;

pályázat;független színházak;drámaíró;

 Jelenet Magyar Bogi
Apokalipszis most című művének 2022-es próbájából

- Mentorprogram fiatal drámaíróknak

A Fiatal Drámaírók Háza adománygyűjtő kampányt is indított.

Drámaírói mentorprogramot indít a független színházi szervezet, a Fiatal Drámaírók Háza, a beérkező adományok függvényében 1-6 tehetséges szerző bővítheti ismert dramaturgok és rendezők segítségével fél év leforgása alatt egész estés szöveggé ötletét. A szervezet 2021 óta működik és ír ki rendszeresen nyílt, jeligés pályázatokat rövid színművek fejlesztésére és bemutatására. Ezeket két antológiában is kiadták, illetve több alkotás a bemutatása óta önálló életet él fővárosi és vidéki színtársulatok repertoárjában, mint például a Déryné-ösztöndíjas Nagy-Szakmáry Attila Villámrandi című műve is.

A mentorprogramra jelentkezőktől szinopszist és koncepciótervet várnak a szervezők egy rövid bemutatkozás kíséretében október 13-áig, a szövegfejlesztési folyamat során a kiválasztásra kerülő szövegek szerzői két alkalommal konzultálnak majd szakmai mentorukkal, és egy improvizáción alapuló „drámaklinikán”, színészekkel közös műhelymunkán is részt vesznek. A kész alkotásokat a budapesti MU Színházban, valamint vidéki és határon túli partnerhelyszíneken mutatják be 2025 tavaszán.

A mentorprogram minél teljesebb minőségben való megvalósítását a nyár folyamán zajló adománygyűjtő kampányuk keretében tudják támogatni az érdeklődő magánszemélyek és vállalatok egyaránt, melynek részletei elérhetők közösségi média oldalaikon és weboldalukon. Emellett a működésük elmúlt három évébe is bepillantást engednek, fényképes visszaemlékezésekkel mutatják be az eddig bejárt út mérföldköveit és a színfalak mögötti munkát.

A program indulásához szükséges minimum keret 200 ezer forint, azonban az írói ambíciókkal rendelkezőknek akkor sincsen okuk aggodalomra, ha a program ennek híján az idén nem tud megvalósulni. (Lapzártánkig 53 ezer forint adomány gyűlt össze.) A Fiatal Drámaírók Háza rendszeres pályázatai továbbra is zajlanak kéthavi rendszerességgel, és szintén neves szakemberek segítségével. A legjelentősebb különbséget az alkotások terjedelme és ezzel arányosan a szövegfejlesztési folyamat hossza jelenti.

Az aktuális pályázat hívószava a „forrás”, ebből inspirálódva várják a névtelenül beküldött kisjeleneteket július 28-áig, a következő pályázási időszak pedig szeptemberben indul majd, ennek témáját az aktuális pályázat lezárulta után hozzák nyilvánosságra.

Szövegeket hoztak, mindketten a sajátjaikból, jó sokat és persze zenéket, na meg a gitárjaikat.