helyzetben és a demokráciák veszélyeztetettségének idején Tajvan várja, hogy még szorosabb kapcsolatokat építsen ki magyar partnerekkel egy jobb és kölcsönösségen alapuló jövő érdekében.   

A szerző a Magyarországi Tajpej Képviseleti Iroda vezetője.