;

Orbán-rezsim;Magyar Péter;

- Ugyanaz másként

Három hónapja még senki nem gondolta, hogy azon fog fanyalogni a magyar közélet: a köztévé milyen felételekkel rendez vitát az EP-választások előtt. Azt pedig még kevésbé, hogy a legerősebbnek mért ellenzéki erő akár vissza is utasíthatja a lehetőséget. Pedig Magyar Péter valóban elérte, hogy vita legyen az M1-en, aztán belengette, hogy nem megy el. Mindezek mögött pedig ugyanaz a politikai logika áll, mint ami a NER-t létrehozta és üzemelteti már több, mint egy évtizede. És ez fogja tovább is, egy esetleges Tisza párti kormányzás esetén is!

Már felnőtt egy olyan generáció itthon, amely úgy megy el szavazni június 9-én, hogy a ma esti köztévés vita lesz az első, amelyet élőben látott - már ha megnézi. 2006 óta Orbán Viktor többek között arra jött rá, hogy a vita nemcsak felesleges számára, de meg is úszhatja. Rövid idő alatt elérte – ráadásul nagyobb ellenállás nélkül –, hogy a társadalom teljességgel elfogadja az ő politika-felfogását, ami pusztán a haszonszerzésről, a sikerességről és a győzelemről szól. Az elmúlt másfél évtizedben az írt és íratlan politikai szabályok betartása, egymás elismerése, a tájékoztatás, a kulturált kommunikáció a néppel és annak képviselőivel, valamint a politikai etika mind háttérbe szorult. Csak az számít, hogy a Fidesz győz-e a választásokon, ami a siker mércéje, és e siker a legitimitás alapja ma Magyarországon. Az egész kör pedig egyben a NER hatalompolitikája és legitimációja is, amelynek nem volt eddig alternatívája.

Persze kihívók mindig voltak, akik rendre elakadtak a fent leírt folyamatban és az ellenzéki szavazók is hamar elhátráltak tőlük. Most az új jelenség Magyar Péter, aki jelen állás szerint erős alapokon áll ahhoz, hogy komoly riválisa legyen Orbán Viktornak. Ennek markáns jele, hogy 12 év után lesz választások előtt vita a köztelevízióban. A ma este megrendezésre kerülő műsort természetesen erősen torzította a NER, vitának is nehéz lesz nevezni, hisz a jelöltek alig kapnak időt arra, hogy egymásra reagáljanak, csak hogy a legfontosabb problémát emeljem ki. Azonban fontos, hogy még így is vitáról van szó, akármilyen számítóan találták is ki a szabályait.

Magyar Péter – miután kézzel fogható bizonyitéka lett arról, hogy nem teljesülnek a követelései – azzal fenyegetőzött, hogy kiszáll a vitából, és inkább tüntetést szervez a helyszín elé. A politika logikájából könnyen látszik, hogy sok előnnyel járt volna a taktikája: nemcsak, hogy újra nekimegy a NER-nek, mutatja lázadó attitűdjét, delegitimálja a rendszert – az összes többi ellenzéki párttal együtt, aki részt vesz a tévévitán –, de azt is elkerülhette volna így, hogy éles vitába kerüljön más politikusokkal, és hogy összemossák a többi (nála sokkal alacsonyabbra mért) kihívóval. Sok csapdát került volna el, és újra a tömeg élén tudott volna mutatkozni, amíg a többi listavezető odabent lesz, elkülönülve a néptől.

Végül azonban másként döntött. Talán észrevette, hogy ez a logika megegyezik azokkal az alapelvekkel, amelyek a NER mögött húzódnak meg: csupán azt nézi, hogy mely körülmények között jön ki a legjobban az adott szituációból, csak a győzelem lebeg a szeme előtt, átnézve olyan célokon, mint a politikai kultúra fejlesztése, annak megmutatása, hogy kulturált vitával is lehet görbe tükröt tartani a Fidesznek. Egy populista, opportunista politikus meglovagolja a másodperceket, amikből egyre nagyobbra és nagyobbra akar törni a lehető leggyorsabban. De valószínűbb, hogy megijedt attól, hogy elriasztja magától az ellenzéki szavazókat, akik a tábora gerincét alkotják. Vagyis az újratervezés szintén pusztán a „győzelem-logikából” jött létre, nem pedig a fenti nagy ráeszmélés miatt.

Magyar Péter minden valószínűség szerint a legerősebb ellenzéki formáció vezetője lesz június 10-én, és győztesként fog kikerülni az EP-választásból. Meghatározó szereplője lesz a magyar politikának, és 2 évig leshetjük, hogyan tud felépíteni egy pártot, amely aztán kihívhatja Orbán Viktort. Az út hosszú, rengeteg buktatóval, és a statisztikai esélye sem jó, ha abból indulunk ki, hogy az önjelölt one-man show politikusok rendszerint nem kerülnek a kormányrúdhoz, vagy ha igen, akkor hamar beletörik a bicskájuk a feladatba.

Azonban azt már most láthatjuk, hogy ha fel tudja építeni a pártját, létre tud hozni egy új politikai erőt, és le tudja győzni a Fideszt, a NER tovább fog élni vele. Lehet, hogy elszámoltatások is lesznek, hogy Mészáros Lőrinc vagy Balog Zoltán lekerül a fontos személyek listájáról, azonban Magyar ugyanazt a politikai kultúrát képviseli, mint a jelenlegi kormány. Lehetnek az elképzelései akár jobbak is, de akkor is egy személyközpontú, megkérdőjelezhetetlen politikai térből fognak kijönni, amely pont ugyanannyira képtelen lesz a változtatásra, külső gondolatok befogadására, mint a jelenlegi. A játék ugyanaz marad, maximum a vezetője lesz fiatalabb, más hobbikkal és célokkal.

A szerző politológus, doktorandusz, a Democratic Society munkatársa.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.