;

Európai Unió;egészségügy;dohányzás;szabályozás;Eurobarométer;

A nikotinfüggés olyan erős késztetés, amely rettenetesen megnehezíti a leszokást

- Tovább füstöl Európa

Szigorúbb szabályozást követelnek egészségügyi szakemberek annak érdekében, hogy érdemben csökkenjen a dohányzók száma. 

Az Európai Unió lakosságának majdnem negyede (24 százaléka) dohányzik – derül ki az Európai Bizottság megrendelésére készült friss felmérésből, amelyről az Euronews számolt be. Ez mindössze egy százalékpontos csökkenést jelent a dohányosok számában a 2020-as eredményekhez képest, de az Eurobarométer által vizsgált országok között jelentős eltérések figyelhetők meg.

A negatív lista élén a déli államok állnak: Bulgáriában, Görögországban és Horvátországban az emberek több mint 35 százaléka dohányzik, míg Svédországban ez az arány 8, Hollandiában pedig 11 százalék. Magyarország nagyjából az EU átlagának felel meg, nálunk 26 százalék a dohányzók aránya. A dohányzási szokások sem változtak jelentősen az elmúlt négy évben, továbbra is a hagyományos cigaretta a legnépszerűbb, és tízből hét dohányos naponta rágyújt. A fogyasztás mértéke szintén változatlan marad a 2020-as adatokhoz képest, a káros szenvedély rabjai naponta átlag 14 cigarettát szívnak el.

Elektronikus cigarettát mindössze a válaszadók 3 százaléka használ, különösen a 15-39 év közöttiek. Közülük minden harmadik azért kezdett el e-cigarettát használni, mert a barátai is így tettek, míg 36 százalékuk ezt a módszert választotta a dohányzás abbahagyása vagy csökkentése érdekében.

„Az Eurobarométer rávilágít a cselekvés szükségességére. Az emberek támogatják a további központi intézkedéseket, ahelyett, hogy ezeket rábíznák az egyes tagállamokra, ahogy azt egyes lobbiszervezetek javasolják” – jelentette ki Frank Vandenbroucke belga egészségügyi miniszter. Kifejezte reményét, hogy az EU új Bizottsága mielőbb elkezdi a dohányzási irányelvek felülvizsgálatával kapcsolatos munkát. Ennek az európai irányelvnek a legfrissebb változata ugyanis még 2014-ből származik, és bár azóta számos alkalommal módosították, de a 2022 decemberére tervezett felülvizsgálatát határozatlan időre elhalasztották.

„A Bizottságnak azonnal újra kell kezdenie három irányelv – a dohányadóról, a dohánytermékekről és a reklámozásról szóló – felülvizsgálatát, mert a dohányzás továbbra is a rákbetegségek kialakulásának a vezető oka” – közölte Lilia Olefir, a Füstmentes Európa koalíció partnerségi igazgatója. A dohányzás évente mintegy 700 ezer halálesetért felelős az EU-ban, és ezek a megbetegedések nagyrészt megelőzhetők lennének. Szorgalmazta a témával kapcsolatos uniós szabályozás harmonizálását és a dohánylobbi fokozott visszaszorítást, különösen ami az európai fiatalokat illeti. Az európai rákellenes terv célkitűzése egy füstmentes generáció megteremtése 2040-re, amikor majd a lakosság kevesebb mint 5 százaléka fog dohányozni.

Zacher Gábor toxikológus azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy még ha a hagyományos dohánytermékek fogyasztása esetleg csökken is, az egyéb, dohányzáshelyettesítő termékek popularitása nagy mértékben növekszik, különösen a fiatalok körében. Ez azért nagyon veszélyes tendencia, mert ugyan ezekből kevesebb káros anyag jut a használó szervezetébe, de a fogyasztásuk gyakran túlzott mértéket ölt. Ha valaki naponta elszív egy doboz cigarettát, az nagyjából 250 slukk, de az elektromos eszközből ennél jóval többet szoktak fogyasztani, egy 600 puffos eszközt 24 óra alatt vidáman elszívnak. Ezek az eszközök azért is olyan népszerűek Zacher Gábor szerint, mert a használójuk nem lesz tőlük bagószagú, nem hamuzzák velük össze a környezetet, nem dobálják szanaszét a csikkeket, nem égetik ki a ruhájukat. Jelenleg ez egy nagy divat, mert színes, jól néz ki, kellemes illatú a füstje, a hosszú távú egészségügyi kockázatokkal pedig a fiatalok még nem foglalkoznak. Viszont a nikotinfüggés náluk is kialakul, ami pedig egy nagyon erős drive, ezért később nem fogják tudni letenni az eszközt. 

 Tenni érte pedig pláne csak úgy lehet, ha tanulunk és tanítunk.