Bár Kína látszólag irigylésre méltó helyzetben van gazdaságát illetően. Egy sor vállalata – köztük a BYD, az elektromos autók világelső gyártója – szponzora volt a labdarúgó Európa-bajnokságnak. 2023-ban több napelemet telepítettek az ország területén, mint amennyi az egész Egyesült Államokban van, és több nagysebességű vasútvonala lesz, mint a bolygó többi részének. A kínaiak azonban egyre borúlátóbbak a gazdaság jövőjét illetően. A központi bank által negyedévente közölt, a háztartások hangulatáról szóló felmérés, amelyet az első negyedévben ötven városban 20 ezer személy megkérdezésével végeztek el, azt mutatta, hogy a kínaiak 46 százaléka "nehéznek", 43 százaléka "átlagosnak" minősítette a munkaerő-piaci helyzetet és mindössze százaléka "jónak" . A megkérdezettek 69,6 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a jövedelme változatlan, 17,3 százalék viszont csökkenésről számolt be. Mindössze 13,2 százalék mondta azt, hogy jövedelme gyarapodott.
A rossz hangulat egyik oka, hogy az ingatlanpiac - a kínaiak ebbe fektették megtakarításaik nagy részét – több mint három éve hanyatlik. A politikai jogokat évről évre korlátozzák. Politikai változás nem is várható, különösen azóta, hogy Hszi Csin-ping 2018 márciusában feloldotta a kétéves elnöki mandátum korlátozását. "A kínai reformmozgalomnak sürgősen új áttörésre lenne szüksége" – ismerte el a tekintélyes Caixin magazin 2023 novemberében egy vezércikkében.
A rossz hangulat miatt különösen nagy figyelem övezi a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának tegnap Pekingben kezdődött és csütörtökig tartó üléssorozatát. A KB 205 teljes jogú és 171 póttagja összesen hét plénumot tart a kongresszusokat követő öt évben. A mostani a harmadik, az üléseken a jövő gazdasági és társadalmi irányelveiről tárgyalnak.
A plénumot eredetileg a 2022-ben megrendezett 20. kongresszust követő évben, azaz 2023 őszén kellett volna megtartani. Ez a kilenc hónapos késedelem is rávilágít az intézményi rendszer eróziójára. Ez a következménye a burkolt személyi kultusznak, s annak, hogy Hszi Csin-ping elnök mindent egy személyben akar irányítani. Azt azonban a pártvezetés is érzi, hogy változásokra lenne szükség. Az elmúlt hetekben a párt orgánumában, a People's Dailyben megjelent vezércikkek és kommentárok, valamint az elnök május végén, kínai vállalkozókkal tartott találkozója és június 28-i beszéde azt sugallta, hogy változások vannak készülőben, értékelt a Le Monde. A hatóságok "fontos intézkedéseket terveznek és hajtanak végre a reformok további átfogó elmélyítése érdekében" - jelentette ki Hszi Csin-ping.
Milyen konkrét intézkedésekről lehet szó? Ezek elsősorban a megújuló energiákat, a mesterséges intelligenciát és a biotechnológiát érinthetik. A kormány szerint az új technológiák a munkahelyteremtés legfőbb forrásait jelentik. A központi kormányzat, a tartományok, városok és állami vállalatok ezért tömegesen fektetnek be ezekbe az ágazatokba, és ez a prioritás tovább erősödik.
A kínai állami és pártvezetés az év egészére öt százalék körüli gazdasági növekedést célzott meg. Ez azonban csak akkor sikerülhet, ha gazdaságélénkítő intézkedéseket fogadnak el. A kommunista párt plénumára készült dokumentum mindenesetre nem ad okot komoly derűlátásra. A gazdaság a vártnál kisebb mértékben gyarapodott: a második negyedévben az emelkedés 4,7 százalékos volt az előző év azonos időszakához képest. Az első negyedévben ez az érték még elérte az 5,3 százalékot.
A számokból kiderül, hogy a kínai gazdaság számára továbbra is komoly kihívást jelent a gyenge belső kereslet. A kínaiak inkább megtakarítanak, mint költenek. Csak a külkereskedelem állapota adhat okot elégedettségre.
Szakértők valószínűtlennek tartják, hogy a vártnál gyengébb adatok fényében a mostani plénumon olyan döntések szülessenek, amelyekkel új lendületet tudnak adni a kínai gazdaságnak. A növekedés felgyorsításához és a gazdaságpolitikai célok eléréséhez ugyanis jelentős tőkebevonásra lenne szükség, de sok önkormányzat eladósodott. A kínai központi bank elzárkózik attól, hogy alacsony kamatlábakkal megkönnyítse a hitelezést. A monetáris hatóságok hétfőn nem is változtattak a 2,5 százalékos kamatláb szintjén.