Paks;paksi atomerőmű;Magyar Közlöny;különleges gazdasági övezet;

Az ellenzéki képviselőket meglepte, hogy a Paks 2-szerződés módosításait már el is küldték Brüsszelbe

- Az Orbán-kormány különleges gazdasági övezetet hoz létre, Paks elveszíti az atomerőmű adóit

A megválasztott polgármester szerint már a kampányban is ezzel fenyegették a várost. 

Az Orbán-kormány különleges gazdasági övezetté nyilvánítja a Paks közigazgatási területén elhelyezkedő, a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos beruházásokkal összefüggő ingatlanokat – derül ki a szerda esti Magyar Közlönyből.

A rendelet szerint a létrejövő különleges gazdasági övezetben található, önkormányzati tulajdonban álló közterület tulajdonjogát a Tolna Vármegyei Önkormányzat szerzi meg, illetve gyakorolja a feladat- és hatásköröket. A dokumentum mindezt az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel kihirdetett vészhelyzettel indokolja.

A rendelet kiemeli, hogy

„a különleges gazdasági övezet helyi adókötelezettségéből származó bevétel Tolna Vármegye Önkormányzatát illeti a bevétel 62,5 százalékának erejéig, valamint Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatát illeti a bevétel 37,5 százalékának erejéig”.

A bevétel legfeljebb 3 százalékát a megyei önkormányzatok a saját feladatuk ellátásával kapcsolatos működési költségekre, maximum 17 százalékát pedig saját beruházásaikra fordíthatják. A maradék „a beruházással közvetlenebbül érintett települések területén megvalósuló fejlesztések és a területen működő szervezetek és települések működésének támogatására” megy.

A különleges gazdasági övezet működését az építési és közlekedési miniszter koordinálja és támogatja, a rendelet a kihirdetést követő 15. napon lép hatályba.

Mint arról lapunk is beszámolt, Kalocsa fideszes polgármestere már korábban bejelentkezett az atomerőmű által befizetett iparűzési adóra. Paks megválasztott, korábban a Magyar Szocialista Párt (MSZP) színeiben politizáló polgármestere, Heringes Anita akkor úgy összegzett, „a Paks városának járó iparűzési és építményadót, amelynek minden forintjáért a paksiak dolgoznak meg, Kalocsa vinné el”. Közölte, már a kampányban is fenyegették a városiakat, hogy amennyiben nem a Fidesz nyer, úgy megfosztják Paksot ettől a bevételtől.

A módszer egyébként nem ismeretlen, hiszen amikor a Pest vármegyei Göd városában a momentumos Balogh Csabát választották meg polgármesternek, ugyancsak rájöttek, hogy jobb, ha a Samsung SDI-gyár bevételeit a Pest Vármegyei Közgyűlés osztja el.