Bubkát azzal vádolják, hogy az orosz-ukrán háború kitörése után együttműködött a megszállókkal. A bihus.info című portál szerint a korábbi atléta és testvére, Vasszilij Bubka tulajdonában lévő Mont Blanc oajipari cég üzemanyaggal látja el a donyecki régiót megszállt orosz sereg járműveit. Az internetes oldal munkatársai három szerződést is megszereztek, melyek azt bizonyítják, hogy a Mont Blanc üzemanyagot adott el az oroszoknak. Az egyik megállapodás 800 ezer rubelről szól, a másik kettőn 73000, illetve 2250 rubel szerepel. Ezért az összegért a megszállók kuponokat kaptak, amiket hat töltőállomáson lehetett beváltani. A Mont Blanc bevételeiből kapott támogatást a „Szerhij Bubka Sport Club” is, ahol ukrán gyermekek sportolnak, köztük olyanok is, akik közvetlen családtagjaikat veszítették el a háborúban.
A szerződéseket Vasszilij Bubka írta alá, ellene az ukrán titkosszolgálat, az SBU nyomozásai alapján kollaboráció gyanújával indult eljárás. Vasszilij Bubka fölvette az orosz állampolgárságot is, Szerhij esetében erre nincs bizonyíték, de ő is rendelkezik orosz adószámmal.
A Monacóban élő korábbi világklasszis rúdugró a portál megkeresésére nem reagált, de közzétett a YouTube-on egy videót, ahol visszautasította az ellene felhozott vádakat és azt mondta, hogy ő mindig Ukrajnáért harcolt és a hazája érdekeit képviselte.
„2014 óta nem jártam a megszállt területeken, emiatt még édesanyám temetésén sem vettem részt – hangoztatta a videóban Szerhij Bubka. - Nincs semmilyen kapcsolatom ezekkel a régiókkal, üzleti tevékenységet sem folytatok ott.”
„Nem hiszek neki – jelentette ki a női magasugrás párizsi olimpiai bajnoka, az ukrán Jaroszlava Mahucsin a Politico című lapban. - Az olimpia előtt írtunk egy nyílt levelet, amelyben elítéltük az orosz agressziót. Korábbi és jelenlegi ismert ukrán sportolók is aláírták ezt a dokumentumot, de a Bubka-testvérek ezt nem tették meg. Tisztelem az eredményeit, de emberként megvetem. Többen megkerestük őt telefonon, levélben, de nem csatlakozott hozzánk, hanem kiadott egy saját közleményt, de abban nem ítélte el a Ukrajna megtámadását, illetve az orosz és fehérorosz sportolók részvételét a nyári olimpián. Bubka befolyásos tagja a NOB-nak, nagy csalódást okozott azzal, hogy nem támogatta a törekvéseinket.”
Bubka perrel fenyegette meg a cége szerződéseit nyilvánosságra hozó portált, de eddig nem tette meg a beígért jogi lépéseket.
Az is felháborodást váltott ki Ukrajnában, hogy a korábbi világklasszis rúdugrót gyakran lehet átni az AS Monaco stadionjának VIP-páholyában. A klub tulajdonosa az orosz milliárdos, Dmitrij Riboljev.
Más ismert ukrán sportlegendák – a korábbi profi világbajnok bokszolók,Vitalij és Vlagyimir Klicsko, a volt labdarúgó, Adrij Sevcsenko – minden fórumon élesen bírálják Vlagyimir Putyin orosz elnököt és az Ukrajna elleni támadást.
A hatósági vizsgálatok megállapították, hogy Bubka kiterjedt kapcsolatai felhasználásával 2022. március 1-jén elhagyta Ukrajnát. A háborús jogszabályok szerint ezt nem tehette volna meg, mert akkor még nem volt 60 éves. A törvények szerint minden férfi 60 éves koráig behívható katonának a háborúba. Pár hónappal később visszatért néhány napra, de 2022. július 4. óta nem járt Ukrajnában.
A közösségi felületein Bubka a bejegyzéseiben együttérzéséről biztosítja a háború áldozatait, de a posztjaihoz nem lehet hozzászólni, mert kikapcsolta a kommentelési funkciót.
Halmozta a világcsúcsokat
Szerhij Bubka volt az első rúdugró, aki túljutott a 6 méteren. A 60 éves olimpiai- és hatszoros világbajnok szabadtéren 17, fedettpályán 18 alkalommal javított világcsúcsot, a 6 méteres álomhatárt 1985. július 13-án Párizsban ugrotta át. Az utolsó szabadtéri rekordját 1994-ben érte el, a 614 centimétert 26 évvel később a Párizsban olimpiai bajnoki címet nyert svéd Armand Duplandis szárnyalta túl. Bubka 1991-ig szovjet színekben versenyzett, sportolóként nemzeti hősként tisztelték Ukrajnában.