Hónapok óta tartó feszült várakozás után szerda délután előkerült a Downing Street 10. jól ismert szónoki pódiuma, majd a zuhogó esővel dacolva Rishi Sunak is kilépett a világ egyik leghíresebb ajtaja elé, hogy bejelentse: július 4-ére írta ki a parlamenti választást.
A szigetországot 2022. október 25-e óta irányító konzervatív politikus már fel is kérte III. Károly királyt, hogy oszlassa fel a parlamentet. Erre a legsürgősebb törvényhozási feladatok elvégzése után jövő csütörtökön kerül sor.
Beszédében a brit kormányfő perspektívába helyezte a választás jelentőségét. A pandémiáig nyúlt vissza, amelynek idején pénzügyminiszterként rendkívüli mentőövet dobott a munkavállalóknak. Ezen az alapon megígérte, soha nem hagyja magára a brit társadalmat. Lényegében megnyitva a választási kampányt, azt hangoztatta, hogy a hivatalba lépésekor tett öt ünnepélyes fogadalma mind teljesül: korábbi szintjére esett vissza az infláció, gyors növekedésnek indult a gazdaság, csökkent az egészségügyi ellátásban a kezelésekre várók száma, visszafogta az államadósságot és a "Ruanda-törvény" révén le tudja állítani a kishajókon érkező illegális menekülthullámot is.
A Konzervatív Párt vezetője kidomborította az országra leselkedő biztonsági veszélyeket, az ukrajnai háborút, az Oroszország és Kína által jelentett fenyegetést és a közel-keleti konfliktust. Ahogy hangzatosan kijelentette, a választóknak azt kell eldönteniük, hogy melyik pártba helyezik a bizalmukat, de csak a Konzervatívoknak van világos tervük, az ellenzék vezéréről, Sir Keir Starmerről "nem tudja, mit képes adni, de igazság szerint a szavazóknak sincs erről fogalma".
Rishi Sunak szavait alig lehetett hallani a Downing Street fekete rácsos kapuján kívül tüntetők miatt, akik Tony Blair és a New Labour 1997-es választási himnuszát, a Things Can Only Get Bettert játszották be. Röviddel a kormányfő után Sir Keir Starmer is megszólalt. Az ellenzék vezére úgy fogalmazott, hogy "ez az a pillanat, amire az ország várt". Július 4-e tényleges választást kínál: "Együtt meg tudjuk állítani a toryk 14 évi kormányzása alatt teremtett káoszt, új fejezetet nyithatunk, újjáépíthetjük Nagy-Britanniát és megváltoztathatjuk az országot". Ami biztos: történelmi vívmány lenne, ha a kormánypárt a következő hat hétben le tudná dolgozni a közvélemény-kutatások által jelzett tartós 20 százalékos hátrányát.
Munkáspárti előretörés a helyhatóságokbanA súlyos konzervatív veszteségek akár egy Rishi Sunakkal szembeni bizalmatlansági indítványhoz is vezethetnek