A német Bildnek adott interjút Orbán Viktor, amelyben a miniszterelnököt az úgynevezett békemissziójáról kérdezték. Akcióját azzal indokolta, hogy egyre inkább fenyeget a háborús eszkaláció veszélye. Szerinte a következő hónapok az eddig tapasztaltaknál is brutálisabbak lesznek a háború terén.
A miniszterelnök szerint a következő néhány hónapban a fronton még rosszabb lesz a helyzet, mert egyre több a fegyver, az oroszok pedig egyre elszántabbak. A konfrontáció energiája egyre nagyobb. – Lehetőségem volt beszélni az ukrán és az orosz elnökkel is. És higgye el, a következő két-három hónap sokkal brutálisabb lesz, mint gondolnánk - jelentette ki a Orbán Viktor, hozzátéve, itt az ideje emiatt áttérni a háborús politikáról a békepolitikára.
Arra a kérdésre, hogy mi a motivációja, a kormányfő úgy válaszolt, hogy részint erkölcsi, részint érdek. Az erkölcsi része az emberi életek megmentése, az érdekrésze pedig az, hogy ami most történik, az nagyon rossz Európa gazdaságának. A miniszterelnök igyekezte magát úgy beállítani, mintha semleges lenne a konfliktusban. „Nem vitatkozom arról, hogy kinek van igaza és kinek nincs igaza. Mert a célom a béke és a tűzszünet” - fogalmazott.
A miniszterelnök az interjúban elmondta, öt kulcsszereplővel akar mindenképp egyeztetni a háború lezárása érdekében: Ukrajnával, Oroszországgal, az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval és Kínával. A Bild ugyanakkor megjegyezte, hogy miközben Orbán Viktor látványosan tartózkodott Oroszország bírálatától, annál inkább kritikusan nyilatkozott Európáról. – Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de Európának is van háborús politikája – mondta a miniszterelnök, aki szerint el kéne szakadni az Egyesült Államoktól és autonóm politikát kellene folytatni, mert „a két hadviselő fél fő áldozata az európai gazdaság és az európai lakosság”.
Kijevi és moszkvai találkozói alkalmával Orbán Viktor azt üzente: „az emberek, mi, a világ békét akarunk, ne gyilkoljuk egymást. Kezdjünk el tárgyalni. Vagy legalább megérteni, hogy helyben nincs megoldás.” Hangsúlyozta, hogy a fronton nem oldható meg ez a probléma.
Orbán szerint Zelenszkijben és Putyinban két dolog volt közös. Az egyik, hogy mindkettejüknek szilárd elképzelése van arról, hogy és miképp fogják megnyerni ezt a háborút. A másik, hogy egyikőjük sem volt hajlandó semmit mondani a saját veszteségeiről, csak a másik féléről. A magyar miniszterelnök mindemellett továbbra sem hisz abban, hogy Oroszország veszíthet, ha a hadsereg létszámát, a felszerelést és a haditechnikát nézi. Annak a valószínűsége, hogy Oroszországot ténylegesen le lehet győzni, Orbán Viktor szerint megbecsülhetetlen. – Még ha a két vezető logikusan ellenzi is a gyors tűzszünetet, alapvetően mindenki tudja, hogy jobb lenne, ha holnap reggel egyetlen orosz vagy ukrán sem halna meg – mondta.
A Bild szerint Orbán Viktor indulatos hangnemre váltott, amikor a lap újságírója felvetette neki, hogy járt a fronton, beszéltek ukrán katonákkal, akik világosan elmondták nekik, hogy az orosz brutalitás ellenére sem akarnak térdre kényszerülni és tárgyalni. – Azt mondják, nem akarják, hogy az oroszok közelebb jöjjenek a házukhoz, feleségeikhez, anyjukhoz. Ezért védik Ukrajnát” - mondta a lap újságírója, mire a miniszterelnök ingerült lett: „Tehát, ha jól értem, Ön németként próbálja elmagyarázni nekem, mit jelent az oroszok közelében élni? (...) Ne felejtse el, hogy Budapesten vagyunk. Senki sem tud magyarokat kioktatni Oroszországról” - jelentette ki Orbán Viktor, majd úgy folytatta:
Nagyon kevés ember van a világon, aki többet tud Oroszországról, mint a magyarok és különösen a miniszterelnökük. (...) Ismerem az oroszokat. Ők mások, mint mi. Más a történelmük, más a kultúrájuk, mások az ösztöneik és a hozzáállásuk. Máshogy értelmezik a szabadságot és a nemzeti szuverenitást
- fogalmazott a miniszterelnök, nem fejtve ki, hogy a szabadság és a szuverenitás más értelmezése esetleg azt jelenti-e, hogy szeretik mások szuverenitását és szabadságát semmibe venni.
Orbán Viktor az interjúban elmondta, nagyon hiányzik neki a korábbi német kancellár, Angela Merkel. Szerinte ő megértette az oroszok különbözőségeit, és ha még mindig ő vezetné Németországot, akkor a háború ki sem tört volna. Most, hogy Merkel már nincs a politikai színtéren, Donald Trumphoz fűzi a reményeit, akinek érdekében a kormányfő ismét elmondott egy kampánybeszédet. – Ő egy üzletember, egy self-made man, mindenhez másként viszonyul. És szerintem ez jót tesz a világpolitikának – mondta, hozzátéve, Trump szerinte a béke embere, mert amerikai elnökként nem indított egy háborút sem, ellenben sokat tett azért, hogy rég meglévő konfliktusokban békét teremtsen.
Az őt ért kritikákkal Orbán azért nem foglalkozik, mert állítása szerint a végén mindig neki lett igaza.
Békemisszió eredmény nélkül, a magyar kormányfő pekingi útja sem aratott osztatlan sikert az Európai UnióbanMérleget vontak Orbán Viktor békemissziójáról, Kijev jól sikerült, Moszkvában viszont hülyét csináltak belőle