Magyarország;interjú;zene;punk;

„Nekünk mint punkzenekarnak feladatunk, hogy szót emeljünk a hatalmi túlkapások ellen”

- „Olyanok vagyunk, mint a békák a fazékban, és nem tűnik fel, hogy megint melegebb lett a víz”

A Bankrupt nevű magyar punkegyüttes nem ódzkodik attól, hogy politizáljon, a szövegeikben odamondanak mindenkinek. Kérdéseinkre Sarkadi Balázs énekes-basszusgitáros válaszolt, aki szerint az is a feladatuk, hogy szót emeljenek a hatalmi túlkapások ellen.

Az Erre bezzeg van pénz című dalukban a választási kampányról énekelnek, szinte mindegyik sorban utalnak valamilyen hírre. Hogyan született a dalszöveg, egész nap újságot olvastak?

A szövegeket én írom egyedül, és azért akartam szólni kormánypropagandáról, mert az szintet lépett az aljasságban. Rettenetesen felháborít, hogy az embereket háborúval riogatják, amivel teleplakátolták az országot. Ebbe öntik a pénzt, sőt, Európában az elmúlt időszakban ez volt az egyik legdrágább kampány. Itthon az emberek pedig beletörődtek abba, hogy nem tudnak változtatni a helyzeten, sokan már oda sem figyelnek a hírekre. Olyanok vagyunk, mint a békák, amelyeket főznek a fazékban, és amelyeknek nem tűnik fel, hogy megint melegebb lett a víz. Ha valaki a múltból ide csöppenne 2024-be, akkor megdöbbenne, hogy valami antiutópiába keveredett. Nekünk mint punkzenekarnak pedig feladatunk, hogy szót emeljünk a hatalmi túlkapások ellen. Ezt ironikus, vicces formában tesszük, de a számainkra sokszor szokták azt kommentelni, hogy: most nem tudom, hogy sírjak vagy nevessek. De mi nem akarunk patetikus hangnemben gyászos számokat írni.

A hülyeség ára című daluk egy éve jött ki, de még mindig aktuális, hiszen az inflációról szól.

2023 tavaszán mi is döbbenten tapasztaltuk, hogy elszabadultak az árak, amiben nagy szerepe volt a kormány politikájának. Nem véletlen, hogy Magyarországon volt az Európai Unióban az egyik legmagasabb az infláció. Bármilyen intézkedést hoztak, azzal súlyosbították a problémát. Ez benne is van a számban: „Amihez nyúlnak, haza lesz vágva”.

Hogyan reagál a koncerteken a közönség?

Örülnek, hogy együtt kiüvölthetik magukból az elégedetlenséget. Másrészt, a dalszövegeket mindenki dicséri, a magyartanárok pedig ki szokták emelni a rímeket. A csapatunkhoz hasonlóan viszont kevés magyar zenekar mer a mai helyzetről énekelni, mert félnek, hogy nem hívják el őket fellépni. De vannak, akik közel állnak hozzánk, mint a Kozmosz nevű punkzenekar, akikkel gyakran koncertezünk együtt.

Miért a politika képezi önöknél a fő témát?

Mert az utóbbi időben nagyon rossz irányba mennek a dolgok, és az ember arról tud hiteles szöveget írni, ami leginkább foglalkoztatja. Engem pedig kifejezetten aggaszt, hogy mi lesz ezzel az országgal, ezért fontosnak tartom, hogy a jelen problémákról írjak szövegeket. Ha viszont a zenekar életművét átnézzük, találunk benne párkapcsolati témájú dalokat is. A Törlöm a számod címűt a Péterfy Bori & Love Band zenekar is feldolgozta Ne keresd az igazit, az én voltam címmel, ami az egyik leghíresebb számuk.

A punk műfaján belül milyen stílusban zenélnek?

Régi zenekar vagyunk, lassan huszonnyolc évesek. Amikor ’96-ban indultunk, akkor a klasszikus punkzenekarok voltak számunkra a kiindulópont, a Ramones, a Clash. Később elkezdtük hallgatni az újabbakat is, a kaliforniai punk együtteseket és más műfajokat is. Nem korlátoztuk le magunkat zenében. Hatott ránk például a ska, azon belül a Madness zenekar. A legutóbbi, négyes-hatos villamosról szóló számunk angol változata is elég nagyot ment a nemzetközi ska színtéren. A Spotify zenemegosztó hivatalos lejátszási listáin is szerepeltünk már, ahogy egy ismert amerikai kiadó, a Cleopatra Records válogatáslemezein is, így külföldön is hallgatnak minket.

A klipjeikben számos filmjelenet látható, melyek kapcsolódnak a dalszövegekhez. Ezeket hogyan választják ki?

Kell hozzá filmes műveltség és jó emlékezet, meg a YouTube-on lehet keresgélni kulcsszavakra is. Emellett alkalmazunk mesterséges intelligenciával készített képeket is, de van egy kiváló grafikusunk, Vass Richárd, aki a lemezborítókat tervezi. Az Erre bezzeg van pénz című számunkhoz például egy zombit rajzolt, aki az épületekre „Háború” feliratú plakátokat ragaszt.

Egy kritikus csapat

A Bankrupt nevű magyar zenekar hatodik nagylemeze az Illiberal Holiday (Illiberális vakáció) a punk mellett surf, ska, reggae és hiphop elemeket vonultat fel, és minden eddiginél több rajta a társadalomkritika. A csapat pályafutása során több mint négyszáz koncertet adott kilenc országban, olyan példaképekkel osztva meg a színpadot, mint a Damned, Marky Ramone vagy a Toy Dolls.

Az idei évben az Angyalföldi Utcabálon megidézzük a 80-as évek és a Grease film hangulatát!