Tisztújítást tart vasárnap a Momentum, nehéz küldetésre vállalkozik, aki követi a leköszönő Donáth Annát a pártelnöki poszton. Ugyanis a kérdés az: van-e visszaút az EP-választáson 3,70%-ot elérő formáció számára, vagy tartósan az eljelentéktelenedés útjára lépnek.
Tompos Márton, eddigi alelnök és parlamenti frakcióvezető-helyettes, valamint Fekete-Győr András, exelnök, volt frakcióvezető próbálkozik, lapunk értesülései szerint pedig a választási bukás óta szinte polgárháborús viszonyok alakultak ki házon belül.
Ennek legfőbb okaként forrásaink a visszatérni készülő Fekete-Győr meglehetősen agresszív kampányát jelölték meg, ami az eddigi „frontpolitikusokat” is szembefordította a Tompos elnökségét támogatókkal.
Mint megtudtuk, vasárnap egész biztosan távozik a pártvezetésből Soproni Tamás, Hajnal Miklós, valamint Orosz Anna, míg Bedő Dávid és Cseh Katalin újraindulnak a tisztségükért. Tompos Márton megkeresésünkre elárulta, a távozók közül többekkel is szívesen dolgozna, de „szükségesnek tartja a vérfrissítést.” „Szerencsére vannak tehetséges emberek, akik idáig helyben bizonyítottak: Ruzsics Milán Zalában, Vajda Viktória Gödön, vagy Szabó Bence Debrecenben – nyilatkozta lapunknak Tompos.
Kiélezetté teszi a párton belüli helyzetet, hogy bár Fekete-Győr információnk szerint egy belső fórumon már az elbukott választás másnapján beleállt a Donáth vezette elnökségbe – mondván, elvesztegetett időszak volt a február óta folytatott és jó ideje gyakorlatilag egy személy köré épített kampány –
olyan prominens személyek soroltak be mögé, mint az EP-mandátumát elveszítő Cseh Katalin, Gelencsér Ferenc, Kerpel-Fronius Gábor, Stummer János vagy Lőcsei Lajos.
Miközben mind Tompos és Fekete-Győr törekszik az országos párttagság megszólítására – sőt, a hetekben végigjárják a Momentum alapszervezeteit – ahogy az a Népszavához eljutott, a pártot és a vezető politikusokat is megosztotta egy kétes hátterű közvélemény-kutatás. Utóbbit Fekete-Győr „húzta elő a zsebéből” ezzel bizonyítva a tagságnak, hogy a mai napig ő a párt legnépszerűbb és legsikeresebb arca. Mint momentumos informátoraink elmondták, Soproni Tamás újraválasztott Terézvárosi polgármester emiatt bírálta Fekete-Győrt, a Népszavának azonban – jelenlegi szabadsága okán – nem kívánta elárulni, hogy melyik elnök-jelöltet támogatja vasárnap. A polgármester csupán annyit kívánt megosztani lapunkkal, hogy mindenkinek szurkol.
Az elnöki kampányon felül, terveikkel és az EP-választási kudarc tanulságaival kapcsolatban mindkét aspiránst megkerestük. Fekete-Győr szerette volna megvárni a vasárnapot a programismertetővel, Tompos viszont megosztotta velünk; határozottabb, „szolgáltató pártot” építene a Momentumból. „Egyrészt egy jobban működő "gépezetet" szeretnék látni, ahol az akciók, mondások egy liberális központi gondolat mentén szerveződnek. Másrészt azt szeretném, ha ez a gépezet elsősorban a cselekvésre, nem a szövegelésre fókuszálna, azon keresztül pedig az országos építkezést szolgálná” – fejtegette a vízióját érdeklődésünk után, és azt sem tagadta, hogy a párt eddigi szövetségpolitikáján is változtatna.„Van egy konkrét tervem, de egyelőre csak annyit árulnék el, hogy olyan formációkban gondolkodom, akiktől szintén nem áll távol a szolgáltató párti megközelítés.”
Bár lapunk megkeresésére Tompos és Fekete-Győr is leszögezte, a július 7-i megméretés előtt egyikük sem bocsátkozna nyilvános üzengetésbe, Tompos nem válaszolt egyértelmű igennel arra a kérdésünkre, hogy el tudná-e fogadni az egykori pártelnök visszatérését. „Először nézzük meg, hogy ki nyer, milyen csapattal, és milyen tervvel, aztán majd döntök a jövőről – írta, hozzátéve az ő politikai közössége a Momentum, a célja pedig az, hogy egy nyugodt és békés Magyarországot építsenek. Az elnök-jelölt aláhúzta, személyesen utóbbinak rendel alá mindent.
Lemondott Donáth Anna, a párt elnöksége is vele tarthat