Olaszországban feszültségekhez vezetett a kormányon belül, hogy Matteo Salvini kormányfőhelyettes rendkívül elismerően beszélt a Patrióták Európárt populista szövetség megalakulásáról.
A szervezet létrejöttét múlt vasárnap Bécsben jelentette be Orbán Viktor magyar kormányfő, Andrej Babis volt cseh miniszterelnök és Herbert Kickl a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetője. Később csatlakozott hozzájuk a portugál Chega nevű szintén populista politikai erő, a spanyol VOX és a Geert Wilders fémjelezte holland PVV is.
A spanyol VOX kilép az ECR-ből, csatlakozik az alakuló Orbán-féle pártcsalád EP-frakciójáhozOrbán Viktor barátja, a holland Geert Wilders pártja is csatlakozott az alakuló szélsőjobb EP-frakcióhozMatteo Salvini a La Repubblica szerint Meloni tudtára adta: akkor is csatlakozni kíván a „hazafiakhoz”, ha Marine Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés (RN) volt elnöke nem lesz hajlandó erre. Mint az olasz lap írja, ha az olasz kormányfőhelyettes pártjával, a Ligával valóban elhagyná az Identitás és Demokrácia (ID) frakciót és a patriótákat választaná, az rendkívül kínos lenne az olasz miniszterelnök számára, hiszen ezzel olyan tagja lenne a kormánynak, aki egy Vlagyimir Putyinnal nyíltan rokonszenvező EP-frakciót választott. Ezzel pedig nyíltan szembemegy Giorgia Meloni külpolitikájával.
Meloni kérdőre vonta Salvinit. A miniszterelnök – amint a lap már címében is fogalmazott – egyenesen ellenséges lépésnek tartotta ezt kormányfőhelyettese részéről.
Giorgia Meloni értékelése szerint ez nyílt kihívás, sőt, „gerillapolitikai akció” vele szemben. Utalt arra, elsősorban európai szinten kerülne bajba, éppen akkor, amikor egy Ukrajnát támogató, atlantista és Európa-párti többség formálódik. És elvenné a legitimációt az olasz kormány NATO-ban elfoglalt pozíciójától is – tette hozzá. Mint a La Repubblica emlékeztetett, Orbán Viktort évek óta kezelhetetlennek, megbízhatatlannak tartják Brüsszelben, hiszen túl közel áll Vlagyimir Putyinhoz (illetve Donald Trumphoz).
A Frankfurter Allgemeine Zeitung ugyanakkor nem zárja ki a lehetőségét annak, hogy Salvini valójában nem akarja elhagyni a Marine Le Pen által fémjelzett ID-frakciót, hanem feljebb akarja srófolni az árat. A Liga ugyanis a következő EP-be csak nyolc képviselőt delegálhat, 21-gyel kevesebbet, mint az előző EP-be.
Hétfőn dőlnek el a nagy kérdések, amikor az ID megtartja alakuló ülését. Az mindenesetre egyértelművé vált, hogy a magyar kormánysajtó által korábban agyba-főbe dicsért Meloni és Orbán között rendkívül feszültté, már-már ellenségessé vált a viszony azután, hogy az olasz miniszterelnök elutasította a Fidesz csatlakozását az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) EP-frakciójához.
Meloni elutasította Orbánt, nem akarja látni a Fideszt az Európai Konzervatívok és Reformisták EP-frakciójábanFeltételezések szerint amikor Orbán Bécsben a „legnagyobb jobboldali frakcióról” beszélt, azzal sértetten Meloninak üzent, miszerint több képviselőjük lesz majd, mint az ECR-nek, amely jelenleg a harmadik legnagyobb képviselőcsoporttal rendelkezik az EP-ben. Meloni még jobban megorrolhat Orbánra amiatt, hogy a VOX párt – amely a tavasszal megrendezett CPAC Hungary-ra is meghívót kapott -, éppen az ECR-frakciót elhagyva csatlakozik hat képviselőjével az Orbán-féle EP-frakcióhoz.
Orbán Viktor nem szólt előre Marine Le Pennek, hogy lenyúlja a pártcsaládját