;

Európai Unió;Orbán Viktor;bojkott;soros elnökség;

Orbán Viktor a svéd kollégájával, Ulf Kristerssonnal tartott február 23-i sajtótájékoztatón

- Több uniós ország is bojkottra készül, nem küldenének minisztert a soros magyar EU-elnökség informális üléseire

Svédország és Litvánia már be is jelentette az erről szóló döntését.

Több ország is úgy dönthet, hogy – tiltakozásul Orbán Viktor moszkvai útja miatt – nem küld minisztert az EU Tanács informális üléseire Magyarország soros uniós elnöksége alatt – tudta meg az Euractiv.

A lap szerint Svédország, Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország is arra készül, hogy júliusban csak alacsonyabb rangú tisztviselőket küld a miniszteri találkozókra.

„Az elnökség alatti magyar magatartás káros, és következményekkel kell járnia. Svédország ezért nem vesz részt politikai szinten a júliusi informális miniszteri találkozókon”

– közölte a TT hírügynökséggel Jessika Roswall, Svédország EU-ügyekért felelős minisztere.

Az Újítsuk meg Európát (Renew Europe) EP-frakció egyik tisztviselője az Euractivnak azt mondta, a magyar elnökség bojkottálásának lehetősége már az első, kijevi út után szóba került.

Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter egyébként – mint azt elsőként a 444 észrevette – csütörtök délután a korábban Twitter-néven ismert X-en leszögezte, „lehet, hogy Orbán Viktor visszaél azzal, hogy Magyarország tölti be az EU soros elnöki tisztségét, az azonban biztos, hogy nem képviselheti sem a NATO-t, sem pedig az EU-t”, nem beszél sem az ő országa, sem bármely más ország nevében a sajátján kívül.

Zygimantas Pavilionis, a litván parlament külpolitikai bizottságának elnöke később az MTI szerint bejelentette, Magyarország Oroszországgal kapcsolatos álláspontja miatt csökkenti politikai részvételi szintjét a magyar soros elnökség által szervezett informális rendezvényeken. Szavai szerint a döntéssel Litvániában a parlament és a kormány is egyetért.

Mint beszámoltunk róla, a magyar miniszterelnök az elmúlt napokban váratlanul és az uniós partnerekkel való egyeztetés nélkül indult „békemisszióra” Kijevbe, Moszkvába és Pekingbe. Találkozóira az EU Tanács magyar elnökségének kezdetén került sor, ezért megrökönyödést váltottak ki Brüsszelben és az európai fővárosokban. Vezetők sora bírálta Orbán Viktor lépéseit, különösen kézfogóját Vlagyimir Putyin orosz államfővel. Josep Borrell, az EU fődiplomatája nyilatkozatában leszögezte: a magyar vezető nem kapott felhatalmazást az EU Tanácsától arra, hogy Moszkvába látogasson, az Unió világos álláspontja kizárja a huszonhetek és Putyin elnök közötti hivatalos kapcsolatfelvételt.

A szerdai nagyköveti ülésen a budapesti kormány képviselője azzal érvelt, hogy Orbán Viktor szigorúan kétoldalú látogatásokat bonyolított le, és megbeszélésein azt próbálta kipuhatolni, hogy melyek a tűzszünet megvalósíthatóságának a feltételei. A Népszava informátora szerint a szlovák nagykövet kivételével valamennyi vezető diplomata egyértelművé tette, hogy nem tartja hitelesnek a magyarázatot, mivel a találkozókra néhány nappal a magyar EU elnökség hivatalba lépése után került sor, a helyszíni híradásokban a magyar fél az elnökségi logót használta és Vlagyimir Putyin orosz elnök is fontosnak tartotta megemlíteni, hogy éppen Magyarország áll az Unió kormányrúdjánál. A nagykövetek szerint a magyarok egyértelműen és szándékosan elmosták a határt a kétoldalú és az elnökségi vizit között.

Bóka János Európa-ügyi miniszter – aki a nagyköveti üléssel egyidőben tartott nemzetközi sajtótájékoztatót Brüsszelben – akkor azt mondta, addig egyik tagállam sem jelezte, hogy bojkottálni kívánná a miniszteri szintű találkozókat és alacsony rangú tisztviselővel képviseltetné magát az eszmecseréken. Ezzel arra utalt, hogy a versenyképességi tanács hét eleji budapesti informális ülésén több köztisztviselő vett részt, mint politikus. Bóka azonban úgy vélte, nem a résztvevők rangja fontos, hanem az értelmes véleménycsere.

A brit választási törvény torzító hatása ugyan óriási számbeli fölényt biztosított a Munkáspártnak frissen felálló új parlamentben, de még nekik is szomorú látványt nyújtott a megtizedelt konzervatív frakció látványa a patkó másik oldalán.