találkozó;Gulyás Gergely;Karsai Dániel;

Gulyás Gergely jövő héten meglátogatja Karsai Dánielt

Elfogadta a gyógyíthatatlan ALS-betegségben szenvedő alkotmányjogász meghívását a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Jövő héten meglátogatja Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Karsai Dánielt – erről a gyógyíthatatlan ALS-betegségben szenvedő alkotmányjogász számolt be a Facebook-oldalán.

„A nyitottságát a találkozóra ezúton is köszönöm. Úgy egyeztünk meg, hogy előzetesen erről a nyilvánosságot nem tájékoztatjuk. A találkozó után természetesen mindenről beszámolok” – írta Karsai. Az alkotmányjogász ezt követően felidézte, a testvére csütörtökön az ATV Egyenes beszéd című műsorának vendége volt, ahol megkérdezték tőle, hogy Gulyás válaszolt-e a megkeresésre.

„Peti számos jó tulajdonsága között az egyik legidegesítőbb a becsületessége. Nem hazudott a szerkesztő asszony és a nézők szemébe, hanem megmondta az igazat: lesz találkozó. Ezzel viszont nem tartottam be Gulyás úrnak tett ígéretemet, ezért elnézést kérek tőle”

– fogalmazott.

Az alkotmányjogász leszögezte, ő a találkozóval kapcsolatban annak megtörténtéig semmi többet nem mond, a sajtó munkatársait pedig arra kérte, Gulyás Gergelytől se kérdezzenek erről semmit. „Szerintem van elég egyéb téma is. Megértésüket és együttműködésüket előre is nagyon köszönöm” – tette hozzá Karsai Dániel.

Gulyás Gergely nemrég, az egyik Kormányinfón elhangzott kérdésre válaszolva beszélt arról, nem tudja, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnökhöz hasonlóan meglátogatna-e Karsai Dánielt, ugyanis még nem kapott tőlem személyesen meghívót. – Ezen ne múljék – reagált erre az alkotmányjogász, hozzátéve, tisztelettel meghívja a minisztert egy kötetlen beszélgetésre. „Azért mindenképpen érintsük az életvégi döntéshez való jogot is” – üzente.

Ahogyan arról lapunk is beszámolt, Sulyok Tamás az otthonában látogatta meg május közepén Karsait, és a köztársasági elnök akkor azt ígérte, hogy mérlegelni fogja az alktományjogász kegyelmi jogkörről szóló kérvényét.

Karsai azt kérte Sulyoktól, hogy nyilvánosan nyilatkozzon arról, kegyelemben részesíti az embertelen szenvedésnek kitett halálos betegek életvégi döntéseinek végrehajtásában segédkezőket. A kérést június elején levélben utasította el a köztársasági elnök, arra hivatkozva, hogy ez a lépés elvonná az Országgyűlés jogalkotói és a bíróságok ítélkező hatáskörét. Az elnöki kegyelmi jogkör ilyen gyakorlása továbbá szerinte ellentétben lenne ezen hatáskör különleges, utólagos és egyedi jellegével, illetve egy ilyen nyilatkozat arra bátoríthat embereket, hogy elkövessék az öngyilkosságban való közreműködés bűncselekményét.

Az alkotmányjogász Facebook-posztjában erre úgy reagált: „Kiindulásként rögzítem, hogy már azt is nagyra értékelem, hogy egy állami vezető érdemi választ adott. Az elnök úr álláspontjával nem értek egyet, de azt légből kapottnak nevezni nem lehet. A kérdéses nyilatkozat megtétele nem vonná el a kegyelem egyedi jellegét. Hiszen minden ügyet önállóan meg kell vizsgálni. Az Országgyűlés és a bíróságok hatáskör elvonása sem megfelelő érv, ugyanis Alaptörvénybe ütköző elítélést a köztársasági elnök megsemmisíthet. Minden ügyben egyedileg döntve, de akár rendszeresen egy azonos témában. Az, hogy az elnöki nyilatkozat esetlegesen arra biztathatna egyeseket, hogy segítsenek mások életének méltó befejezésében, nem hátrány, hanem előny. Ha esetleg így lenne, kevesebben kényszerülnének emberhez nem méltó módon befejezni életüket.”