Aljakszandr Lukasenka belarusz diktátor gratulált Sulyok Tamás magyar köztársasági elnöknek és Orbán Viktor miniszterelnöknek Szent István napja alkalmából – írja a Belta belarusz állami hírügynökségének.
„Amint azt ön helyesen állapította meg (...) az államok közötti együttműködés legfőbb alapja a kölcsönös bizalom és tisztelet elvei melletti változatlan elkötelezettség. Az alapvető alkotmányos normáknak és a nemzeti érdekeknek megfelelően Minszk és Budapest már évek óta aktívan fejleszti kétoldalú együttműködését országaink népeinek javára” - fogalmazott Aljakszandr Lukasenka az államfőnek írt levelében. A magyar soros EU-elnökséget illeti, bizakodását fejezte ki, hogy Budapest vezető szerepének köszönhetően az olyan fontos kérdések - mint a család védelme, a hagyományos keresztény értékek, a nemzetközi jog és az államközi kapcsolatok tisztességes elveinek megőrzésének szükségessége - visszatérnek az európai napirendre.
Orbán Viktornak szóló gratulációjában Aljakszandr Lukasenka azt hangoztatta, a modern Magyarország következetesen békeszerető, az állam nemzeti érdekeit elsősorban kielégítő politikát folytat. A diktátor hangsúlyozta, minden nemzetközi nehézség ellenére Minszk és Budapest hű marad elveihez, kölcsönösen előnyös, egyenrangú együttműködést alakít ki, amely a tiszteletre és a nézetek hasonlóságára épül számos kérdésben. „Kétségtelen, hogy napjaink egyik fő prioritása a szomszédos Ukrajnában kialakult konfliktus rendezése. A belarusz fél nemcsak szavakban, hanem tettekben is mindig is a békekezdeményezések és az európai stabilitás mellett állt ki. Ezért nagyra értékeljük Magyarország álláspontját, amely fontos helyet foglal el az európai politikában, és határozott lépéseket tesz a béke megteremtése érdekében” - fogalmazott Aljakszandr Lukasenka, egyben jó egészséget és eredményes munkát, energiát és erőt kívánt Magyarország vezetőinek, a magyar népnek pedig boldogságot és jólétet.
A békeszólamok árnyékában csak félve jegyezhetjük meg, hogy a Lukasenka-rezsim Oroszország csendestársa az Ukrajna ellen indított háborúban . Orosz katonai egységek Belaruszból is indultak támadásra ukrán területek ellen, a csendestársi szerepért pedig Vlagyimir Putyin hálából taktikai atomfegyvereket telepített Belaruszba.
Szijjártó Péter a háborús csendestárs Belaruszban riogatott azzal, hogy az EU és a NATO eszkalálni akarja a háborútAljakszandr Lukasenka 1994 óta Belarusz elnöke, az a diktátor, aki az Európai Unió által el nem ismert 2020-as választások után választási csalással és az ellenzéki tüntetések vérbe fojtásával őrizhette meg a hatalmát Szvjatlana Cihanouszkajával szemben. Mindez az Orbán-kormányt annyira nem zavarta, hogy 2023 szeptemberében az EU-ban egyedüliként új minszki nagykövetet küldött ki, Szijjártó Péter pedig azóta is szívesen utazik Belaruszba békét követelni a világon.
Magyarország nagykövetet küldött Belaruszba az első EU-tagállamként azóta, hogy a Lukasenka-rezsim 2020-ban vérbe fojtotta az ellenzéki tüntetéseketAz Orbán-kormány nukleáris együttműködésre készül a háborús csendestárs Belarusszal, az EU-ban lobbizik a Lukasenka-rezsimértTíz év börtönre ítélte a Lukasenka-rezsim a 2022-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett ellenzéki belarusz aktivistát