;;;

izraeli-palesztin konfliktus;iráni-izraeli konfliktus;

- N. Rózsa Erzsébet: Irán kétszáz éve nem indított háborút, és most sem érdeke

Iránt számos ellenséges csapás érte az elmúlt évtizedekben, s bár mindegyikre adott valamifajta választ, nagyon ügyelt arra, hogy egyik miatt se törjön ki háború – mondta el a Népszavának adott videóinterjújában a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, akit Iszmail Hanije Hamász-vezető iráni meggyilkolása és a nyomában született fenyegetések kapcsán kérdeztünk a térség konfliktusairól. 

N. Rózsa Erzsébet hangsúlyozta: Irán az elmúlt több mint 200 évben nem indított háborút, még akkor sem, ha retorikája kimondottan harcias volt is. Teherán szeretné feloldani az ellene hozott szankciókat. A Perzsa-öböl országait, de Kínát és Oroszországot is maga ellen fordítaná egy támadással. Izraelnek sem érdeke egy katonai konfliktus, ennek ellenére nagy a veszélye egy fegyveres összecsapásnak.

A Hamász politikai vezetőjének meggyilkolásáról szólva a szakértő azt mondta, az ellene elkövetett merénylet igencsak feszegeti a nemzetközi jog határait, hiszen lényegében egy szuverén államot hadüzenet nélkül ért támadás saját területén. Vannak olyan, meg nem erősített találgatások, miszerint az iráni belpolitika egyes szereplőinek érdeke lehetett Iszmaíl Haníje likvidálása, hogy ezzel is nehéz helyzetbe hozzák az új iráni elnököt, Maszúd Peszeskjánt, aki egy, Irán utóbbi korszakára nem igazán jellemző programmal nyert – nevezetesen a Nyugat felé való nyitást hirdette.

Részlet a videóinterjúból:

Egy ilyen akció nyilván nemcsak a palesztin-izraeli tárgyalásokat teszi lehetetlenné, hanem az amerikai-iráni tárgyalásokat is, hiszen Irán pontosan tudja, hogy ha Izraellel szemben komolyabb háborút indítana, az Egyesült Államok és Európa Izrael mellé áll – fejtegette N. Rózsa Erzsébet, aki egyben emlékeztetett, Haníje volt a közvetítő a Hamász és Izrael között a tűzszüneti tárgyalások során. Így felmerül a kérdés, miként jöhet létre a tűzszünet, ha az egyik kulcsfigurát kilövik. A Világgazdasági Intézet tudományos tanácsadója azonban nem gondolja, hogy Izrael teheráni vezetők likvidálását tervezné, mivel ez olyan szintű eszkalációt jelentene, amelyben a zsidó állam sem érdekelt.