;

Csehország;NATO;Ukrajna;orosz megszállás;Petr Pavel;

- Már tudni véli a cseh államfő, hogyan lehet Ukrajna úgy NATO tagja, hogy ne törjön ki a harmadik világháború

Petr Pavel történelmi példákat hozott fel arra, hogy milyen konstrukciókat tart lehetségesnek. 

Nem kell, hogy feltétele legyen az orosz agresszió ellen küzdő ország egész területének ellenőrzése, hogy Ukrajna beléphessen az Észak-atlanti Szerződés Szervezetébe (NATO) - jelentette ki Petr Pavel cseh köztársasági elnök abban az interjúban, amely a Novinky hírportálon és a Právo című lapban jelent meg kedden.

A beszélgetést a Magyar Távirati Iroda (MTI) szemlézte. 

Precedensként a cseh államfő az egykori Német Szövetségi Köztársaság NATO-csatlakozását hozta fel. A NATO tagállamainak vezetői júliusi washingtoni csúcstalálkozójukon tagságot és hosszú távú katonai támogatást ígértek Ukrajnának, de konkrét meghívót a NATO-ba az ország nem kapott.

Petr Pavel azzal számol, hogy Ukrajna a következő években tárgyalni fog a békéről Oroszországgal. A megállapodás az elnök szerint azt jelenthetné, hogy Oroszország hosszú távon ellenőrzése alatt tartaná az általa megszállt ukrán területeket anélkül, hogy a határváltoztatást a demokratikus országok elismernék. – Úgy vélem, nem elengedhetetlen feltétel (a NATO-tagság szempontjából) a teljes terület ellenőrzésének felújítása. Amennyiben valamiféle adminisztratív határok születnek, akkor ezeket a határokat ideiglenesnek ismerhetjük el, és Ukrajna az akkor általa ellenőrzött területtel felvételt nyerhet a NATO-ba - fogalmazott, megjegyezve, hogy erre a megoldásra precedenst a történelemben lát.

Nézzük meg például Németországot. Németország (a II. világháború után) ketté lett osztva, de ezt a felosztást nem minden nyugati állam fogadta el. Bár Németország egy része szovjet megszállás alatt állt, az ország maradék részét már 1955-ben felvették a NATO-ba. Technikailag és jogilag is van megoldás olyan módon lehetővé tenni Ukrajnának a NATO-ba való belépést, hogy a NATO ne kerüljön konfliktusba az Oroszországi Föderációval - magyarázta.

Ukrajna már több mint 900 napja védekezik az orosz agresszió ellen. Oroszország megszállás alatt tartja Ukrajna területének egy részét. Az ukránok az utóbbi két hétben a Kurszki régióban orosz területeket foglaltak el. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az a cél, hogy ezzel korlátozzák az orosz támadásokat Ukrajna területén.

A belügyi biztos a választ legkésőbb augusztus 19-ig várta, ez azonban délutánig nem futott be.