Baja;Magyar Péter;TISZA Párt;

Duna, Tisza, csatorna

Esős idő volt múlt kedd délután Baján, a Tóth Kálmán téren. Kellemes hőmérséklet, többszáz esernyő. Érdeklődő, jó hangulatú közönség várta Magyar Pétert. A Tisza Párt sikeres lakossági fórumot tartott.

Mindez valamiért a negyvennyolcas március tizenötödikei eseményekre emlékeztetett. No nem az igaziakra, hanem amit meg kellett róluk tanulni az iskolában. Szabó igazgató úr azt tanította, hogy a március tizenötödikei események úgy szépek, ahogy a könyvben le vannak írva. Azt kell elfogadni. Voltak a márciusi ifjak, illik tudni, mikor hova mentek, mit tettek a múzeumnál, a nyomdában, és mikor mentek át Budára. A nézők eközben elviselték az esőt, és az ernyőikkel ebéd után is visszatértek a forradalomba.

Igazgató úr azonban azt is elmondta, hogy minden másképpen volt. Nemcsak a szabadság, hanem a nemtelen indulatok is helyet kaptak. Bizony volt lincselés, pogrom is akadt negyven, ötven. És nemcsak Pesten és Budán, hanem Pozsonyban, Pécsett és még több tucat városban. Főként a zsidó lakosságot érték atrocitások, de '48 őszén Erdélyben magyarellenes pogrom is volt. Több ezer ember halt meg.

A múlt heti bajai esemény rendesen elő volt készítve. A szónok időben érkezett, felkészülten, a helyi körülményekre szabta a mondandóját. Magyar Péter nagy átéléssel Türr Istvánról beszélt a Tóth Kálmán téren. És kora este már rendesen esett az eső. Több száz esernyő vette körül a szónoki emelvényt.

Rögtön tisztázta, hogy az önkormányzati választásokon nincs jelöltje Baján a Tisza Pártnak. Ez egy fontos tartalmi bejelentés volt, a megjelentek számára egyértelművé tette, hogy az előzetes kísérletek, hogy néhányan felfűződjenek a Tisza Párt emelkedő népszerűségére, nem voltak sikeresek. Pedig megjelentek fotók, ahol bajai önkormányzati jelöltek pózoltak Magyar Péterrel a mohácsi fórumon. Egészen jó szelfik voltak. Az érintettek próbálkoztak - bocsánatos vergődés a kampány sodrásában.

A szónok főként általánosságokra szorítkozott, kritikai megjegyzései országos jelentőségű témákra vonatkoztak. Bajai tartalmú, helyben érvényes témáknál is kerülte a városban ismert fideszes vezetőket, az országgyűlési képviselőt, és a helyben érzékeny ügyeket. Azért felhozta az ivóvíz ügyét, ami korábban tényleg nagyon zavaró volt, nagy mértékben terhelte a város közéletét. Az élményfürdő témát is megemlítette, amit számtalanszor megterveztek, megígértek sokan.

Viszont nem került elő a vasúti menetrend, ami kifejezetten dehonesztáló sokak számára: megszüntették a közvetlen vasúti kapcsolatot a fővárossal. Elmaradt az elkerülő út befejezetlenségének megemlítése is. A legfelsőbb szinten megígért négysávos gyorsforgalmi útkapcsolat hiánya sem szerepelt a negatívumok között, pedig miniszterelnök úr saját maga említette 2015-ben, a gyalogos-kerékpáros híd avatásán.

Jól érzékelhető, hogy a legközelebbi barát a Google lehetett.

A szónoklat a Tóth Kálmán téren, a költő szobrával szemben hangzott el, Türr István szülőháza a szobor mögötti, háromszintes banképület helyén állt. Magyar Péter fontos részleteket említett meg a nagy magyar forradalmár életéből, Garibaldihoz fűződő közvetlen kapcsolatáról.

Kétségtelen, hogy Türr István nagy hazafi és jelentős bajai történelmi személy volt. Számunkra az is fontos, amit a forradalmi időszakot és a nagy építkezéseket követően itthon, nálunk tett. Miután Viktória királynő kieszközölte számára a kegyelmet, hazatért és Baján telepedett le. A városban szavazati jogot kért és kapott. A kérelem alapja az volt, hogy helyben három helyiségnél nagyobb méretű lakóházzal rendelkezik, elvégre akkoriban vagyoni cenzus alapján ment ez a dolog.

Fontos cselekedete volt, hogy felújította a Ferenc-csatornát, amely a Dunát köti össze a Tiszával. Ehhez kapcsolódik a Bajáról induló tápcsatorna, amely a felújított Ferenc-csatorna bővebb vízellátását volt hivatott biztosítani. A nevéhez fűződik a Türr István-átvágás megépítése, ami a Deák Ferenc-zsilip felé biztosítja a tápcsatorna elérését. A családomnak azért is fontos Türr tábornok hazai ténykedése, mert az ő pénztárnoka volt lánykáim egyik ükapja, aki Apatinból költözött Bajára, hogy a csatorna társulás gazdasági ügyeit intézze.

Kétszer is megnéztem Magyar Péter bajai lakossági fórumának felvételét. Azért kétszer, mert elsőre nagyjából azok a gondolatok jutottak eszembe, amit itt leírtam az előző bekezdésekben. Akárhogy néztem is, különösebben nagy politikai tartalmat elsőre nem sikerült felfedeznem. Aztán újranéztem, részleteiben is végiggondoltam, hagytam, hogy hasson rám a szónok. Kétségkívül működik. Folyamatosan, gyakorlottan, mit ne mondjak, hatásosan beszélt. Határozottan a fennálló politikai kurzus leváltását, vagy talán meghaladását járta körül.

Az pontosan érthető, hogy változást akar. Ezen túlmenően számomra a hitelesség határán mozgott. El tudom fogadni, mert nem került önellentmondásba, és a változás önmagában is vonzó lehetőség. Ezzel együtt határozottan hiányoltam, hogy Baján érvényes, nekünk fontos gondolatai nem igazán voltak.

A bajai ügyek sehol másutt nem fontosak, csak Baján. De itt azok. Az volt a benyomásom, hogy elénk tette a szónok, csokorba gyűjtve azokat a gondolatait, melyeket mindenütt el tudott mondani, és hasznosnak gondolt a választók megnyerésére. Ez az elgondolás működött is. A megjelent közönség az eső, a dörgés, villámlás ellenére kitartott, meghallgatta a lelkesítő szavakat, és elégedetten távozott.

Tényleg érdekel, hogy miről szól a Tisza Párt, milyen szándékokkal közelíti meg az ország irányítását. A bajai gyűlés alapján ezt nem tudtam meg. Az ellenben határozottan kitűnt, hogy Magyar Péter képes embereket mozgósítani, támogatást szervezni, meggyőzni a hallgatóit.

Járja az országot, sokakkal találkozik, képes arra, hogy hosszú utat tegyen meg. Oda fog érni. Baján is járt. Tovább ment.