Visszavonulót fújnak, lekerül a napirendről az új kulturális törvény tiltakozásokat kiváltó, erősen központosító szándékú tervezete – értesült az Index, hivatkozva a Nemzeti Kulturális Tanács 2024. július 17-i, szerdai ülésén elhangzottakra.
Úgy tudják, a tanácskozást Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és egyben a Nemzeti Kulturális Tanács elnöke vezette, és Hankó Balázs frissen kinevezett kulturális és innovációs miniszterrel azt kérte az úgynevezett kultúrstratégiai intézmények jelen lévő vezetőitől:
„Augusztus közepéig dolgozzák ki, hogy a saját területükön milyen stratégiai törvényi szabályozást tartanának jónak.”
– Erre azért van szükség, mert a kulturális intézmények vezetőinek nagy része nem ért egyet a Csák János korábbi miniszter által fémjelzett új kulturális törvény tervezetével, ami – a lap szerint úgy tűnik –, lekerül a napirendről. A szabályozás kapcsán - amelyet az EP-választás másnapján lemondott tárcavezető regnálása legfontosabb eredményének tartott -, Csák még utolsó interjújában is magabiztosan nyilatkozott arról, hogy az előterjesztést ősszel törvényjavaslat formájában benyújtják az Országgyűlésnek.
Lapunk is részletesen foglalkozott a javaslattal.
Csák János akarja eldönteni, milyen kínálat legyen a kistelepülési könyvtárakbanSzép nagy kulturális piramis épül, amelyben a legkisebb könyvtár kínálatát is központilag szabályoznák.
Az egyelőre munkaanyagként kezelt dokumentum szövege ugyan változhat, de az irányvonal egyértelműnek látszik az „egyszerűsítés, egységesítés, átláthatóság” hármas jelszava mögött. Csák János kulturális és innovációs miniszter a saját kezébe venné például a kistelepülések könyvtárkínálatának szabályozását, saját maga döntené el, hogy az itt élő embereknek olvasási igényét kielégítő helyi könyvtárak mit kínálhatnak, illetve mit nem az érdeklődőknek. Létrehoznák a Nemzeti Könyvkultúra Kuratóriumot, amely a minisztérium iránt teljesen lojális szervezet lenne, az elnöke maga a miniszter lenne, a tagjait pedig a miniszter nevezné ki – írtuk még áprilisban a Telexhez és az Indexhez is eljutott kulturális törvénytervezetről.
Aszerint a Nemzeti Kulturális Tanács az úgynevezett kultúrstratégiai vagy nemzetstratégiai intézményeken keresztül valósította volna meg a központi akaratot vármegyei szinteken. Az új kulturális törvénytervezetben leírtakat a volt kulturális államtitkár, a Nemzeti Múzeum korábbi főigazgatója, L. Simon László fizikai lehetetlenségnek tartotta, s szerinte lehet, el sem jut a kormányig.
L. Simon László fizikai lehetetlenségnek tartja az új kulturális törvénytervezetben leírtakat