Vajdaság;fesztivál;

A közösségi szellem a rendezvény teljes atmoszférájában megmutatkozik

- Egy évtizede határok nélkül

Egy csöpp kis falu, a vajdasági Orom határában nyaranta egy csodálatos esemény zajlik: a Malomfesztivál, amely nem csupán egy újabb zenei fesztivál. A kultúrparadicsom már tizedik alkalommal nyitotta meg kapuit a belépni vágyók előtt.

Egy mentálhigiénés workshop és egy délutáni jazzkoncert között az akácfák alá ültünk le beszélgetni az egyik szervezővel, Ónya-Oláh Dórával, aki az elmúlt tíz évben végigkövette, hogyan őröltek a Malomfesztivál kerekei. Min elmesélte: a történet még a Facebook-idők elé nyúlik vissza, amikor egy lelkes baráti társaságnak nem volt más választása, mint fesztivált szervezni, ugyanis ki kellett tölteni valamivel a megszűnt Zentai Nyári Ifjúsági Játékok űrét. Új teret kellett teremteni, ahol évente egyszer összejöhetett a tágabb vajdasági kör és bepótolhatták a külön töltött időt, csillagok alatt egy jó koncert után. Így 2014-ben rendezték meg az első, még tényleg nagyon családias Malomfesztivált.

Ez a baráti összefogás azóta is a fesztivál lelkét adja, a szervezést egy 16 fős kis csapat végzi, a helyszíni kivitelezés is nagyrészt ismerősök, haverok és csillogó szemű (ha nem hajnali kettőkor nézzük őket) önkéntesek munkájával valósul meg. A fesztivál nem profitorientált alapon működik, a társaság egész éves szerelemprojektje, valamint számos támogató hozzájárulása teszi lehetővé, hogy ez a rendezvény megvalósulhasson. „A legtöbb zenész persze dolgozni jön ide, de a rendezvény létrejötte, csak azért lehetséges, mert itt ez a csomó ember olyan közösségként működik, hogy egész évben együtt dolgozva összehozza ezt, ami ilyenkor 3 napban kiteljesül” – mondta Ónya-Oláh Dóra. Ez teszi lehetővé, hogy a jegyárak rendkívül kedvezőek maradjanak, így a fesztivál könnyen látogatható a vajdasági fiatalok számára is, ami kiemelten fontos, hiszen az alapítók célja az volt, hogy minél szélesebb körben elérhetőbbé tegyék a rendezvényt. Megfizethető áron szerveznek minőségi szórakozást mindenkinek, eltörölve a határokat a látogatók között.

A közösségi szellem nem csak a szervezésben, de a rendezvény teljes atmoszférájában megmutatkozik. A visszatérő látogatók, zenészek, előadók és szervezők egy nagy szerető családdá kovácsolódnak össze e néhány nap alatt. A Malom nem csak a fesztiválozóknak, de a művészeknek is különleges élmény. Sok visszatérő fellépő van, akik mindig szívesen jönnek, hiszen a kölcsönös bizalom, a megbecsülés és a felejthetetlen hangulat visszacsalogatja őket.

A fesztivál programja évről évre egyre izgalmasabb és színesebb. A kulturális kínálata rendkívül kreatív és diverz. A szervezők nem a mainstream popzenekarokra, hanem az izgalmas, felfedezésre váró előadókra helyezik a hangsúlyt. „Olyan különleges programokat próbálunk összerakni minden évben, amikkel ritkábban találkozhat az ember” – mesélte Ónya-Oláh Dóra. Ez a felfedezői vágy áthatja az egész fesztivált, legyen szó zenéről, képzőművészetről, színházról, vagy éppen izgalmas beszélgetésekről. A látogatók nem csak bulizni jöhetnek, új művészeti, tudományos vagy alternatív ismeretekkel, élményekkel is gazdagodhatnak. A szervezők olyan előadókat és programokat hoznak el, amelyekkel a közönség ritkán találkozhat máshol. „Én magam sem ismerem a fellépők nagy részét, de mindig találok olyat, ami olyan Úristen, miért nem ismertem ezt a zenekart kategória” – lelkesedett Ónya-Oláh Dóra.

Bár korlátozott költségvetésből dolgoznak, a Malomfeszt szervezői az összes lehetőséget megragadják a környezeti terhelés csökkentésére. „Nagyon sok mindent bérlünk és nem vásárolunk, a rengeteg dekort újrahasznosított anyagokból készítjük, nem szolgálunk ki egyszerhasználatos poharakban vagy csomagolásban. Ha egyszerhasználatos dologról van szó, az papír, ami újrahasznosítható. Szelektíven gyűjtjük a szemetet, az alumíniumot és repoharaink vannak” – magyarázta a szervező. Még az ülőalkalmatosságok is a környezetbarát megoldásokat képviselik: az interjút szalmabálákon csücsülve készítettük, amelyeket a fesztivál után a helyi gazdák hasznosítanak újra az állatok almozásához.

Közben az évek során jelentős változásokon ment keresztül a Malom. A kezdeti, „szűk” baráti körnek szervezett eseményből mára egy nemzetközi látogatottságú rendezvény lett. „Nagyon sokat változott. Az első fesztiválon ugye csak a barátok barátainak a barátai voltak itt maximum, most pedig a világ minden tájáról jönnek úgy fesztiválozók, hogy senkit nem ismernek, csak találkoztak valahol ezzel a rendezvénnyel, szembe jött az interneten vagy valaki egyszer mesélt nekik róla és megjelennek mindenféle külföldi emberek nálunk” – büszkélkedett Ónya-Oláh Dóra. Ám a növekedés ellenére a fesztivál megtartja eredeti értékeit és hangulatát. A szervezők célja nem a létszámnövelés, hanem a minőségi fejlődés és az igényes közönség megszólítása. Ez a szemlélet kölcsönöz igazán egyedi karaktert a rendezvénynek, aminek a jövő nagyon sokat ígér. A Malomfesztivál bizonyítja, hogy a semmiből is valódi csodákat lehet teremteni. Így a kis vajdasági malomból is lehet nemzetközi jelentőségű kulturális esemény.

A Bankrupt nevű magyar punkegyüttes nem ódzkodik attól, hogy politizáljon, a szövegeikben odamondanak mindenkinek. Kérdéseinkre Sarkadi Balázs énekes-basszusgitáros válaszolt, aki szerint az is a feladatuk, hogy szót emeljenek a hatalmi túlkapások ellen.