veszteség;tulajdonos;ígéret;cég;Sziget Fesztivál;2023;

Hatalmas veszteséggel zárt tavaly a Sziget Zrt., de a tulajdonos mindent megígér

A veszteség mértéke már csak azért is figyelemre méltó, mert a Sziget Fesztivál mögött álló cég egy évvel korábban 355 milliós nyereséggel zárt.

2023-ban  váratlanul nagy, 1,8 milliárdos veszteséggel zárt a Sziget Zrt. - derül ki a hajógyári-szigeti fesztivál mögött is álló cég pénteken leadott üzleti beszámolójából. A veszteség mértéke azért is érdekes, mert a társaság a Covid alatti kényszerszünet miatt elszenvedett - 2020-ban 1,4 milliárdos, 2021-ben pedig 803 milliós – veszteség után tavalyelőtt már 355 milliós nyereséggel zárt. A rekordveszteséggel mindazonáltal az irat tanúsága szerint a cég tőkéje olyannyira elapadt, hogy a mutató 1,6 milliárdos mínuszba csúszott.

A törvény szerint a csőd elkerülése érdekében ilyenkor a helyzetet a tulajdonosnak – leginkább pénzbefizetéssel - orvosolnia kell. Erre a körülményre könyvvizsgálójuk, a Deloitte, az előírásoknak megfelelően, a beszámolót elfogadó jelentésében is felhívta a figyelmet. Ugyanitt szintén felvetették, hogy a fordulónapon a rövid lejáratú kötelezettségek 318 millióval meghaladták a forgóeszközöket. A tulajdonos ugyanakkor ismeri ezeket a tényeket, és írásban megerősítette: gondoskodik a társaság pénzügyi támogatásáról, az elkövetkező 12 hónap során biztosítja a további működés fenntartásához szükséges pénzügyi erőforrásokat, valamint 2024. december 31-ig rendezi a vállalkozás sajáttőke-helyzetét – közli a cég és a Deloitte egyaránt.

Bár a Sziget Zrt. 2023-ban OTP-től felvett forgóeszközhitelét végtörlesztette, a banknál rendelkezik egy 300 milliós folyószámlahitelkerettel, amit július 30-ig egy összegben kell törleszteni - írják. A pénzügyi egyensúly érdekében tavaly a tulajdonostól rövid lejáratú kölcsönt is kaptak. Forgalmuk tavaly 16,5 milliárdról 14,4 milliárdra mérséklődött. Ezen belül a jegybevételek 12,4 milliárdról 9,3 milliárdra csökkentek. Amíg egyéb szolgáltatásokból a 2022-es, 2,1 milliárd után tavaly 1,8 milliárd folyt be, a hirdetések a tavalyelőtti, 1,4 milliárd után 2023-ban 1,7 milliárdot hoztak a konyhára.

A Sziget Zrt. többsége az immár 30 éves múltra visszatekintő fesztivál alapítóitól, így Gerendai Károlytól, Takács Gábortól, Lobenwein Norberttől és Fülöp Zoltántól 2017-ben a Providence Equity Partners érdekkörébe került. Az egyesült államokbeli befektetési alap a fennmaradó részt 2022 végén vette meg tőlük. A teljes vételár hírek szerint meghaladta a tízmilliárd forintot.