Nézz ki és szerezz meg egy ideális területet, tervezz rá minden jogszabállyal ellentétes, busás haszonnal kecsegtető projektet, intézz hozzá minél nagyobb – lehetőleg vissza nem térítendő – állami támogatást! Indítsd el az engedélyezései folyamatot, majd rohamtempóban kezdj el építkezni, s ne is foglalkozz az időközben megindult jogi folyamatokkal! Ilyen egyszerű a recept, amivel a NER-potentátok szép lassan bekebelezik a Balaton-partot.
A jogszabályok áthágásának, kijátszásának, megkerülésének népszerűsége idehaza legalábbis karcolja a labdarúgásét, ám ha törvényeknek nem is, de a bírósági ítéleteknek, végzéseknek mégis volt becsülete, a nyertes örült, a vesztes beletörődött a megmásíthatatlanba. A NER prominensei számára viszont a bírósági döntések csak afféle bosszantó mellékkörülmények.
Civil szervezetek megannyi gigaberuházást próbálnak megakadályozni a Balatonnál, persze komoly ellenszélben, hiszen nemcsak a hatalommal megtámogatott befektetővel, de az őket feltétel nélkül kiszolgáló, a szakmaiságot szembe köpő hivatalokkal, sőt, nem egy esetben a beruházótól elaléló vagy berosáló helyi önkormányzattal is meg kell küzdeniük. A civilek utolsó mentsvára a bíróság, ahol, mint azt a balatonföldvári kikötő vagy a balatonvilágosi Club Aliga építése ügyében indult eljárások mutatják, a jog még erősebb, mint az érdek, s rendre új eljárásokra kötelezik az érintett hivatalokat és hatóságokat. Utóbbiak azonban az első adandó alkalommal ismét minden engedélyt megadnak, s a civilek hiába támadják meg újfent ezeket, a beruházások folytatódnak, s mire az újabb verdikt megszületik, az építkezés már látványosan előrehaladt, és nem igazi NER-lovag, aki teljesen kész projektje számára ne tudna fennmaradási engedélyt szerezni.
A Club Aliga kikötőjének építése ügyében indított perekben a jövő héten két bírósági döntés is várható. A kikötőt ma délután avatja fel a beruházó és a polgármester…
Zárt körű ünnepségen avatják fel a balatonaligai kikötőt, miközben az építkezés jelenlegi is per alatt áll