Egyszerű piaci korrekció vagy tényleges bizalomvesztés az oka a csúcstechnológiai vállalatok utóbbi napokban bekövetkezett tőzsdei mélyrepülésének – egyelőre elbeszélnek egymás mellett az elemzők. Mindenki mondja a magáét, ki az amerikai kamatlazítás esélyeiről, ki a mesterséges intelligencia befolyásáról, ki a vállalati eredményekről szól, míg a legjózanabbak nyereségrealizáló eladásokat emlegetnek.
Ami a konkrét piaci folyamatokat illeti, egy hibásan frissített szoftver, amely a repüléstől, a bankokon át, az egészségügyig számos szolgáltatást megbénított világszerte, kisebb tőzsdepánikot idézett elő egy héttel ezelőtt. A Wall Streeten zuhanni kezdtek a csúcstechnológiai társaságok papírjai, április óta nem látott mélységeket tesztelt az S&P 500 index, és a Dow Jones is pillanatok alatt többszáz pontot veszített, miközben, az eddig szürkeségben meghúzódó, kis és középvállalatok hirtelen felértékelődtek. Azután úgy tűnt észhez tér a piac, ám, hogy mennyire bizonytalanok a befektetők abban, hogy mire is érdemes, vagy kell figyelniük, azt jól jelzi a folytatás. Az elmúlt napokban többéves mélységekre estek vissza az irányadó tőzsdeindexek, majd a hét végére ismét visszakapaszkodtak, de hogy ebben mi játszott pontosan szerepet, azt valójában nehéz követni.
Amit tudni lehet, a piac sztárjai, a Magnificent 7 gyűjtőnéven ismert csúcstechnológiai társaságok, az Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia és a Tesla hét közepére jelentős árfolyamveszteségeket könyveltek el. Az Alphabet, a Google anyavállalata, valamint a Tesla esetében adódik az evidens magyarázat, mindkét társaság kiábrándító üzleti adatokat publikált.
A Tesla egyetlen nap 12 százalékkal zuhant, ez 2020-óta a legszörnyűbb veszteség Elon Musk számára,
de 6,8 százalékkal értékelődött le a Nvidia, 3,6 százalékkal a Microsoft és 3 százalékkal az Apple. Az akár „fekete csütörtökként” is aposztrofálható nap végső mérlege szerint 1000 milliárd dollár volt az érintett vállalatok értékcsökkenése.
De a közvetlen számoknál is nagyobb veszteséget okozott az elbizonytalanodás, amit egyes elemzők vészharang kongatással adtak a világ tudtára, nevezetesen, hogy már nem is olyan biztos, hogy a mesterséges intelligencia beváltja a vele társuló vállalatok, hozzá fűzött, üzleti reményeit. A legérdekesebb az, hogy erről abban a pillanatban kezdtek beszélni, hogy az OpenAi bemutatta új fejlesztését, a SearchGPT, amely tulajdonképpen egyesíti a ChatGPT szolgáltatását egy keresőmotorral, amely képes az internetről leszedhető információkkal közvetlenül, a Google kikapcsolásával, ellátni a „chat”-előket, miközben az információforrásoknak, a tartalomszolgáltatóknak korrekt megjelenési lehetőséget biztosít. Igaz a valós próba még hátra van, ám a fenyegetés nagyon is komolyan érinti a Google-t, amelynek anyavállalata a héten 8 százalékos veszteséget könyvelt el a tőzsdén. Miközben a tőkepiaci események türelemre intették a, mesterséges intelligencia révén, gyors meggazdagodásban reménykedő befektetőket, a makrogazdaság adatai sem szolgáltak egyértelmű üzenettel, mármint a tekintetben, hogy hová tegyék a pénzt. Sor kerül-e a kamatgyeplő lazítására, vagy sem, a sok ismeretlenes egyenlet megoldása még nem egyértelmű, a napokban nyilvánosságra hozott amerikai 2,5 százalékos inflációs adat ugyan megfelelt a várakozásoknak, ugyanakkor a gazdasági teljesítmény, a 2,8 százalékos GDP bővülés, tulajdonképpen „túl jó” ahhoz, hogy kikényszerítse a piac által áhított kamatcsökkentést a Fed-től, amely nyilvánvaló lendületet adna a részvénytőzsdének. Addig nem ártana a józanság, ami jelenleg egyfajta „rotációt” kényszerített ki a piacon, a csúcstechnológiai sztárok mellett, a kis- és középvállalatok felé is egyre nagyobb figyelem irányul. A múlt héten 10 milliárd dollárt bíztak az ilyen jellegű társaságokba fektető alapokra, ez 2007 óta a legmagasabb összeg az EPFR Global adatai szerint.
Lehet, hogy az M.I. a fa, amitől nem látják az erdőt a részvénypiacon- tette fel a kérdést minap Ed Yardeni, a CNBC által idézett elemző. Ami tény a hétvégi piaczárás parádés volt a Wall Streeten, bár a heti összteljesítmény negatív maradt, a Dow Jones ipari index pénteken 800 ponttal gyarapodott.