Hszi Csin-ping kínai elnök franciaországi látogatásának kezdetén, hétfőn találkozott francia kollégájával, Emmanuel Macronnal és Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnökkel. A két nyugati politikus kiegyensúlyozottabb kereskedelmi kapcsolatokra próbálták rávenni a kínai vendéget, aki később Magyarországra és Szerbiába érkezik. Hszi Csin-ping Párizsban a kínai piac további megnyitását ígérte. A kínai elnök már a találkozó előtt békülékeny hangot ütött meg. A Le Figaro lapban megjelent vendégkommentárjában „üdvözölte”, hogy még több kiváló minőségű francia mezőgazdasági termék és kozmetikum kerüljön a kínai piacra.
Ursula von der Leyen igyekezett világossá tenni, hogy az EU nem tűri tovább Kína jelenlegi protekcionista intézkedéseit.
"A gyenge belső kereslet miatt Kína jelenleg masszív támogatásokkal többet termel, mint amennyit elad" – mutatott rá az Európai Bizottság elnöke. Ez a kínai áruk, például az elektromos járművek és az acél túlkínálatához vezet, ami viszont tisztességtelen kereskedelmet eredményez, figyelmeztetett von der Leyen, aki arra kívánta ösztönözni a kínai kormányt, hogy „rövid távon” kezelje a kérdést. A francia elnök a kereskedelemben is "mindenki számára tisztességes szabályokat" szorgalmazott. Von der Leyen "elfogadhatatlannak" nevezte a piacra jutás jelenlegi egyensúlytalanságait is. "Cselekednünk kell annak érdekében, hogy a verseny tisztességes legyen, és ne torzuljon" - hangoztatta.
A tárgyalásokon szó esett az ukrajnai háborúról. Emmanuel Macron azt mondta Hszi Csin-pingnek, hogy Ukrajnában és a Közel-Keleten "döntő a koordinációra" van szükség Kínával. "Kontinensünk jövője egyértelműen attól is függ, képesek vagyunk-e továbbra is kiegyensúlyozott módon fejleszteni kapcsolatainkat Pekinggel" – jelentette ki. Macron arra akarta rávenni vendégét, hogy ne támogassa Oroszország háborús erőfeszítéseit. Arra is kérte Hszi Csin-pinget, támogassa és segítse azon törekvéseit, amely szerint a nyári párizsi olimpiai játékok alatt hallgassanak el a fegyverek nem csak Ukrajnában, hanem a Közel-Keleten is. "Kínának és az Európai Uniónak közös érdeke a béke és a biztonság" – hangsúlyozta ezzel kapcsolatban Ursula von der Leyen, megerősítve "eltökéltségét, hogy megállítsa Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúját, és igazságos és tartós békét teremtsen".