A jelek szerint egyelőre elmaradt a várt tolongás a családi házak energiahatékonysági felújítását célzó, július 1-je óta elérhető, RRF-REP-10.13.1-24 jelű támogatásért. Pedig ahhoz képest, hogy felmérések szerint Magyarországon legalább 3 millió lakás ért meg az energiafogyasztás-csökkentő beruházásra, illetve amelyek közül közel másfélmillió kifejezetten megfelel a kiírás feltételeinek, a rendelkezésre álló, valamivel több mint 108 milliárd forintos keret a kiírás saját bevallása szerint is mindössze 20 ezer családi ház szakszerű átalakítását fedezi.
A mindenkori Orbán-kabinetek most írtak ki először lakások átfogó energiafogyasztás-csökkentést célzó felújítására legalább részben vissza nem térítendő támogatást is tartalmazó pályázatot. Igaz, hírek szerint most is csak Brüsszel nyomásának engedtek. A kiírás alapján szigetelési és fűtőeszközökre összesen legfeljebb 6 millió forint nyerhető. Ezen belül a vissza nem térítendő támogatás a jelentkező lakástulajdonos és a járás anyagi helyzetétől függően 2,5-3,5 millió forint lehet úgy, hogy a fennmaradó hányadot kamatmentes hitelként kell felvenni. Ezen felül legfeljebb egymillió forintos önrész is fizetendő, ami kisebb összeg esetén arányosan szintén csökken.
A sikeres pályázatbeadást számos, sajátos körülmény nehezítette. A kormány a végső kiírást csak kevesebb mint két héttel az eleve csúsztatott indulási időpont előtt hirdette meg, amiben a társadalmi vitára bocsátott változathoz képest kétségkívül több feltételt tovább könnyítettek. Bár a beadás módja a korábbi, hasonló kiírások egyik fő sarokpontjának számított – amire az utóbbi idők során már szinte kizárólag egy online felületet biztosítottak -, most a kiírás és a két érintett tárca némiképp bizonytalan megfogalmazása ellenére úgy tűnt: a beadás ezúttal kizárólag személyesen, három bank, az OTP, az MBH és a Gránit fiókjaiban kialakított úgynevezett „MFB Pont Pluszokon” lehetséges. Ez azt jelenti, hogy az érdeklődő a különböző cégek képviseletein belül voltaképp a saját hálózattal nem rendelkező, állami hitelintézettel kerül kapcsolatba. A tények ezt annyiban vissza is igazolják, hogy míg az MBH Bank június 27-i jelzése szerint hálózatukban 157 ilyen pontot alakítottak ki, addig a lapunknak küldött múlt heti tájékoztatás szerint az OTP 110 MFB Pont Pluszt üzemeltet. A Gránit Banktól ugyanakkor azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a honlapjukon üzemelő kalkulátorral ellenőrizhető a jogosultság, kiszámolható a várható havi törlesztőrészlet és a vissza nem térítendő támogatás, így hozzájuk ezt követően online is beküldhetők az Otthonfelújítási Program pályázatához kapcsolódó iratok. A pályázat indulása utáni 4. naptól tehát, legalábbis a Gránit Banknál, az elektronikus beadás is lehetővé vált.
Ahhoz képest, hogy a lehetőség már július 1-je óta nyitott és az elbírálás során a sikeres beadás sorrendje számít, más fontos feltételek is csak mostanság „alakulnak”. Míg ugyanis „kulcstermék” csak a műszaki segítséget nyújtó, állami ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. e célra szolgáló, ofp.emi.hu oldaláról választható, e lista még az elmúlt két hét során is, folyamatosan bővült. Bár kivitelezőt nem kötelező innen választani, ellenkező esetben a nyertesre szigorúbb feltételek vonatkoznak. Ugyanakkor még az érintett vállalkozók is csak nemrég kezdhettek feliratkozni a listára, ami máig bővül. Hasonló a helyzet a tanácsadói listával, amire még szintén érkeznek a nevek. Bár tehát a listák még a beadási lehetőség alatt is bővülnek, az erről szóló, ünnepélyes minisztériumi és ÉMI-bejelentéseken nem tükröződik semminemű, késedelem miatti feszültség.
Az első napokban főképp érdeklődés mutatkozott, de teljes iratanyaggal is érkeztek ügyfelek – osztották meg tapasztalataikat megkeresésünkre az MBH Banknál. A zökkenőmentes ügyfélkiszolgálás érdekében már az ügyfélhívónál kiválasztható, hogy az érkező tájékozódni szeretne, vagy már a kölcsönkérelmi dokumentációval érkezik. Július 1-jén, hétfőn közel ezren keresték fel 157 érintett MFB Pontjaik egyikét. A hét többi napján ennél szerényebb, de továbbra is élénk érdeklődés volt tapasztalható. A legnagyobb érdeklődést a fővárosban és Pest megyében tapasztalták. A sorban állás online fióki időpontfoglaló rendszerük segítségével is elkerülhető. Az első napokban több hiányos kérelemdokumentációval is találkoztak. Az ügyfelek például gyakorta nem a költségvetés elkészítéséből indulnak ki, nem határozzák meg részletesen a felújítás során felhasználandó anyagok körét, azok forintra pontos költségvetésével együtt. A forrás- és a költségösszesítő sem mindig egyezik meg a hozzá tartozó kivitelezői szerződésekkel. Az MBH Bankhoz eddig benyújtott kérelmek átlagos összege 5,5 millió forint, ami megfelel a hitelintézet előzetes várakozásainak.
Mivel a program indulását eredetileg június 3-ára tervezték, a lakossági érdeklődés már hetekkel ezelőtt megindult – közölték megkeresésünkre az OTP Banknál. A hitelintézet MFB Pont Plusz fiókjaiban és Contact Centerében több ezer ügyfél érdeklődött. A torlódások elkerülése érdekében az érdeklődők a bank honlapján foglalhatnak időpontot. Az első napok tapasztalatait vegyesnek látják. A részletek ismerete híján sokan még csak tájékozódtak. Ugyanakkor akadtak olyan ügyfeleik is, akik a teljesen összeállított kölcsön- és támogatásigénylő iratanyaggal érkeztek hozzájuk. Az OTP Banknál az érdeklődők jellemző hibáit még nem emeltek ki. Ugyanakkor leszögezték, hogy az MFB Pont Pluszokban csak hiánytalanul kitöltött iratokat fogadnak be. A tartalmat viszont a későbbi, érdemi bírálat során ellenőrzik. A hitelintézetnél egyelőre sem a náluk eddig sikeresen beadott jelentkezések számát, sem az átlagosan igényelt összeget nem jelölték meg.
Mindenesetre beszédes, hogy a pályázat hivatalos oldalán a beérkezett igények mutatója tegnapi lapzártánkkor 0 százalékon állt.