KSH;építőipar;GDP;áremelkedés;

- Nincs minek örülni az építőiparban

Júniusban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 1,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az ágazat termelése 6,4 százalékkal kisebb volt a májusinál. A megkötött új szerződések volumene 34,9 százalékkal maradt el az előző évi, magas bázistól, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 41,6, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 22,8 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Az építőipari ágazatok közül éves összevetésben az épületek építésében 8,7, az egyéb építmények építésében 6,8 százalékkal kisebb volt a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése viszont legalább 5,4 százalékkal bővült.

Nem egy erős, stabil ágazat képét festi le az építőipar. Talán az jelenti a legnagyobb problémát, hogy az első félévben mindössze két hónap volt, ami kiugró volt és felfelé húzza az átlagot, azon kívül viszont igencsak döcög a szekér - fogalmazott a Népszavának Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Ráadásul nem igazán látszik, hogy a fellendülés a küszöbön lenne, hiszen megkötött új szerződések volumene visszaesett. Ebből pedig egyenesen következik,

hogy az építőipar aligha lesz az az szektor, amely húzza a GDP növekedést.

A nem túl szívderítően festő számok kapcsán Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, azért kiemelte, nem kell azonnal a kardunkba dőlni. - Nem azt akarom ezzel mondani, hogy remek a helyzet. Nem erről van szó! Az ágazat sajátosságait azonban érdemes figyelembe venni. Itt ugyanis egy-egy nagyobb projekt érdemi elmozdulásokat hozhat egy hónap számaiban. A most tapasztalható csökkenés önmagában még nem kellene, hogy sötét hangulatot keltsen. Az viszont már tényleg gyenge teljesítményt jelez, ha a friss mutatókat a 2021 éviekkel vetjük össze. A júniusi adat ugyanis szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva 4 százalékkal marad el a három évvel korábbitól, míg az egész első félévet összevetve mindössze 1 százalékos növekedést látni. Ezek alapján még 2021-hez képest is csak stagnálás látható. Így aligha túlzás az a kijelentés,

hogy nem az építőipar lesz az, amelyik megrántja a gazdaságot. 

Látható ugyanis, hogy az egyébként két jó hónap is kevés volt a GDP növekedéshez. Az építőipari vállalkozások június végi szerződésállományának 1,5 százalékos volumennövekedése - az előző év azonos időszakához képest - pedig azt jelzi, hogy robbanásszerű fellendülésre sincs kilátás. A számok alapján az év hátralévő részében leginkább mérsékelt fejlődéssel lehet kalkulálni - nyilatkozta Virovácz Péter. 

Németh Dávid mindezek mellett egy további körülményre is felhívta a figyelmet: Az építőipar ágazatain belül az idei II. negyedévében (év/év alapon) az egyéb építmények építésében és a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 7,1 és 6,4 százalékkal emelkedtek az árak. Ha idővel erre az áremelkedésre megérkezik  a szektor fellendülése, akkor nem zárható ki egy ezzel együtt megjelenő újabb ugrásszerű drágulás sem - tette hozzá. 

A magyarországi kapitalizmus sajátos egybeesései.