Az izraeli erők azt állítják, hogy átvették az irányítást a rafahi átkelő gázai oldalán – írja a Reuters. A lap a gázai hatóságok közlése alapján arról is beszámol, hogy az izraeli tankok jelenléte miatt lezárták a Gázai övezet és Egyiptom közötti határátkelő palesztin oldalát. Eközben három humanitárius forrás is tudatta, hogy az átkelőn leállt a segélyszállítás.
Az izraeli hadsereg később a Telegramon azt állította, azért vették célba a rafahi átkelőt, mert hírszerzési információk alapján „terrorista célokra használták”. Az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA) jelezte, hogy folytatja tevékenységét Rafahban.
Mint megírtuk, hétfőn Iszmail Haníje Hamász-vezető hivatala beleegyezett a tűzszünetbe, Izrael azonban közölte, nem egyezik bele Egyiptom „felvizezett” javaslatába, mert számára elfogadhatatlan kitételeket tartalmaz. Most az Al-Dzsazíra azt írja, eljutott hozzá a Hamász által jóváhagyott legutóbbi javaslat másolata, mely szerint
az első szakasz során a radikális iszlamista szervezetnek 33 izraeli foglyot kellett volna szabadon engednie (élve vagy holtan), köztük nőket (civilek és katonák egyaránt), gyermekeket (19 év alattiakat, akik nem katonák) 50 év felettieket és betegeket, cserébe számos Izraelben fogva tartott személyért.
a második szakasz szerint pedig az izraeli erőknek teljesen ki kellett volna vonulniuk a Gázai övezetből.
Korábbi hírek alapján összesen háromlépcsős javaslatról van szó, és az első szakasz 40 napos tűzszünettel kezdődik.
A The Guardian cikke szerint izraeli tisztviselők közölték, hogy további tűzszüneti tárgyalások érdekében delegációt küldenek Kairóba.
A Hamász beleegyezett a tűzszünetbe, Izrael azonban nem hagyja jóvá a „felvizezett” javaslatotHétfőn az izraeli hadi kabinet leszögezte, a rafahi hadművelet folytatódik, hogy nyomást gyakoroljon a túszok szabadon engedése és „a háború más céljainak elősegítése érdekében” a Hamászra.
A palesztin média ezt követően heves tűzharcról számolt be, majd az izraeli hadsereg szóvivője is megerősítette, hogy Rafah keleti részén összecsapások folynak.
Palesztin közlések alapján házakat robbantottak fel Rafah egyik negyedében és az egyiptomi határátkelőhely környékén, valamint harckocsitűz és tüzérségi lövedékek becsapódása hallatszott keletről.
Izrael evakuálásra szólított fel, közeledik a Rafah elleni offenzívaA fegyverszüneti tárgyalásokhoz közel álló amerikai forrás eközben az MTI szerint a ynet portállal tudatta, hogy Izrael továbbra is támadást tervez Rafahban, de az Egyesült Államok elkötelezte magát annak megállítására.
„Úgy tűnik, Izrael és Netanjahu nem jóhiszeműen folytatta a tárgyalások végső szakaszát”
– közölte. A tárgyalásokon közvetítő William Burns, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója Katarból Egyiptomba utazik, és a korábbi tervekkel ellentétben egyelőre nem megy Izraelbe.
António Guterres ENSZ-főtitkár a rafahi hadművelet megkezdésekor úgy nyilatkozott,
„még egyszer hangsúlyozom sürgős felhívásomat az izraeli kormányhoz és a Hamász vezetéséhez, hogy tegyék meg a szükséges további kilométert a megállapodás eléréséhez és a jelenlegi szenvedés megállításához”.
„Nagyon aggódom az olyan jelek miatt, miszerint küszöbön állhat egy nagyszabású hadművelet Rafahban. Már látjuk az emberek mozgását, sokan közülük kétségbeejtő humanitárius helyzetben vannak, és többször is kitelepítették őket. Biztonságos helyet keresnek, melyet oly sokszor megtagadtak tőlük” – tette hozzá a főtitkár, és emlékeztette a feleket, hogy a civilek védelme kiemelten fontos a nemzetközi humanitárius jogban.
Mészárlástól tart az ENSZ RafahbanTűzszünet vagy újabb offenzíva