miniszterelnök;Grúzia;fenyegetés;cáfolat;Várhelyi Olivér;

Kitört a botrány, a grúz miniszterelnök azt állítja, hogy Várhelyi Olivér megfenyegette a szlovák miniszterelnök sorsával

A magyar uniós biztos cáfol, azt állítva, mondanivalója egy részét teljesen kiragadták a szövegkörnyezetből.

Figyelemre méltó közleményt adott ki csütörtök délután Irakli Kobahidze grúz kormányfő, aki szerint a külföldi ügynökökről szóló törvényéről folytatott beszélgetésben az Európai Bizottság egyik tagja Robert Fico szlovák miniszterelnök elleni merénylet példájával fenyegette meg.

„Még a Nyugat folytatólagos zsarolása közepette is kirívó volt az a fenyegetés, amely egy uniós biztossal folytatott telefonbeszélgetésben hangzott el. A biztos egy sor intézkedést sorolt fel, amelyeket a nyugati partnerek elfogadhatnak az átláthatósági törvény ellen benyújtott elnöki vétó felülbírálása esetére, és közben megjegyezte: »Látta, mi történt Robert Ficóval, nagyon óvatosnak kell lennie«” - hangzik a közlemény.

Bár a grúzok nem nevezték meg az uniós biztost, az Európai Bizottság magyar tagja, a bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős Várhelyi Olivér a nyilvánosság elé állt egy saját közleménnyel. Ez arról szól, hogy a telefonbeszélgetésben úgy érezte, fel kell hívnia a  grúz miniszterelnök figyelmét arra, hogy ne szítsák tovább az amúgy is törékeny helyzetet a törvény elfogadásával, amely további megosztottsághoz és esetlegesen ellenőrizetlen helyzetekhez vezethet a tbiliszi utcákon.

„Ezzel kapcsolatban a legutóbbi, Szlovákiában történt tragikus esemény példaként és utalásként hangzott el arra vonatkozóan, hogy hová vezethet egy ilyen nagyfokú polarizáció még Európában is" - fogalmazott Várhelyi Olivér, aki sajnálatát fejezte ki amiatt is, hogy telefonhívása egy részét „nemcsak teljesen kiragadták a szövegkörnyezetből", hanem olyan módon mutatták be a nyilvánosságnak, amely a telefonhívás eredeti céljának teljes félreértelmezését eredményezheti.

 Irakli Kobahidze a maga részéről rendkívül felkavarónak nevezte, hogy valaki a Robert Fico elleni merényletet emlegette előtte a hivatalosan a külföldi befolyás átláthatóságáról szóló törvény kapcsán. Szerinte , hogy előzetes értesülések szerint a szlovák miniszterelnök elleni merényletkísérletben „a nyomok egy olyan ország titkosszolgálatához vezetnek, amely különösen közel áll a háború globális pártjához”, és kiemelte, hogy az utóbbi esetében „egy rendkívül veszélyes erőről” van szó, amely mindenre hajlandó, csak hogy zavargásokat robbantson ki Grúziában.

Szalome Zurabisvili elnök május 18-án vétót emelt a harmadik olvasatban is elfogadott törvényjavaslat ellen, amelynek értelmében azoknak a szervezeteknek, amelyek anyagi forrásaik több mint 20 százalékát külföldről kapják, külföldi ügynökként kell regisztráltatniuk magukat. A tbiliszi kormány szerint a szabályozásra azért van szükség, hogy megállítsák a „káros külföldi szereplőknek” az ország destabilizálására irányuló törekvéseit. A kormánypárt elegendő többséggel rendelkezik ahhoz, hogy felülbírálja az államfői vétót, és ezt a következő napokban várhatóan meg is teszi.

Az ellenzék és nyugati diplomaták a törvény elfogadásával kapcsolatban korábban arra figyelmeztettek, hogy az hátráltatja a 3,7 millió lakosú kaukázusi köztársaság európai uniós integrációját.

Ami Várhelyi Olivért illeti, neki nem ez az első hasonló botránya, egy éve bekapcsolt mikrofonnál sikerült lehülyéznie néhány EP-képviselőt. Az emiatt kitörő felháborodást azzal próbálta csitítani, hogy félreértésről van szó.