;

Oroszország;Ukrajna;háború;Kurszk;orosz megszállás;

- Még mindig nem sikerült az ukrán csapatokat kiszorítani Oroszországból, kisiklottak a katari béketárgyalások

Nem messze található egy atomerőmű is, ami ellen támadás készül Moszkva szerint.

Az ukrán elnök szerint csapataik megerősítik állásaikat az oroszországi Kurszk térségében. Volodimir Zelenszkij azt közölte, feltöltik az országuk cserealapját - utalva azokra az orosz katonákra, akiket elfogtak, hogy azt a későbbiekben a fogolycserék során felhasználhassák.

Hozzátette, hogy a keleti fronton Pokrovszk és Toreck városait ellenőrzés alatt tartják azt követően is, hogy a megszállók az elmúlt hetekben folyamatos előrenyomulási kísérleteket tettek a térségben.

Két, kulcsfontosságú hidat semmisített meg az ukrán hadsereg pénteken az oroszországi Kurszk közelében, a Szejm folyón. A kimenekített civil lakosságot segítő önkéntesek életüket vesztették. Az orosz külügyminisztérium szerint a hidat az amerikai Himars tüzérségi rakétával találták el. Ezek hatótávolsága 80 kilométer. Ugyanakkor a Kreml azt állítja, hogy Ukrajna támadást készít elő a kurszki atomerőmű ellen, hogy aztán Moszkvát hibáztassa a provokációért. A védelmi tárca ugyanakkor jelezte, hogy keményen reagálnának egy ilyen műveletre.

Eközben a Zaporizssja Atomerőmű orosz vezetése azt közölte, hogy egy ukrán drón robbanótöltetet dobott le a létesítmény előtti útszakaszra, veszélyeztetve ezzel az ott közlekedő személyzetet. 

Ukrajna kurszki offenzívája miatt meghiúsultak azok a katari béketárgyalások, amik az energetikai infrastruktúrát érintő támadások leállításáról szóltak. A Washington Post forrásai szerint Ukrajna és Oroszország ebben a hónapban delegációkat küldött volna Dohába, hogy tárgyaljanak egy olyan, mérföldkőnek számító megállapodásról, amelynek eredményeképpen mindkét fél leállítja az energia- és villamosenergia-infrastruktúrát érintő csapásokat, ami részleges tűzszünetet jelentett volna. A jelentés szerint az orosz delegáció nem visszakozott teljesen, csupán időt kértek. Bár Kijev mindenképpen delegációt akart küldeni, ezt Katar elutasította, mivel nem tartottak előnyösnek egy egyoldalú találkozót. 

Az ukrán vezérkari főnök, Olekszandr Szirszkij azt mondta, hogy a kijevi erők 1-3 kilométert haladtak előre pénteken a kurszki régióban. Az orosz védelmi tárca szombati közlése szerint több ukrán támadást is visszavertek, ám visszafoglalt területről nem tettek említést. 

Az ukrán erők augusztus 6-án támadták meg az Ukrajnával határos Kurszki területet, tájékoztatásuk szerint 82 települést és 1150 négyzetkilométernyi területet foglaltak el, s 120 ezer embert kellett eddig evakuálni. Kijev azt állítja, nem kívánja megszállni Oroszországot, Ukrajna méltányos tárgyalások megkezdésére akarja rábírni Moszkvát. 

Volodimir Zelenszkij csütörtökön azt állította, hogy az ukrán katonai egységek teljesen elfoglalták a határtól 10 kilométerre fekvő Szudzsa városát, ahol a szibériai gázmezőkről Ukrajnán át Európába földgázt szállító, mára egyetlen tranzitállomás található. A fejlemények meglepetésként érték a kelet-ukrajnai Donyec-medencében lassan előrenyomuló orosz hadsereget. 

Az ukrán offenzíva mellett szólhat az is, hogy az orosz hadvezetést ezzel lehet átcsoportosításra kényszeríteni a fronton annak érdekében, hogy csökkenjen a Donyec-medencére nehezedő orosz katonai nyomás, másrészt Ukrajna pufferzónát akar kialakítani Oroszországon belül, hogy az orosz légierő ne tudja támadni a határ menti ukrán területeket. Oroszország Ukrajna területének csaknem 20 százalékát tartja megszállva.

(A Guardian és a Reuters beszámolói nyomán.) 

Indiában a nőknek még ma is küzdeniük kell a szabadságukért, a félelem nélküli életért, a jogaikért.