Nagy-Britannia;Tony Blair;Munkáspárt;brit választás;toryk;David Cameron;Downing Street;Rishi Sunak;

Az utóbbi napokban kikapcsolódott Sunak, de vidámsága aligha tart soká

- Menekülnek a süllyedő hajóról

A Rishi Sunak kormányfő politikai bakijaival indult brit választási kampány első hétvégéjén már mintegy 80 tory, összesen pedig 120 képviselő jelezte: másutt folytatja a pályafutását.

A július 4-re kitűzött brit parlamenti választás szerda délutáni bejelentése óta felfokozott tempóban zajló kampány a hétvégén sem csendesedett el, bár Rishi Sunak szombaton néhány nyugodt órát választókerületi (az észak-yorkshire-i Richmond) otthonában, majd a toryk főhadiszállásán töltött, hogy tanácskozásra vonuljon vissza közeli munkatársaival. A konzervatív vezető bakijaival a lapok ölébe hullott a szerencse.

Kezdődött a zuhogó esőben, a hivatali rezidencia előtt a természet erőinek kiszolgáltatva előadott bejelentésével, egyre csatakosabb dizájner öltönyének látványával. Mivel mindeközben a kapun kívül tüntetők nagy hangerővel játszották be a Munkáspárt himnuszát, a Things Can Only Get Better-t, emiatt egyre nehezebben lehetett hallani a kormányfő szavait. A kormánypárt a közvélemény-kutatásokban 20-25 százalékkal van lemaradva a Labour mögött, így a kampány első napjára szerencsétlenebb helyszínt a belfasti Titanic Quartertnél, - az északír főváros dokkjában épült a végzetes sorsú óceánjárónál - nehezen lehetett volna kitalálni. Hasonlóan feladta a labdát a kormányfő csapata, amikor péntek délután egy a kampányrepülőgép "exit", vészkijárat táblája előtt készült fotót hozott nyilvánosságra. Aligha lendített sokat Sunak népszerűségén az az elszólás sem, hogy immár Walesben, gyári munkásokkal beszélgetve érdeklődött, vajon izgalommal várják- e már a labdarúgó Eb-t. A tartomány köztudottan alulmaradt Lengyelországgal szemben a pótselejtető során, tizenegyespróbája során, tehát nem lesz ott a németországi viadalon.

A konzervatív vezető szombat este, a vasárnapi újságok lapzártájához vészesen közel dobta be a köztudatba választási programjának első konkrét elemét, a 18 évesek számára bevezetésre kerülő egyéves nemzeti szolgálatot (National Service). A terv értelmében a korosztály minden tagjának kötelezően vagy egy teljes munkaidőt kitöltő katonai kiképzésen kellene részt vennie, vagy minden hónap egy hétvégéjét a közösségében elvégzendő társadalmi tevékenységnek kellene szentelnie. A kötelességüket elmulasztó fiatalok szankciókra, - de nem börtönbüntetésre - számíthatnak. Ahogy erről a The Sunday Times részletesebben is beszámol, az esetlegesen újraválasztott konzervatív kormány 30 ezer új állást létesítene a fegyveres erők kötelékében, illetve kiberbiztonsági tréning lehetőségét is felajánlaná. A hétvégék a tűzoltóság, rendőrség, egészségügyi ellátás, illetve olyan jótékonysági intézmények keretében lennének eltölthetők, melyek a magányos, vagy idős és egyedülálló embereknek nyújtanak támaszt. A Munkáspárt nyomban "2,5 milliárd fontos pénzügyileg megalapozatlan kötelezettségvállalásként" értékelte az elképzelést, "amire csak azért van szükség, mert a toryk Napóleon óta a legkisebb méretűre sorvasztották le a hadsereget".

Feltételezések szerint a konzervatív frakció egyre több tagja által bejelentett visszavonulási szándék is szerepet játszott Rishi Sunak döntésében, hogy a feltételezettnél előbbre hozza a választást. Sok tory képviselő sérelmezi, hogy vezetőjük nem várta meg az őszt, amikorra egyrészt a hosszú nyári parlamenti szünet alatt körül tudtak volna nézni a munkaerőpiacon, másrészt több havi fizetéstől és jutaléktól esnek el, mielőtt elvesztik mandátumukat. Az elmúlt napokban felgyorsult az exodus, a tory csoport immár közel nyolcvan tagja jelezte, hogy nem indul a vokson. A péntek esti távozó nagyágyúk közül különösen fájdalmas Sunak számára Michael Gove, a legeszesebbnek tartott igazi reformer, számos miniszteri tisztséget betöltött politikus kiválása, aki Boris Johnson oldalán meghatározó szerepet játszott abban, hogy csorba essen David Cameron akkori kormányfő tekintélyén a Brexit népszavazás előtt, majd látványosan gáncsolta el harcostársát, amikor "BoJo" 2016 nyarán elindult a vezetőválasztási harcban. Gyengéire maga is utalt búcsúlevelében, mint írja, "kétségtelenül” elkövetett hibákat politikai pályafutása során, de „mindig a társadalom elhanyagolt és alulértékelt tagjainak szócsöve próbált lenni". A süllyedő hajó elhagyását már korábban bejelentők közé tartozik a volt kormányfő, Theresa May is, aki 27 évet töltött az alsóház első és hátsó soraiban.

Míg a mandátumukat önként feladó toryk száma háború utáni csúccsal ér fel és jellemzően csak az 1997-es választás előtti „menekülés” közelítette meg, más pártok további 40 tagja is a távozás mellett döntött. Nem tartozik közéjük viszont Jeremy Corbyn, a 2019-ben katasztrofális vereséget szenvedett munkáspárti vezető, aki saját islingtoni körzetében most függetlenként próbál szerencsét. Indulását követően a Labour azonnal kizárta soraiból. Sir Keir Starmer azzal magyarázta a döntést, hogy "az része az antiszemitizmus eltávolítására irányuló törekvéseknek".

A két nagy párt közül a Munkáspárt áll jobban választási programja véglegesítésével. Sir Keir nem akarja túlbonyolítani ígéreteit. A közvélemény-kutatások alapján 20-25 százalékos vezetése sem teszi elbizakodottá, már csak azért sem, mert a Munkáspárt számos választást bukott el (pl. 1992-ben), melyek megnyerése már a zsebében volt. 124 éves fennállása alatt a Labour alig több, mint 30 évet töltött kormányon és utoljára, közel húsz éve, 2005-ben, Tony Blair tudott nyerni. Sir Keir mottója a „változás” - Angliában a Konzervatívokhoz, Skóciában a Skót Nacionalistákhoz képest -, ugyanakkor sem túl radikális, sem megvalósíthatatlan fogadalmakat nem tesz: kutatások szerint a választópolgárok soha nem voltak még olyan cinikusak a politikai ígéretekkel szemben, mint most.

A ritkán lakott területet az ország északi részén a katasztrófa elzárta a külvilágtól, az utak járhatatlanná váltak.