Lemondott hétfőn Vazed Haszina bangladesi miniszterelnök, és katonai helikopterrel Indiába távozott, miközben a tüntetők Dakkában behatoltak a hivatalába - jelentették különböző helyi médiumok.
Vaker-Uz-Zaman, a hadsereg főparancsnoka röviddel a kormányfő távozása után "a nemzethez intézett" beszédében bejelentette, hogy az államfő, Sahabuddin Csuppu jóváhagyását kéri ideiglenes kormány megalakításához.
A tábornok a lakosság türelmét kérte a rend helyreállításáig, és megígérte, hogy vizsgálatot indít a kormányellenes tüntetéseket kiváltó halálos leszámolások ügyében.
"Kérem, hogy őrizzék meg bizalmukat a hadseregben, minden gyilkosságot ki fogunk vizsgálni, és megbüntetjük a felelősöket"
- mondta. Vaker-Uz-Zaman, aki emellett ígéretet tett arra, hogy a rendfenntartásból kivonják a hadsereget, valamint hogy a biztonsági erőknek ezentúl tilos lesz tüntetőkre lőniük.
Ezeket megelőzően a rendőrség közölte:
legkevesebb háromszázra emelkedett a kormányellenes diáktüntetéseken történt összecsapások halálos áldozatainak száma, a helyi sajtó pedig hat újabb erőszakos halálesetről számolt be.
Noha a kormány vasárnap kijárási tilalmat vezetett be, a tüntetések hétfőn folytatódtak. A miniszterelnöki hivatal biztosítását végző egyik katonai egységet tüntetők ezrei vették körül, majd behatoltak az épületbe - jelentette a Prothom Alo című helyi napilap.
Bangladesben a múlt hónapban törtek ki tömeges tiltakozások egy kvótaszabályozás miatt, amely a kormányzati állások 30 százalékát a háborús veteránok rokonai számára tartotta volna fenn. Eközben a több mint 170 milliós országban csaknem 32 millió fiatalnak nincs munkája vagy szakképzettsége sem, amely több esély adna megélhetésre. A júliusi tömegtüntetések idején mintegy 150-en vesztették életüket, ezrek sérültek meg, és mintegy tízezer embert tartóztattak le. A kormányellenes tüntetések egy időre szüneteltek, miután a kvóták nagy részét a legfelsőbb bíróság eltörölte, de az utóbbi napokban szórványosan újrakezdődtek.