Az elmúlt hétre is jutott egy letartóztatás az orosz hadügyminisztériumban: csütörtökön Vagyim Samarin altábornagy, híradástechnikai főcsoportfőnök, a vezérkari főnök helyettese zárta azt a sorozatot, amely éppen egy hónappal korábban, április 23-án Tyimur Ivanov miniszterhelyettes letartóztatásával kezdődött. Rajtuk kívül még Jurij Kuznyecov, a minisztérium személyzet főnöke és Ivan Popov tábornok, a déli katonai körzet 58. hadseregének már korábban leváltott parancsnoka van előzetesben, utóbbi sorsa most talán egy fokkal jobbra fordulhat, és házi őrizetbe kerülhet. Erről éppen ma dönt a bíróság. Ezt már korábban kezdeményezte a nyomozó hatóság, de a javaslatot elsőre elutasították.
Valamennyiük esetében korrupció miatt indult eljárás, és mint az orosz sajtóközleményekből kiderült, már hosszabb ideje figyelték őket (ami a bűnüldöző szerveknek túl nagy fáradságot nem okozhatott, hiszen több esetben csak azt kellett pontosítaniuk, jól számoltak-e). A Lenta.ru orosz hírportál megjegyzi, hogy a Szövetségi Biztonsági Szolgálat nyomozói például öt éven át gyűjtötték szorgalmasan az adatokat Tyimur Ivanov miniszterhelyettes ellen, aki maga is gyűjtögető életmódot folytatott, de nála ez főleg méregdrága nyugati autókban (Bentley Continental, Aston Martin, Hummer meg effélék) és ékszerekben merült ki. A februárban egy sarkköri büntetőtelepen elhunyt Alekszej Navalnij korrupcióellenes csapata már 2022-ben nyilvánosságra hozta, hogy Ivanov felesége 2010-től 2018-ig férjével együtt minden évben a Riviérán töltötte a nyarat, drága villákat és jachtokat béreltek, Rolls Royce Corniche kocsival jártak, és volt, hogy együtt üdültek Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtófőnökével, Dmitrij Peszkovval és feleségével. De voltak pompás ingatlanjaik is. Most több mint egy milliárd rubel, olyan négymilliárd forintnyi vesztegetés elfogadásával gyanúsítják.
Ő különben a civilszférából került ilyen magas hadügyminisztériumi pozícióba. Nem végzett katonaiskolát, de már hosszú évek óta különleges kapcsolatokat ápolt Szergej Sojguval, helyettese is volt, amikor az a 2000-es években egy ideig a Moszkva megyei kormány élén állt. Később az energetikai szektorban dolgozott, volt a Roszatom munkatársa is, és I. osztályú állami tanácsosként került a minjisztériumba. Ez vezérezredesi katonai rangnak felel meg, ezért viselhetett ilyen egyenruhát, és kitüntetéseket is ehhez mérten kapott, nem is keveset. Csak négy táskában fértek el, onnan pakolta ki őket az asztalra ügyvédje, Murad Muszajev, hogy az előzetes letartóztatásnál enyhébb elbírálást eszközöljen ki, de még ez az impozáns látvány sem hatotta meg a bírót.
Vele kezdődött a sor, aztán Jurij Kuznyecov tábornok, személyzeti főnök következett, és nem lehet biztosra venni, hogy az őrizetbe vett generálisok sora Vagyim Samarinnal zárult a múlt csütörtökön. Az Izvesztyija című orosz lap már korábban arról írt, hogy a tárca pénzügyi-gazdasági blokkjában átrendeződés várható - ennél finomabban nehéz fogalmazni. A kommentárok ugyanis megjegyzik, hogy az őrizetbe került személyeknek általában megered a nyelvük, és az esetleges enyhébb büntetés kilátásba helyezése képes változtatni esetleg több évtizedes baráti viszonyokon is. Alekszandr Mihajlov, a Szövetségi Biztonság Szolgálat nyugalmazott vezérőrnagya szerint tisztogatás várható a biztonsági szolgálatoknál, ez teljesen nyilvánvaló. Amikor egy magasrangú személyt őrizetbe vesznek, ott nyomban fellép a dominó hatás, az illető maga is följelent másokat, és újabb leleplezésekre kerül sor – írta.
A korrupciós sémák az elmúlt 15 évben Oroszországban nem a „szerencsétlen kivételt”, hanem éppen ellenkezőleg, a mindennapos gyakorlatot jelentik – idézett a Meduza azokból a blogokból, amelyek állásfoglalásukat és hangvételüket alapján a háború támogatóinak tekinthetők.
Valerij Sirjajev katonai szakértő pedig – ugyancsak a Meduzában - egyebek közt azt hangsúlyozta, hogy az új miniszternek nem csak a pénzeket kell majd racionálisan elköltenie: be kell majd bizonyítania, hogy a mai Oroszországban egyáltalán lehetséges a hadsereg harcképeségét a legkorszerűbb szinten biztosítani, tekintettel a gazdasági és a politikai rendszer abszolút monopolisztikus jellegére. Majd egyáltalán nem mellékesen hozzátette: és semmi sem garantálja, hogy Andrej Removics Belouszov nem ezekre a „hatalmi romokra” fogja majd építeni a saját klánját, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat katonai elhárítási osztálya aztán majd itt kezdi el gyűjteni a „szennyet”, valaki pedig már magán a katonai elhárítási osztályon lát hozzá a „szennygyűjtéshez”.