Interaktív színház a klímaváltozásról, kamarázó zeneakadémisták, hagyományőrző esti mesék felnőtteknek és a magyar könnyűzene legjava mind egy szinte végeláthatatlan programfüzetben – idén július 19. és 28. között érkezik a Balaton-Felvidékre Magyarország legnagyobb összművészeti fesztiválja. A 33. Művészetek Völgye tíz napra közös koncertteremmé, színházzá, galériává és alkotósarokká változtatja Kapolcs, Taliándörögd és Vigánpetend utcáit és tereit, és több mint háromezer programjával bőséges választékot kínál a bulizni vágyó fiataloktól a kisgyerekes családokig mindenkinek, aki részese szeretne lenni a Művölgy közösségének, vagy akár mások helyett csak magához szeretne kapcsolódni kilépve a hétköznapok kavalkádjából.
A nagyszínpadon, a Kapolcs egyik legmagasabb pontján felállított Panoráma-színpadon a fesztiválra nyíló kilátás mellett rophatja a közönség a Bohemian Betyarsra, a Parno Grasztra és a Csaknekedkislányra, énekelheti együtt az évtizedes slágereket a 30Y-al, a Kiscsillaggal és a Hiperkarmával, bulizhat a Beton.Hofira, a Bëlgára és a Carson Comára, vagy merülhet el a Platon Karataev kozmikus zenéjében – hogy csak néhány előadót említsünk. A könnyűzenei paletta azonban messze nem merül ki a nagyszínpad fellépőivel, a Petőfi Udvarban például találkozhatunk a júniusban a Coldplay turné előzenekaraként a Puskás Arénában háromszor fellépő Solére-el és a rohamosan növekvő népszerűségű, nagyobb hazai fesztiválokon idén debütáló Moriones-el is.
A fesztivál szíveként emlegetett Kaláka Versudvarban a zene és az irodalom nem csak Gryllus Vilmosék közös éneklésein és koncertjein fonódik össze, zenés versimprovizációk és egy Kányádi-est keretében találkozhatunk olyan ismert költőkkel és színészekkel, mint Lackfi János, Varró Dániel vagy Bogdán Zsolt; a vagányságában is érzékeny slam poetry különös zeneiségét pedig Simon Márton slammer és Gryllus Vilmos közös produkciójából érthetjük meg jobban. A legkisebbeknek szóló mondókás-színházas programokon túl a Kaláka-udvarban a felnőttek is sokat tanulhatnak a zene szerepéről a gyerekek életében: a magyar fejlesztésű, a Creative Europe program által támogatott zenehallgató eszköz és metodológia, a Kidbeats apropóján az ELTE Babylab kutatói gyakorló zenészekkel és szülőkkel beszélgetnek az önálló zenehallgatás lehetőségeiről és fejlesztéséről.
A fesztivál hagyományosan nagy figyelmet fordít a környezetvédelemre, legyen szó akár a művészet hatásáról a társadalom és a természet viszonyára, vagy a közös válaszok kereséséről a legsürgetőbb környezeti problémákra. A fenntartható fesztiválozás irányába tett praktikus lépéseken túl a Völgyben állandó programokkal, köztük tudományos játszóházzal, meteorológiai kérdezz-felelekkel és közös természetjáró túrákkal várja kicsiket és nagyokat a Szimbio Udvar és a Művészetek Zöldje, ahol nem csak a fesztivál forgatagából szakadhatunk ki, de talán a Balaton-Felvidék különleges természeti örökségéhez és a Völgy Kulturális és Természetvédelmi Egylet kezdeteihez is közelebb kerülhetünk.