;

Paks;paksi atomerőmű;különleges gazdasági övezet;

- „Szomorú augusztusra ébredtünk” – Rendkívüli testületi ülést hív össze az adóelvonás miatt a megválasztott paksi polgármester

„Most sok tárgyalás és szakmai munka következik” – állapította meg a Paksi Deák Ferenc Egyesület.

„Szomorú augusztusra ébredtünk” – így kommentálta Paks júniusban megválasztott polgármesterének az egyesülete, hogy a szerda esti Magyar Közlönyből kiderült: a kormány különleges gazdasági övezetté nyilvánítja a Paks közigazgatási területén elhelyezkedő, a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos beruházásokkal összefüggő ingatlanokat.

Megfontoltan kell előrehaladni – szögezte le a Paksi Deák Ferenc Egyesület, hozzátéve, rendkívüli testületi ülés összehívását, valamint egy Lázár János építési és közlekedési miniszterrel történő egyeztetést kezdeményez.

„Most sok tárgyalás és szakmai munka következik! Amikor erre a feladatra jelentkeztünk, tudtuk, hogy nagy feladat lesz! A felelőssége minden képviselőnek most óriási! Veszünk egy nagy levegőt, és munkára fel!” – fogalmazott az egyesület a Facebook-oldalán.

A szerda este megjelent rendelet szerint a létrejövő különleges gazdasági övezetben található, önkormányzati tulajdonban álló közterület tulajdonjogát a Tolna Vármegyei Önkormányzat szerzi meg, illetve gyakorolja a feladat- és hatásköröket. A dokumentum azt is kiemeli, hogy „a különleges gazdasági övezet helyi adókötelezettségéből származó bevétel Tolna Vármegye Önkormányzatát illeti a bevétel 62,5 százalékának erejéig, valamint Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatát illeti a bevétel 37,5 százalékának erejéig”. A bevétel legfeljebb 3 százalékát a megyei önkormányzatok a saját feladatuk ellátásával kapcsolatos működési költségekre, maximum 17 százalékát pedig saját beruházásaikra fordíthatják. A maradék „a beruházással közvetlenebbül érintett települések területén megvalósuló fejlesztések és a területen működő szervezetek és települések működésének támogatására” megy.

Mint arról lapunk is beszámolt, Kalocsa fideszes polgármestere már korábban bejelentkezett az atomerőmű által befizetett iparűzési adóra. Paks megválasztott, korábban az MSZP színeiben politizáló polgármestere, Heringes Anita akkor úgy összegzett, „a Paks városának járó iparűzési és építményadót, amelynek minden forintjáért a paksiak dolgoznak meg, Kalocsa vinné el”. Közölte, már a kampányban is fenyegették a városiakat, hogy amennyiben nem a Fidesz nyer, úgy megfosztják Paksot ettől a bevételtől.

A vizsgálat során nem merült fel a szerződések semmisségét alátámasztó tény.