;

könyv;Faludy György;Alexander Faludy;

- Alexander Faludy: Az igazi keresztény politika nem gyűlöletre és hazugságra épül

Huszonkét év után, javított kiadásban jelent meg újra Faludy György fiának, Andrew Faludynak (azaz Faludy Andrásnak) az Apámat nem láttátok? című önéletrajzi kötete. A cím pontosan utal apa és fiú nehéz, ellentmondásos kapcsolatára. Miközben Andrew beszámol fordulatos, eseményekben gazdag ifjúkoráról, a Magyarország kényszerű elhagyását követő számtalan élettérről, mindvégig ott feszül a szövegben fájdalma amiatt, hogy apja kevéssé volt jelen életében. Az új kiadáshoz a 2010-ben elhunyt szerző fia, Faludy György unokája, Alexander Faludy írt előszót, aki néhány éve szabadúszó újságíróként Magyarországra költözött az Egyesült Királyságból. A hazai nemzeti, keresztény kurzus keresztény kritikájával sikerült elérnie, hogy ne engedjék be Orbán Viktor sajtótájékoztatójára. Apjáról, nagyapjáról, otthonról, politikáról kérdeztük az inaktív anglikán lelkészt.

– A könyvben klasszikus konfliktus rajzolódik ki az ismert, művészi hivatásának, szenvedélyeinek élő apa és a mindennapok ritmusát választó gyerek között. Ingmar Bergman filmje, az Őszi szonáta nagyon mélyen ábrázolta ez a fajta kapcsolatot.

– Ezt a Bergman-filmet sajnos nem láttam. De apám fő lelki problémája kétségtelenül az volt, hogy nagyapám gyakorlatilag sosem volt jelen az életében. Nehéz valakivel kapcsolatot kialakítani, akár küzdeni vele, ha nincs jelen. Úgy érzem, Andrew az apja árnyékával birkózott, ami mély nyomott hagyott a tudatában, életszemléletében.

– Az önéletrajzi írás meghatározó témája az otthontalanság. Andrew nem tudja megtalálni az anya- vagy inkább az apaföldjét.

– Igen, erős az otthon keresésének szála. Apám különféle utakkal próbálkozik, amelyeken leginkább Anglia és Magyarország testesíti meg az otthon érzését számára. Magyarország a családi kötődés felől jelent kapaszkodót számára, részben olyan embereken keresztül, akik képesek felidézni benne korán elhunyt anyja alakját. Anglia pedig a felnőtté válás folyamatában képviselt otthont számára. Védelmet, menedéket nyújtott neki. Az igazi otthont biztosító mély emberi kapcsolatra azonban jóval nehezebben talál rá, mert az apjától nem kapja meg. Jól érzékelhető a kétségbeesett igyekezet, hogy létrehozzon magának egy családot helyettesítő hátteret.

– Nagyapja számára is problémát jelentett az otthontalanság?

– Nem hiszem, legalábbis ebben az értelemben. Ő nyugtalan természet volt, ami állandó mozgásra, utazásra sarkallta. Bár meggyőződésem, hogy valahol mélyen vágyódott Magyarország után, hiszen azonnal hazatért, amint erre lehetőség nyílt. Így volt ez a második világháború után, 1946-ban is, amikor a családi kapcsolatok, a szeretett elvesztése hazatérésre ösztökélte Amerikából. Mégsem mondanám, hogy nagyapám olyan mértékű hazátlanságot érzett volna, mint apám. Annyira lekötötte saját személyiségének formálása, hogy a másokkal való kapcsolatra nem maradt elég energiája.

– Furcsa, hogy miért szerette édesapja annyira Angliát. Az iskolában bántalmazták, verték, a könyvnek ez a része dickensi hangulatú. Mégis Philadelphiát tartja vadnak, Kanadát unalmasnak, az 1970-es évek elejének Magyarországáról pedig lekezelően ír. Én akkor voltam itt gyerek, és nem vertek a suliban…

– Igen, de közben itt volt a megszálló Vörös Hadsereg. Jó, tudom, hogy ez összetettebb dolog. A bentlakásos iskola valóban nagyon kemény volt egykor Angliában. A későbbiekben persze sokat változott. Ezzel együtt apám számára Angliában kiszámítható, stabil volt minden, és ez alapvetően különbözött attól az életmódtól, amely akkor jutott apám osztályrészéül, amikor Kanadába ment nagyapámhoz. A gyerekek, a tizenévesek igénylik a rendet, a fegyelmet, még akkor is, ha lázadnak ellene.

Vannak települések, ahol a kormánypártokkal szembeni ellenszenv miatt nem sok jót ígér, ha a Fidesz–KDNP a jelölőszervezet, és a logója látható a plakátokon. A helyhatósági választásokon ezért több helyen egyesületi színekben lépnek ringbe a nemzeti konzervatívok. Ha a kormánypártok mégis rákéredzkednek a plakátokra, talán a kampányköltségek elszámolása miatt, akkor előfordul, hogy szabad szemmel alig látható méretben tüntetik fel a Fidesz–KDNP-logót. Mi is biztos ezt tennénk, no de hogy a sajátos nemzeti érzületben jeleskedő fideszesek…